Справа № 203/2199/18
Провадження № 3/0203/1414/2018
іменем України
17.08.2018 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Єдаменко С.В.,
при секретарі - Пилипенко А.С.,
за участю: прокурора Яковенко Ю.І.
особи, яка притягається до відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро матеріали протоколів про корупційне адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 Російської Федерації, громадянина України, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, працюючого майстром дистанції з ремонту обладнання в Комунальному підприємстві «Дніпровський метрополітен» Дніпровської міської ради, раніше до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення не притягався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. ст. 1726 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
До Кіровського районного суду міста Дніпропетровська з управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов протокол № 677 від 25 червня 2018 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно вказаного протоколу, ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника електромеханічної служби КП «Дніпровський метрополітен» ДМР від 15.08.2011 р. № 35-к був переведений на посаду майстра дільниці з ремонту обладнання, де він має повноваження керувати безпосередньо підпорядкованими йому працівниками, здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), та відповідно до ст. 1 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення ст. 45 Закону, без поважних причин, своєчасно не подав на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту НАЗК) щорічну декларацію суб'єкта декларування за 2017 рік. Щорічна декларація суб'єкта декларування за 2017 рік, була подана ОСОБА_1 02 квітня 2018 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в адміністративному правопорушенні не визнав, вказав, що своєчасно підготував та направив щорічну декларацію, проте через технічні перебої вона мала статус чернетки та була остаточно підписана із запізненнями менш ніж на 2 доби.
Вислухавши учасників судового розгляду, вивчивши надані матеріали, приходжу до наступного.
ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника електромеханічної служби КП «Дніпровський метрополітен» ДМР від 15.08.2011 р. № 35-к був переведений на посаду майстра дільниці з ремонту обладнання (а.с. 16).
Згідно посадової інструкції майстра дільниці з ремонту обладнання дистанції електромеханічних улаштувань електромеханічної служби КП «Дніпровський метрополітен» ДМР п.1.2. майстер належить до професійної групи «керівники», 1.5. майстру дільниці безпосередньо підпорядковуються слюсарі-ремонтники, електрогазозварник, верстатник маляр, (а.с. 18.). Згідно п.3.1. посадової інструкції майстер дільниці має право видавати вказівки з питань, що входять в кого його посадових обов'язків, які обов'язкові до виконання працівниками дільниці, зупиняти роботи (а.с. 23).
Відповідно до статуту КП «Дніпровський метрополітен» ДМР, вказане підприємство є комунальним унітарним комерційним підприємством, утвореним за рішенням Дніпровської міської ради та засноване власності територіальної громади міста Дніпро, та відповідно до ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України, є юридичною особою публічного права.
Таким чином, ОСОБА_1 був призначена посаду посадової особи юридичної особи публічного права та відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на нього поширюється дія вказаного закону.
Згідно ч. 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2017 рік 02 квітня 2018 року.
У відповідності до ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 року № 2 така система розпочинає свою роботу в два етапи: перший етап з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.
Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена за ч.1 ст.1726 КУпАП, полягає у порушенні вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» щорічна декларація суб'єкта декларування подається в строк до 01 квітня наступного року.
В ході розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно отримав ключі електронного цифрового підпису, вживав заходи щодо зміни своєї електронної пошти, яка розташована в доменній зоні, що зараз не обслуговується в Україні, підготував та подав чернетку декларації у встановлений строк, проте з технічних причин вона залишалась не підписаною. Після отримання ОСОБА_1 доступу до власного електронного кабінету на сайті НАЗК та підписання декларації, вона набула статусу поданої, що відбулось о 12 год. 38 хв. 02 квітня 2018 року. Вказане підтверджується відповідним листуванням, наданим до матеріалів справи.
Згідно ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Згідно ст. 11 КУпАП Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Як було встановлено в ході розгляду справи, ОСОБА_1 не мав наміру ухилитись від виконання обов'язку щодо подання щорічної декларації, вчинив дії щодо її своєчасного подання, але з об'єктивних причин цей процес не був завершений у встановлений строк. Після чого ОСОБА_1 було вжито необхідних дій щодо підписання декларації, за результатами чого його щорічна декларація за 2017 рік набула статусу поданою з порушенням встановленого строку менш ніж на півтори доби.
Вказане свідчить про відсутність вини ОСОБА_2 в порушенні строку подання щорічної декларації, тобто про відсутність суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що факт порушення ОСОБА_1 приписів ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» не був доведений у встановленому порядку - в діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст.1726 КУпАП, у зв'язку із чим справа відносно нього підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», ст.ст.172-6, 247, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
постановив:
Провадження по справі про корупційне адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, який притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити за відсутністю складу правопорушення згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська особою стосовно якої вона винесена, захисником такої особи або прокурором, у випадках визначених КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя С.В. Єдаменко