Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
17 серпня 2018 р. справа № 2040/5405/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії з 30.12.2017 ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ними 16.07.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке містяться в матеріалах справи.
01.08.2018 відповідачем до канцелярії суду було подано відзив на позов, в якому зазначено, що його дії є правомірними, а позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними.
В період з 23.07.2018 по 14.08.2018 суддя Панов М.М. знаходився у щорічній відпустці, а тому розгляд справи здійснюється у перші робочі дні.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Пенсія ОСОБА_1 призначена з 30.12.2017 на підставі довідки форми №21 від 03.01.2018 за №1-26.3-25 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 03.01.2018 за №1-26.3-26, які надані Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 15440,00 грн., окладу за військовим званням 130,00 грн., 40% надбавки за вислугу років 6228,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 1193,42 грн. Всього грошове забезпечення: 22991,42 грн.
Розмір пенсії 70% склав 16093,99 гривень.
Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 1-1 Закону №2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також, суд зауважує, що відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави.
Так, згідно висновку Конституційного Суду України зробленого у своєму рішенні від 25.01.2012 №3рп/2012, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Конституційний Суд України також зазначив, що передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Посилання позивача на Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 є помилковим з огляду на те, що даним рішення передбачено, що положення частини сьомої статті 43 Закону України №2262-ХІІ втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016, тоді як на час призначення пенсії ОСОБА_1 діяла редакція ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Зокрема, частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017) передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, тож, нормами даної статті чітко вказані граничні розміри пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та в цій редакції дана частина неконституційною не визнавалась.
Таким чином, з 1 січня 2017 року максимальний розмір пенсії було визначено Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та не перевищував десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто - 10740 гривень.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018” з 01.01.2018 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність збільшився до 1373,00 грн. В зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2018 збільшився максимально можливий розмір пенсійної виплати, якій розраховується у відсотковому співвідношенні від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Оскільки, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних (13730 грн.), пенсія ОСОБА_1 виплачується з 1 січня 2018 року у розмірі 13730 гривень.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 205, 229, 243, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61163, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49123, ЄДРПОУ 21910427) про зобов'язання вчинити певні ді - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов