Рішення від 16.08.2018 по справі 826/6755/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 серпня 2018 року № 826/6755/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., за участю секретаря судового засідання Корніюк А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до третя особаПенсійного фонду України Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Новицької А.О.

представника третьої особи: Клекоцюк Р.Р

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Пенсійного фонду України третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві в якому просив:

- визнати незаконними дії відповідача - суб'єкта владних повноважень органу центральної виконавчої влади - Пенсійного фонду України в частині відмови виконання поданої ОСОБА_1 заяви про визначення та скерування її виконавцеві з відмовою у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати відповідача прийняти належні організаційно-практичні заходи до проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016р. на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-151зп від 22.0.2017р., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка діяла на 05.02.2014р., виходячи з розрахунку 90 % заробітку від суми місячної (чинної) зарплати з урахуванням фактично отримуваних виплат і умов праці, що існували на день звільнення, без обмеження її максимального розміру.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно не визначено уповноважений пенсійний орган та не перенаправлено за належністю його заяву для подальшого перерахунку його пенсії та в подальшому не вчинено дії з перерахунку пенсії позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 04.07.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 02.11.2017р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 27.02.2018р. залучено до участі у справі в якості третьої особи Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 19.04.2018р. закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 31.07.2018р. клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про заміну третьої особи у справі - задоволено. Замінено третю особу у справі № 826/6755/17 з Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Києві на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

14.08.2018р. відповідачем подано заперечення на адміністративний позов в якому зазначає, що Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади не наділений повноваженнями щодо призначення, перерахунку та виплати пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

04.05.2017р. позивач звернувся із заявою до відповідача в якій просив визначити відповідний орган пенсійного фонду в м. Києві правомочний для вирішення питання про перерахунок пенсії позивача, адресувати отриману заяву із доданою до нею довідкою виконавцеві та провести перерахунок його пенсії. (а.с. 14 т. 1)

Листом відповідача від 18.05.2017р. № 5455/Г-4, 5868/Г-11,1103/Г-109,1228/Г-109, 1286/Г-109,1316/Г-109,1327/Г-109 позивача повідомлено про те, що вичерпні відповіді з порушених питань неодноразово надавалися листами ПФУ, останні листи від29.03.2017р. № 523/Г-109, (№№ 524/Г-109, 659/Г-109, 776/Г-109) та від 12.04.2017р. № 707/Г-109 (№№ 814/Г-109, 946/Г-109, 946/1/Г-109,977/Г-109). Підстави для перегляду відсутні. Також повідомлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2017р. позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку пенсії. Щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 22.03.2017 № 18-1581зп, виданої ГПУ зазначено, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивач вважаючи неперенаправлення за належністю його заяви до уповноваженого пенсійного органу та не проведення перерахунку його пенсії протитправним, звернувся до суду із вказаним позовом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Щодо позовних вимог в частині визнання незаконними дії відповідача - суб'єкта владних повноважень органу центральної виконавчої влади - Пенсійного фонду України в частині відмови виконання поданої ОСОБА_1 заяви про визначення та скерування її виконавцеві з відмовою у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно Указу Президента № 109/2008 від 7 лютого 2008 року державні органи влади зобов'язано забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов'язкове одержання обґрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України «Про звернення громадян», упорядкування роботи зі зверненнями громадян, зокрема, щодо:

недопущення надання неоднозначних, необґрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством, безпідставної передачі розгляду звернень іншим органам;

викоренення практики визнання заяв чи скарг необґрунтованими без роз'яснення заявникам порядку оскарження прийнятих за ними рішень;

притягнення винних осіб у встановленому порядку до відповідальності, в тому числі до дисциплінарної відповідальності за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків щодо розгляду звернень громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ст. 3 Закону України "Про звернення громадян", під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян», встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

З вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що Пенсійний фонд України при отриманні звернення особи, в якому ставиться питання, що повинно вирішуватися відповідним територіальним управлінням, зобов'язаний направити таке звернення за належністю в порядку та в межах строків, установлених законодавством, зокрема, ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян».

Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою до відповідача в якій просив перерахувати пенсію та перенаправити його заяву за належністю до уповноваженого пенсійного органу, однак відповідач таку заяву не перенаправив, чим допустив порушення вимог ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", оскільки питання перерахунку пенсії не належить до повноважень Пенсійного фонду України, як центрального органу виконавчої влади.

З огляду на вищевикладене, вимоги позивача про визнання незаконними дій відповідача - суб'єкта владних повноважень органу центральної виконавчої влади - Пенсійного фонду України в частині відмови виконання поданої ОСОБА_1 заяви про визначення та скерування її виконавцеві є такими, що підлягають задоволенню.

Однак, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача прийняти належні організаційно-практичні заходи до проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016р. на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-151зп від 22.0.2017р., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка діяла на 05.02.2014р., виходячи з розрахунку 90 % заробітку від суми місячної (чинної) зарплати з урахуванням фактично отримуваних виплат і умов праці, що існували на день звільнення, без обмеження її максимального розміру, суд вважає такими, що задоволенню не підлягають, з огляду на таке.

Відповідно до п.1-3 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014 р. № 280, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є:

реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;

внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань;

виконання інших завдань, визначених законом.

Згідно з п. 7 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014 р. № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п.п. 6 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014 р. № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо:

забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення;

забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень відповідно до законодавства;

внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб та їх використання;

здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за достовірністю документів, поданих для призначення пенсії, та відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством;

стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів;

застосування фінансових санкцій, передбачених законом;

призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці;

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності;

надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Згідно з п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п.п. 7 п. 4 Положення № 28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства;

Згідно з п. 12 Положення № 28-2, Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Таким чином, враховуючи правові норми, що визначають повноваження Пенсійного фонду України, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача прийняти належні організаційно-практичні заходи до проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016р. на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-151зп від 22.0.2017р., відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка діяла на 05.02.2014р., виходячи з розрахунку 90 % заробітку від суми місячної (чинної) зарплати з урахуванням фактично отримуваних виплат і умов праці, що існували на день звільнення, без обмеження її максимального розміру є безпідставними, оскільки функція з призначення (перерахунку) та виплати пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, покладена не на ПФУ, а на його територіальні органи.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. 77, 242, 243, 251, 255 КАС України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати незаконними дії відповідача - суб'єкта владних повноважень органу центральної виконавчої влади - Пенсійного фонду України в частині відмови виконання поданої ОСОБА_1 заяви про визначення та скерування її виконавцеві.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України витрати зі сплати судового збору в розмірі 320,00 грн. (триста двадцять гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська

Повний текст рішення виготовлений 16.08.2018р.