Рішення від 16.08.2018 по справі 815/1561/18

Справа № 815/1561/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (вул. В.Терешкової, 20-А, кв.41,42, м. Одеса, 65080) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м. Одеса, 65107), третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області (вул.Єврейська,12, м. Одеса, 65014) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії та не здійснення виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом (а.с.4-11) звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області (далі Ліквідаційна комісія ГУ), в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення йому перерахунку пенсії та не здійснення виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, а також виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення №968, виготовлений Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області, починаючи з 01.01.2016 року.

Позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, отримує пенсію по інвалідності.

ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України №988 встановлені розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції - нинішніх пенсіонерів. Таким чином відбулась фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовуються при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам.

Усі призначені за Законом України №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон України №2262-XII) пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі змінами розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч.2 ст.51 Закону №2262- XII.

Позивач зазначив, що на час звернення до суду (06.04.2018 року) відповідачем не здійснено жодних належних дій щодо забезпечення права на перерахунок його пенсії та отримання ним недоплачених грошових сум. Перерахунок його пенсії не був здійснений саме по вині уповноважених на це органів: Головного управління ПФУ в Одеській області (ігнорування факту отримання довідки з новим грошовим забезпеченням), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (неправильне виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення). Адже, хоча первісна довідка про розмір грошового забезпечення й була надіслана до ПФУ, однак це було здійснено з грубим порушенням строків, встановлених чинним законодавством - замість 1 місяця майже півтора року, а також в довідці невірно визначені деякі види грошового забезпечення. Виготовлення ж довідки із актуальною повною інформацією зайняло у третьої особи по справі майже календарний рік, що також порушує допустимі норми формування відповідних довідок. ПФУ, в свою чергу, повністю ж ігнорував вимоги законодавства щодо обов'язку перерахунку пенсій, а на даний момент не виплачує грошову суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року.

Органом, що готує для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, являється Ліквідаційна комісія ГУ, якою було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №968 (далі - первісна довідка) до ГУ ПФУ, де її зареєстровано за вх. №2927 10 05 2017року. Тобто, з моменту надходження довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ мав бути проведений перерахунок пенсії відповідно до тих відомостей та розміру, зазначених в ній на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, а також виплата сум заборгованостей з моменту виникнення права на перерахунок - 01.01.2016 року. Однак, такий перерахунок та виплата не здійснювались, що свідчить про свідоме ігнорування норм чинного законодавства відповідачем, та, як наслідок, порушення його законних прав та інтересів.

Позивач зазначив, що при усних зверненнях до відповідача із запитами щодо причин ігнорування приписів законодавства, його було повідомлено про те що, дана довідка була складена з помилками, зокрема, розмір премії був врахований за грудень 2015 року замість січня 2016 року, а також про відсутність додаткових грошових асигнувань на виплату заборгованості.

В подальшому, у зв'язку з прийняттям постанови КМУ від 21.02. 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб») третьою особою по справі було виготовлено оновлену довідку (з урахуванням помилок) та направлено до ГУ ПФУ.

Крім того, суть постанови №103 полягає в тому, що виплату боргу з невиплаченої пенсії з 01.01.2016 року по 01.01.2018 року, буде здійснено протягом періоду з 2018 по 2021 роки, після виділення для цього додаткових коштів. Позивач вважає, що прийняття вказаної постанови опосередковано свідчить про фактичне визнання факту бездіяльності відповідача, так як з моменту прийняття КМУ постанови №988 до 01.03.2018 року (набрання чинності постанови №103), ГУ ПФУ ігнорував той факт, що позивач має право на перерахунок пенсії.

На думку позивача, на даний момент, склалась ситуація, при якій, Уряд, прийняттям постанови №103, начебто, йде на зустріч ПФУ та намагається прикрити фактичну бездіяльність відповідача щодо обов'язку виплати заборгованості по належним позивачу сумам пенсій з 01.01.2016 року, тому є необхідним, негайно здійснити йому перерахунок пенсії та здійснити виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року, а бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області у не здійсненні перерахунку та виплаті заборгованості пенсії визнати протиправною та такою, що порушує права позивача.

Позивач звернувся до суду з даним позовом06.04.2018 року (а.с.4-11)

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2018 року головуючим по справі визначений суддя Єфіменко К.С. (а.с.1)

Ухвалою суду від11.04.2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи у порядку ст.263 КАС України (а.с.2-3).

Ухвалою суду від 24.05.2018 року задоволено клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі № 815/1561/18 на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України. Закрито провадження у справі № 815/1561/18 (а.с.49-51).

ОСОБА_2 Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2018 року задоволена апеляційна скарга позивача. Ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 року скасована, справа направлена для продовження розгляду до Одеського окружного адміністративного суду (а.с.66-67).

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.07.2018 року головуючим по справі визначений суддя Катаєва Е.В.

Ухвалою суду від 11.07.2018 року справа прийнята до провадження, визначено, що вона буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.72-74).

Представником відповідача наданий відзив на позовну заяву 11.04.2018 року (а.с.85-86), в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ГУ ПФУ про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також у листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Листом ГУ ПФУ від 30.03.2017 №4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційна комісія ГУ МВС до ГУ ПФУ передана довідка №968 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку позивачу пенсії згідно зі ст.63 Закону України №2262-XII та постановою КМУ №988 за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

Довідка про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до листа МВС від 28.02.2018 за №2900/05/21-2018 не могла використовуватись для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вона була надана органом Пенсійного фонду України до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - ОСОБА_2 КМУ №103).

ОСОБА_2 КМУ №103, яка набрала чинності 01.03.2018 року, та якою установлено, що з 01.01.2016 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за оклади за посадою, спеціальними званнями, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до ОСОБА_2 №988.

ГУ ПФУ 05.04.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом, оскільки ОСОБА_2 КМУ №103 внесено зміни до п.5 Порядку, а саме: особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до ОСОБА_2 №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року; з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

На виконання зазначеного положення ОСОБА_2 КМУ №103 ГУ ПФУ було зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яке почне виплачуватись починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено ОСОБА_2. Також представник відповідача зазначив, що згідно ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Представник позивача за довіреністю надав до суду відповідь на відзив (а.с.90-93), в який наполягав на задоволенні позову у повному обсязі та зазначив, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.01.2016 року.

Представник зазначив, що потрібно врахувати той факт, що довідка про розмір грошового забезпечення № 968 була надіслана до ПФУ з грубим порушенням строків і зареєстрована за вх. №2927 - 10.05.2017. Однак, навіть з тих пір ГУ ПФУ не вчинило жодної дії для того, щоб перерахувати пенсію позивачу- Пуричу О.О., що свідчить про бездіяльність відповідача та порушення з його боку норм законодавства.

Також представник позивача зазначив, що позивач відхиляє доводи відповідача стосовно нездійснення перерахунку у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування та вважає посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Відповідна правова позиція викладена у Рішеннях Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Кечко проти України», «Стук проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України», де вказано, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними.

Представник позивача вважає, що постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року, не може братися судом до уваги, а виплату недоотриманих сум до пенсії необхідно провести негайно, оскільки на момент настання права на перерахунок та виплату пенсії - з 01.01.2016 року, вказана постанова не діяла і зворотної дії в часі не має. Вона не може регулювати правовідносини, які настали в період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року. Сама постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року ігнорує рішення Конституційного Суду України №4-рп/2015 від 13 травня 2015 року по справі 1-9/2015, в якому сказано: «Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України». Тобто, Кабінет Міністрів України не має права скасовувати будь-які види грошового забезпечення, обмежувати розміри, встановлювати відтермінування на декілька років виплати пенсії тощо. А в постанові №103 саме і йде мова про скасування додаткових видів грошового забезпечення, відтермінування їх виплати на три роки. Крім цього, відповідно до ст. 22 Конституції України «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». В свою чергу, постанова КМУ №103 є підзаконним нормативним актом, що прямо суперечить вказаному вище положенню статті 22 Конституції України, так як звужує та обмежує права позивача.

На думку представника позивача ОСОБА_2 КМУ №103 неправомірно, всупереч закону передбачає регулювання порядку нарахування пенсій пенсіонерам ОВС та іншим особам не з моменту виникнення такого права, а в строки що становлять декілька років, окрім того, вона значно зменшує виплати передбачені ст. 63 закону №2262 та незаконно встановлює розстрочку на виплату пенсії строком у три роки, що прямо суперечить вимогам статті 22 Конституцій' України.

Пенсійний фонд України та управління в областях, з прийняттям постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року намагається розповсюдити дію цієї постанови на правовідносини, що мали місце до 01.03.2018 (вступ в силу постанови), тобто ПФУ не врегульовує відносини щодо перерахунку і виплати пенсії з 01.01.16 року по 01.03.2018 року, не видає довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів за вказаний період, протизаконно звузивши права пенсіонерів на виплату недоплачених пенсій.

ОСОБА_2 КМУ № 103 встановлює протиправну примусову затримку у виплаті грошових коштів пенсіонерів, в тому числі і коштів позивача.

Також сторона позивача категорично не згодна із доводами відповідача стосовно того, що неможливо провести перерахунок та виплату пенсій з використанням «старої» довідки про розмір грошового забезпечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України.

28.03.2017 року за віх.№9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій УМВС-ГУМВС. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області підготувала та згідно реєстру №6 від 27.06.2017 року відправила до ГУ ПФУ його довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, згідно додатку 2 до Порядку №45 за №3580 від 20.11.2017 року.

ГУ ПФУ отримала довідку №968 від Ліквідаційної комісії ГУ МВС відносно позивача про його грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року.

24.02.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою було встановлено, що з 01.01.2016 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за оклади за посадою, спеціальними званнями, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до ОСОБА_2 №988. Також визначений порядок погашення заборгованості цим пенсіонерам.

Таким чином, фактично було визнано, що довідки, які були направлені раніше не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки виготовлені з даними станом на 01.01.2016 року.

МВС України листом від 28.02.2018 року повідомило Пенсійний фонд України також про неможливість перерахування пенсій по виданим довідкам та просило з метою оперативного формування довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій питання щодо вивантаження переліку осіб до ліквідаційних комісій ГУ МВС у форматі Excel та на паперових носіях.

Судом встановлено, що відносно позивача УПФ отримано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського. За вказаною довідкою позивачу перерахована пенсія з 01.05.2018 року та здійснений розрахунок заборгованості для його погашення відповідно до положень постанови КМУ №103 (а.с.32-35).

Таким чином, на час розгляду справи позивачу здійснений перерахунок пенсії.

Статтею 63 Закону України№ 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У ОСОБА_2 КМУ №103 зазначено, що вона прийнята Кабінетом Міністрів України у відповідності з ч.4 ст.63 Закону, тобто вказана постанова визначає умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

В п.3 ОСОБА_2 КМУ №103 вказано - перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином на законодавчому рівні було визначено умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

Вказаний порядок дотриманий відповідачем та за оновленою довідкою про грошове забезпечення позивача йому здійснений перерахунок пенсії, а також здійснений розрахунок та строки виплати заборгованості у відповідності до вимог постанови КМУ№103.

Відповідачем не заперечувалось право позивача на перерахунок пенсії, але цей перерахунок повинен здійснюватися на підставі відповідної довідки про грошове забезпечення особи, яке має право на здійснення перерахунку пенсії, а тому відсутня бездіяльність ГУ ПФУ.

Вказане безумовне право на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №988, а також на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, зазначено у висновках Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі №820/6514/17.

У п.57 рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року щодо обставин, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, зазначено, що при застосування висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотримання Порядку №45. Ці довідки повинні бути чинними.

МВС України листом від 28.02.2018 року повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Також повідомив, що листом від 27.02.2018 року МВС України доручено ліквідаційним комісіям ГУМВС до 01.03.2018 року надіслати до територіальних органів ПФУ списки осіб, які були звільнені зі служби в органах.

Тобто, уповноваженим органом було повідомлено про не чинність раніше направлених до територіальних органів довідок про грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ №2262, затверджений ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок №45).

Пунктами 1-4 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.52 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином Порядок №45 чітко визначив компетенцію відповідних уповноважених органів та органів пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенція сукупність юридично-встановлених повноважень, прав та обов'язків конкретного органу виконавчої влади або його посадової особи, реалізація яких забезпечує виконання основних функцій цього органу.

До повноважень ГУ ПФУ не відноситься визначення складових грошового забезпечення для призначення пенсії. Компетенцією ГУ ПФУ є призначення або перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про грошове забезпечення.

Позивач пред'явивши вимоги до ГУ ПФУ про визнання протиправною бездіяльності щодо реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року в позові не заперечує, що первинна довідка про грошове забезпечення позивача була направлена в ГУ ПФУ Ліквідаційною комісією лише в травні 2017 року. Крім того, надалі була визнана МВС України неправильно складеною підлеглими Ліквідаційними комісіями.

Одразу після визначення порядок, умови перерахунку пенсії та умови її виплати постановою КМУ №103 відповідач ГУ ПФУ, отримавши оновлену довідку, здійснив перерахунок пенсії позивачу.

Суд не приймає доводи позивача, що при вирішенні даного спору постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року не може братися судом до уваги. Не згода позивача з положеннями вказаної постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року щодо умов, порядку перерахування пенсій та її виплати не може бути підставою для задоволення позовних вимог позивача, оскільки вказаний підзаконний акт прийнятий КМУ у відповідності з ч.4 ст. 63 Закону України№ 2262-XII, якою встановлено, що визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Також суд критично оцінює твердження позивача, що постанова КМУ №103 фактично звужує права позивача, з огляду на те, що позивачу здійснений перерахунок пенсії, який є більшим, а також здійснений розрахунок виплати заборгованості по перерахованої пенсії з урахуванням фінансового становища держави.

Європейський Суд з прав людини у справі ОСОБА_3 проти України (заява №43331/12) у пунктах 25-28 зазначив, що стаття 1 Першого протоколу не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі. «Вимога» може становити «майно» у розумінні статті 1 Першого протоколу, лише якщо достатньою мірою встановлено, що вона підлягає виконанню. Отже, зменшення або припинення достатньою мірою встановлених пільг може становити втручання у мирне володіння майном.

У цій справі, з огляду на те, що до відповідного законодавства було внесено зміни та доповнення, не можна вважати, що надання заявниці права на пільгу у певному розмірі було встановлено достатньою мірою. Більше того, навіть припускаючи, що зміни та доповнення до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» становили втручання у право заявниці на мирне володіння майном у розумінні статті 1 Першого протоколу, Суд нагадує, що перша та найважливіша вимога цього положення полягає у тому, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мирне володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, має зберігатися «справедливий баланс» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде накладений особистий та надмірний тягар.

У цій справі немає доказів того, що відповідні зміни до Закону України про державний бюджет України не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, Суд доходить висновку, що вони відповідали вимоги щодо законності за статтею 1 Першого протоколу. Суд також не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення положень Конвенції.

Суд також зазначає, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю.

У даній справі також позивачем не надано будь-яких доказів що держава мала широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, тобто наявність у державі фінансової можливості виплати всім пенсіонерам військовослужбовцям та пенсіонерам МВД у повному обсязі заборгованість за перерахованими їм з 01.01.2016 року їм пенсіями.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,12,13,139,241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул.В.Терешкової,20-А,кв.41,42, м. Одеса, 65080, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області (вул.Єврейська,12, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08592268) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії та не здійсненні виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст.293,295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.