справа №813/3029/18
14 серпня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Козак О.М.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області до Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
12.07.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області, місцезнаходження: 81600, Львівська область, м.Миколаїв, пл.Ринок, 10 до Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області код ЄДРПОУ 04373979, місцезнаходження: 81632, Львівська область, Миколаївський район, с.Дроговиж, вул.Івана Франка, 97, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області з питання не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), не забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125);
- зобов'язати Дроговизьку сільську раду Миколаївського району Львівської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, проведенню робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Ухвалою від 17.07.2018 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 17.07.2018 суд підтвердив наявність підстав для представництва заступником керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області інтересів держави в суді у справі за його позовом до Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на території Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області знаходиться дитячий майданчик, а саме у с.Дроговиж. вул.І.Франка, (навпроти будинку 125), балансоутримувачем якого є Дргововизька сільська рада. Під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд порушень в частині проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого на території Дроговизької сільської ради, що негативно впливає на організацію належного утримання об'єктів благоустрою дитячих майданчиків та невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері може призвести до настання тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям.
Відповідач відзив на позовну заяву чи заяву про визнання позову не подав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Листом від 15.06.2018 №02-15/280 Дроговизька сільська рада Миколаївського району Львівської області повідомила прокурора, що на балансі Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області перебуває комплект обладнання на дитячий майданчик у складі: качалка балансир малий (КА 101) - 1 шт., качалка «Жук» (КА 107)-1 шт., качалка «Фіра» (КА 114) - 1 шт., карусель велика (KА 302) -1 шт., подвійні великі качалки (КА 312) - 1 шт., мала качалка (КА 501 ) - 1 шт. Вартість комплекту обладнання на дитячий майданчик, згідно з отриманою видатковою накладною №23 від 24.05.2017 становить 40 000 грн.
Згідно з інформацією, наданою Дроговизькою сільською радою об'єкт-комплект обладнання на дитячий майданчик знаходиться за адресою: с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125), окрім цього на вказаний майданчик відсутній паспорт та план технічної інвентаризації.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не вжиття заходів по проведенню технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон України №280/97-ВР).
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у ст. 26 Закону України №280/97-ВР.
Відповідно до п.44 ч.1 ст.26 Закону України №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст.1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Заходи з благоустрою населених пунктів, відповідно до вказаної статті, це роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно з ч.ч.1.2 ст.20 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.13 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до п. 8 ч.1 ст. 21 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 ч.2 ст.18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 № 550 на виконання положень ст.18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з п. 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п.1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Враховуючи наведене, суд встановив, що організацію благоустрою на території с.Дроговиж повинна забезпечувати Дроговизька сільська рада, оскільки до її компетенції віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Закон України “Про благоустрій населених пунктів” зобов'язує для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання вказаного обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
Як вбачається з положень Закону України “Про благоустрій населених пунктів” та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою с.Дроговиж є компетенцією Дроговизької сільської ради.
Суд встановив та підтверджено відповідачем, що Дроговизька сільська рада не затвердила план інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) та не забезпечила проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Таким чином, суд вважає, що відсутність затверджених планових заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика в с.Дроговиж свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка, в свою чергу, негативно впливає на організацію належного утримання об'єктів благоустрою - дитячих майданчиків, а зважаючи на цільове призначення таких об'єктів, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері може призвести до настання тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям.
Таким чином, суд вважає протиправною бездіяльність Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), не забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Дроговизьку сільську раду Миколаївського району Львівської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, проведенню робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області з питання не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), не забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Зобов'язати Дроговизьку сільську раду Миколаївського району Львівської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, проведенню робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який розташований в с.Дроговиж, вул. І.Франка (навпроти будинку 125).
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 17.08.2018.
Суддя А.Г. Гулик