Рішення від 14.08.2018 по справі 813/3367/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3367/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2018 року

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Козак О.М.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом в.о. керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області до Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.07.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов в.о. керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області, місцезнаходження: 81400, Львівська область, м.Самбір, вул.Филипчака, 4а до Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області код ЄДРПОУ 04370171, місцезнаходження: 81430, Львівська область, Самбірський район, с.Никловичі, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” про офіційне оприлюднення регуляторного акту рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради”;

- зобов'язати Никловицьку сільську раду Самбірського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради” у встановленому ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” порядку.

Ухвалою від 01.08.2018 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 01.08.2018 суд підтвердив наявність підстав для представництва в.о. керівником Самбірської місцевої прокуратури Львівської області інтересів держави в суді у справі за його позовом до Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” не оприлюднив рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради» у встановленому Законом порядку. Позивач, зазначає, що таке досі залишається не оприлюдненим, відтак рішення не набрало законної сили та не може застосовуватись. З огляду на це, позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати останнього офіційно оприлюднити рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради”.

Відповідач подав до суду про визнання позову в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.

Відповідач подав заяву про розгляді справи без участі представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що XVII сесією VII демократичного скликання Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області прийнято рішення №2 від 01.06.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради».

27.06.2018 Никловицька сільська рада Самбірського району Львівської області на запит позивача від 21.06.2018 №05-22/1382 надала відповідь, що сільською радою рішення Никловицької сільської ради від 01.06.2017№2«Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради» в засобах масової інформації не опубліковувалося (в тому числі і в районній газеті та на сайті Самбірської районної ради).

У зв'язку з тим, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не оприлюднив рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради”, в.о. керівника Самбірської місцевої прокуратури Львівської області звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Частиною 3 статті 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно з положеннями ч. 1 вказаної статті органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частиною 4 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що рішення рад, зазначених у вказаній статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, - визначені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271,2 ст.271 ПК України визначено, що рішення ради - щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ч. 5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це:

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Згідно з ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.

Тотожні правові висновки викладені Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 16.06.2016 у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 у справі №349/1491/14-а.

Таким чином, суд встановив, що рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради» є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.

Відповідно до ч.4 ст.12 вказаного Закону регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Таким чином, рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017, як регуляторний акт, підлягало обов'язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.

Проте, з відповіді Никловицької сільської ради від 27.06.2018, суд встановив, що сільською радою рішення Никловицької сільської ради від 01.06.2017№2«Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради» в засобах масової інформації не опубліковувалося (в тому числі і в районній газеті та на сайті Самбірської районної ради).

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч.2 ст.57 Конституції України є нечинними та не можуть застосовуватись.

Таким чином, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме рішення Никловицької сільської ради від 01.06.2017№2 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради».

У зв'язку з цим, існують достатні правові підстави для зобов'язання відповідача офіційно оприлюднити рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради” у встановленому ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” про офіційне оприлюднення регуляторного акту рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради”.

Зобов'язати Никловицьку сільську раду Самбірського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області №2 від 01.06.2017 “Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Никловицької сільської ради” у встановленому ч.5 ст.12 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” порядку.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 17.08.2018.

Суддя А.Г. Гулик