Справа № 822/1807/18
іменем України
16 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 від 03.06.1953 № 11, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, шляхом виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк".
Ухвалою від 24.05.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що в березні 2018 року звернулась до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 від 03.06.1953 № 11, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, щодо виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк". Висновком від 07.03.2018 № 16 відповідач відмовив у зв'язку з відсутністю достатніх підстав. Вважає відмову безпідставною, оскільки згідно частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України, має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Вказує, що статтею 11 закону України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
12.06.2018 Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області надіслав до суду відзив на позов, у якому вказав, що заявнику повідомлено про неможливість задоволення його прохання щодо внесення змін стосовно національності батька заявника через відсутність достатніх підстав та безспірних документальних доказів для вирішення цього питання, оскільки у всіх наданих заявником та зібраних відділом документах не встановлено помилок у графі "національність", виправлень, підчищень тощо. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 від 03.06.1953 № 11, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, шляхом виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк".
У відповідь на своє звернення позивач отримала відмову щодо внесення змін (висновок від 07.03.2018 № 16), у зв'язку з відсутністю передбачених законодавством підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила).
Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частинами 3, 5 статті 9 Закону № 2398-VI передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно з частинами 1-4 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що таке внесення можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Відмовляючи у задоволені заяви про внесення змін до актового запису у висновку від 07.03.2018 № 16 відповідач зазначив, що під час проведення державної реєстрації народження заявника працівниками органів державної реєстрації актів цивільного стану не були допущені будь-які неточності, порушення або помилки в частині зазначення національності батька, про що свідчать підписи заявників на актовому записі цивільного стану.
Позивач також не надала жодного документу, який би свідчив про помилки у зазначенні національності її батька, допущені під час державної реєстрації її народження.
Батько позивачки - ОСОБА_3 до органів РАЦСУ із заявою про внесення змін до актового запису не звертався.
Посилання позивача на статтю 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, як на підставу для внесення змін в актові записи в частині зміни національності, суд вважає безпідставним, оскільки позивач не надала жодного доказу належності до польської національності її батька.
За таких обставин, враховуючи відсутність документального підтвердження допущеної помилки в актовому записі про народження позивачки (в частині зазначення національності її батька), суд вважає, що відмова у внесенні змін до актового запису ґрунтуються на вимогах закону, з огляду на що вимоги позивача про внесення змін до актового запису є безпідставними.
Згідно положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, та те, що позивач не надала суду доказів на підтвердження помилкового зазначення відповідачем відомостей в актовому записі про народження позивача (в частині зазначення національності її батька) суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову судовий збір у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Судовий збір у справі з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 4, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33282487)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук