справа №813/2065/18
13 серпня 2018 року
зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Козак О.М.,
за участю:
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представників третьої особи ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_7 до Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
18.05.2018 до суду надійшов позов ОСОБА_7 до Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення сесії Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області №10 від 01.02.2018 “Про розгляд клопотання ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_7Я.”;
- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_7 дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,121га для обслуговування житлового будинку по вул.З.Беркута, 105 в с.Тухля Сколівського району Львівської області у власність.
Ухвалою від 18.07.2018 суд відмовив в закритті провадження у справі.
Ухвалою від 18.07.2018 суд залучив третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,13 га для обслуговування житлового будинку. За результатами проведення кадастрової зйомки визначено площу земельної ділянки 0,121 га. Проте, оскарженим рішенням позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,121 та у власність було відмовлено у зв'язку з тим, що відповідачем при проведенні при проведенні геодезичної зйомки вказано межу земельної ділянки 0,1186 га. Таким чином, позивач вважає, що існує два рішення відповідача із зазначенням різної площі земельної ділянки. З цих підстав, позивач вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідач заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву не подав.
Треті особи пояснень на позовну заяву не надали.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити повністю.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, просили суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Представники третьої особи ОСОБА_9 в судовому засіданні проти позову заперечили у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_7 є власником житлового будинку по вул. 3. Беркута, 105 у с. Тухля Сколівського району Львівської області, що підтверджується рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 15.11.2010 та витягом про державну реєстрацію прав.
Рішенням сесії Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області №384 від 15.11.2016 ОСОБА_7 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,13 га для обслуговування житлового будинку по вул. 3. Беркута, 105 у с. Тухля Сколівського району Львівської області.
У вказаному рішенні зазначена орієнтовна площа земельної ділянки, тому позивач, з метою встановлення (відновлення) меж такої замовив кадастрову зйомку, яка проведена сертифікованим інженером-землевпорядником в присутності представника відповідача. За результатами проведення зазначеної зйомки визначено площу земельної ділянки 0,121 га, що підтверджується кадастровим планом земельної ділянки по вул. 3. Беркута, 105 у с. Тухля Сколівського району Львівської області.
У зв'язку із уточненням площі земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, власником якого є позивач, ОСОБА_7 через свого уповноваженого представника ОСОБА_2 звернулась до Тухлянської сільської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,121 та у власність.
Рішенням сесії Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області № 10 від 01.02.2018 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,121 га у власність, у зв'язку з тим, що при проведенні геодезичної зйомки вказано межу земельної ділянки 0,1186 га.
Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням, звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до вказаного Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ч.1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як передбачено частиною 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу.
Частинами другою та третьою ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 зазначеного Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені вказаною статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд аналізуючи оскаржене рішення зазначає наступне.
В п.1 оскарженого рішення вказується про те, що при геодезичній зйомці земельної ділянки відповідачем вказано її межу, відповідно до якої площа становить 0,1186 га, відмовити в наданні дозволу на розробку проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,121 га.
В п.2 рішення надано дозвіл на розробку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1186 га.
В ході розгляду справи з'ясовано, що фактичною підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,121 га є забезпечення заїзду до господарства ОСОБА_8 та дотримання мінімальної ширини такого заїзду. Про це свідчить аналіз кадастрового плану земельної ділянки.
При цьому, існують розбіжності щодо наявності заїзду, оскільки такий зазначений в державному акті на право власності на земельну ділянку ОСОБА_8, проте відсутній в генеральному плані.
Актом земельної комісії від 06.03.2017, затверджений рішенням відповідача від 10.03.2017 №449, проведено встановлення меж між ділянками гр.ОСОБА_7, ОСОБА_11 та сільською радою. При цьому, ОСОБА_7 з такими межами не погодилась.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Суд вважає, що при прийнятті оскарженого рішення відповідач порушив критерії правомірності, закріплені в ст.2 КАС України, прийняв рішення передчасно, оскільки перед його прийняттям не встановив з юридичної точки зору наявність/відсутність заїзду до господарства ОСОБА_8, що має безпосереднє значення для розгляду клопотання позивача; в рішенні не зазначив в повному обсязі підстави для його прийняття; не вказав та не обґрунтував в повній мірі підстави, з яких відмовлено в задоволенні клопотання позивача.
Наведені порушення є істотними та безпосередньо впливають на правомірність оскарженого рішення. У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що оскаржене є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Таким чином, позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача надати ОСОБА_7 дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,121га для обслуговування житлового будинку у власність, то така задоволенню не підлягає, оскільки відповідач прийняв передчасне рішення, яке потребує доопрацювання. Тому, з метою ефективного захисту порушеного права, суд відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, виходить за межі позовних вимог і вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_7 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,121га для обслуговування житлового будинку по вул.З.Беркута, 105 в с.Тухля Сколівського району Львівської області у власність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України з Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області за рахунок її бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь ОСОБА_7 судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення сесії Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області №10 від 01.02.2018 “Про розгляд клопотання ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_7 ”.
Зобов'язати Тухлянську сільську раду Сколівського району Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_7 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,121га для обслуговування житлового будинку по вул.З.Беркута, 105 в с.Тухля Сколівського району Львівської області у власність.
В задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_7 дозвіл на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,121га для обслуговування житлового будинку по вул. З.Беркута, 105 в с.Тухля Сколівського району Львівської області у власність відмовити.
Стягнути з Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області код ЄДРПОУ 04370679, місцезнаходження: 82632, Львівська область, Сколівський район, с.Тухля за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_7 РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 82632, Львівська область, Сколівський район, с.Тухля, вул.З.Беркута, 105, судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене та підписане 17.08.2018.
Суддя А.Г. Гулик