Копія
Справа № 822/2045/18
іменем України
17 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теофіпольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Теофіпольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, до графи 6 "національність" нареченого з "українець" на "поляк".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Теофіпольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою, в якій просив внести зміни до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, до графи 6 "національність" нареченого з "українець" на "поляк". Проте, відповідач 06.06.2018 відмовив позивачу у внесені зазначених змін до актового запису. Позивач вважає таке рішення суб'єкта владних повноважень протиправним, оскільки, на його думку, в нього є належні докази, які підтверджують його польське походження. Відтак, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Разом з тим, до суду подав відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти позовних вимог, вважає свої дії щодо відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, в графу національність нареченого правомірною.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи те, що сторони в судове засідання не з'явилися, потреби заслухати свідка чи експерта відсутні, суд, відповідно до вказаної частини 9 статті 205 КАС України, прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, шляхом зміни його національності з "українець" на "поляк".
Разом із тим, за результатами розгляду даної заяви Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 06.06.2018 відмовив позивачу у внесені таких змін, посилаючись на "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами), зазначив, що: вважає за неможливе внести зміни до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, в частині відомостей про національність нареченого за відсутності належних підстав.
Незгода позивача із такою відмовою зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, в частині виправлення відомостей про національність, шляхом зміни національності нареченого з "українець" на "поляк", суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.03.2018 (справа №802/91/18), прийнятим за позовною заявою ОСОБА_1, зобов'язано Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження №160 від 28.07.1960 поновленого Теофіпольським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на ОСОБА_1, виправивши ім'я та по-батькові матері на "Яніна Павлівна" та національність матері з "українка" на "полька".
Зміст наведеного рішення свідчить, що ОСОБА_4, яка є матір'ю ОСОБА_1, за національністю є полька.
Згідно із положеннями ч. 3 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, факт приналежності матері позивача - ОСОБА_4 до польської національності, згідно із положеннями ч. 3 ст. 78 КАС України, не потребує додаткового доказування в даній справі, адже є встановленим судовим рішенням, яке набрало законної сили (рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.03.2018 (справа №802/91/18).
Таким чином, посилання позивача на те, що його мати є полькою за національністю є цілком обґрунтованими.
Вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Таким чином, враховуючи, що мати позивача - ОСОБА_4, за національністю є полькою, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе поляком.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.
Враховуючи викладене суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису за № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, в частині виправлення відомостей про національність, шляхом зміни національності нареченого з "українець" на "поляк".
Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не є розпорядником бюджетних коштів, не складає та не затверджує кошторис та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області. Враховуючи наведене, суд вважає, що понесені ОСОБА_1 судові витрати мають бути стягнуті саме з останнього.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису за № 8 від 02 травня 1970 року, складеного на ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області, в частині виправлення відомостей про національність, шляхом зміни національності нареченого з "українець" на "поляк".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Володимирська, 91, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ЄДРПОУ 24838822).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Жовтнева, 17, с. Волиця-Польова, Теофіпольський район, Хмельницька область, 30626 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Теофіпольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Небесної сотні, 42, смт. Теофіполь, Хмельницька область, 30600 , код ЄДРПОУ - 213222883)
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_5
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_5