Постанова від 15.08.2018 по справі 204/5687/18

№ 204/5687/18

№ 3/204/2024/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2018 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Дружинін К.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська, від Чечелівського ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 85, складений 23 липня 2018 року державним виконавцем Чечелівського ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області, ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1

Згідно протоколу, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 183-1 КУпАП, "Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків та інших членів сім'ї, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання".

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що такий протокол підлягає направленню на доопрацювання, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення чи витребовує додаткові матеріали для розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Чинним законодавством України про адміністративні правопорушення, а саме ст. 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Зазначена справа не оформлена таким чином, щоб були виконані зазначені вимоги закону.

За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.

При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.

Як вбачається з протоколу № 85 про адміністративне правопорушення від 23.07.2018 року, суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах, а саме переписано зміст ст. 183-1 КУпАП без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, що інкриміноване ОСОБА_1

Окрім цього, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 КУпАП. Даний Закон, як і стаття 183-1 КУпАП, набрали чинності 06 лютого 2018 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, отже, дана норма не має зворотної дії в часі. Таким чином, період часу несплати аліментів особою, до вступу в дію статті 183-1 КУпАП, тобто до 06 лютого 2018 року, не може бути взята до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності особи за вказаною нормою закону.

Також, окремо необхідно звернути увагу, що в протоколі не зазначено усіх анкетних даних особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (освіта, наявність утриманців, місяця роботи, тощо), окрім того в протоколі зазначено, що на виклик державного виконавця останній не з'явився, однак матеріали справи містять виклик державного виконавця від 21.03.2018 року, а протокол № 85 про адміністративне правопорушення складений 23.07.2018 року, майже через чотири місяці після зазначено виклику. Також матеріали справи містять розрахунок заборгованості по аліментам ОСОБА_1 за період з 2007 року по 30 червня 2018 року, що становить 33496 грн. 77 коп. Проте, відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за шість місяців, наявність якої передбачена диспозицією ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію ст. 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.

Вказані недоліки позбавляють суд можливості винести законне, об'єктивне та неупереджене рішення у справі.

За наведених обставин, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання.

Керуючись ст. ст. 245, 251,254, 256, 278, 280, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Чечелівського ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області, для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя К.М. Дружинін