справа №813/450/18
15 серпня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретар судового засідання Мусій С.В.
з участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Білдерпоінт» про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області та зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Білдерпоінт» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області з вимогами:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України по неприйняттю 15.11.2017р. податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» № 55 від 17.10.2017р.
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» №55 від 17.10.2017р. датою направлення « 15.11.2017р.».
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення 17.01.2018р. № НОМЕР_1, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» застосовано штраф у сумі 109 119 грн. 94 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДФС у Львівській області безпідставно винесено податкове повідомлення-рішення №0013971221 від 17.01.2018р., яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» застосовано штраф у сумі 118919 грн. 94 коп.
Вказане податкове повідомлення рішення прийняте на підставі Акта «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «БК Білдерпоінт» за період з 01.08.2017р. по 16.11.2017р.» від 28 грудня 2017 року № 800/13-01-12-21/35943421.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «БК Білдерпоінт» граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а саме: п/н від 18.08.2017 року на суму ПДВ 49000,00 грн., зареєстровану 06.10.2017 року (кількість протермінованих днів - 21), п/н від 17.10.2017 року на суму ПДВ 1091199,4 грн, зареєстровану 16.11.2017 року (кількість протермінованих днів - 1).
З вказаними висновками Акта в частині порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної № 55 від 17.10.2017 року на суму ПДВ 1091199,4 грн, товариство не погоджується, вважає їх безпідставними, а прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Зазначено, що позивачем складено і направлено ДФС України 15.11.2017 року на реєстрацію податкову накладну №55 від 17.10.2017 на загальну суму операції з ПДВ 6547196,40 грн., в тому числі ПДВ - 1091199,40 грн.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, однак, квитанція про неприйняття податкової накладної була надіслана в електронній форма на адресу позивача лише 16.11.2017р. При цьому відповідач покликався на порушення Позивачем п.3 Порядку №1246 - операційний день для реєстрації документів триває щодня з 00 до 23.00 год.
Позивач зазначає, що таке твердження не відповідає дійсності, оскільки, податкова накладна № 55 направлена засобами сервісу «iFin» до автоматичної системи «Єдине вікно подання електронних документів ДФС України» о 20 год. 19 хв., що підтверджується відповіддю на запит директора товариства, а тому податкове повідомлення рішення в частині застосування штрафу в сумі 109119 грн. 94 коп. є неправомірним.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року провадження у справі за вищевказаним позовом закрито, на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із тим, що відповідачем добровільно виправлено оскаржувані порушення.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.05.2018 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Білдерпоінт” задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 року про закриття провадження у справі скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 01.06.2018 року та у відповідності до ч.3 ст.18, підп.15.2 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №813/450/18 визначено головуючого суддю Коморного О.І.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити.
Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та
встановив:
ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «БК Білдерпоінт» за період з 01.08.2017р. по 16.11.2017р.»
За результатами вказаної перевірки складено акт від 28 грудня 2017 року № 800/13-01-12-21/35943421.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «БК Білдерпоінт» граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а саме: п/н від 18.08.2017 року на суму ПДВ 49000,00 грн., зареєстровану 06.10.2017 року (кількість протермінованих днів - 21), п/н від 17.10.2017 року на суму ПДВ 1091199,4 грн, зареєстровану 16.11.2017 року (кількість протермінованих днів - 1).
Судом встановлено, що позивачем 15.11.2017 року складено і направлено ДФС України на реєстрацію податкову накладну №55 від 17.10.2017 на загальну суму операції з ПДВ 6547196,40 грн., в тому числі ПДВ - 1091199,40 грн.
Відповідачем вказаний документ не прийнятий. Підставою для відмови у прийнятті документу зазначено порушення Позивачем п.З Порядку №1246 - операційний день для реєстрації документів триває щодня з 00 до 23.00 год.
Також судом з'ясовано, що вищевказану податкову накладну зареєстровано 16.11.2017 року.
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення- рішення від 17.01.2018р. № НОМЕР_1, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» застосовано штраф у загальній сумі 118919 грн. 94 коп.
Позивач не погодившись із таким рішенням контролюючого органу в частині нарахування штрафу в сумі 109119,94 грн. звернувся із даним позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Податковим кодексом України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 р. № 957 (далі - Порядок № 957).
Статтею 20 ПКУ визначені права контролюючих органів. Підпунктом 20.1.4 ПКУ п.20.1 ст.20 ПКУ встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім НБУ).
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Пунктом 14.1.60 ст.14 ПКУ визначено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).
Пунктом 2 Порядку наведені значення термінів, у якому вони вживаються у Порядку №1246. Зокрема: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПКУ в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктом 3 Порядку в редакції, яка діяла на час направлення податкових накладних до ЄРПН позивачем, встановлено, що операційний день триває з 0 до 23-ї години.
З 24.03.2018 року діє нова редакція вказаного пункту Порядку (зміни внесені постановою КМУ від 21.02.2018 року №204): операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктами 10,11 Порядку встановлено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:
електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис";Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з п.12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведений у даному пункті.
Відповідно до п.13,п.14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Так, судом встановлено, що позивач ТОВ «БК Білдерпоінт» виконав всі покладені на нього обов'язки як на платника податків щодо направлення податкової накладної № 55 до ЄРПН у строки встановлені законодавством (чиним на час складення та направлення вказаних податкових накладних в ЄРПН), а саме до 23 год.15.11.2018 року.
Вказані обставини підтверджуються відповіддю на запит директора товариства в якій вказано, що зазначений файл податкової накладної №55 15.11.2017 року о 20 год. 19 хв. був направлений засобами веб-сервісу «iFIN» до Автоматичної системи «Єдине вікно подання електронних документів ДФС (а.с.85).
Таким чином, суд констатує, що наданими позивачем відомостями щодо часу відправлення вказаної податкової накладної, підтверджується направлення файлу податкової накладної о 20 год. 19 хв., однак, такий з невідомих причин одразу доставлений на сервер ДФС не був.
Вказані обставини не спростовані представником відповідача у судовому засіданні, а тому суд вважає їх доведеними позивачем.
Відповідно до пунктів 4,5,6 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України №557 від 06.06.2017 року, після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв'язку до адресата протягом операційного дня.
Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів.
Електронні документи, відправлені автором після закінчення строку, встановленого законодавством для подання аналогічних документів в паперовому вигляді, вважаються поданими з порушенням строків їх подання.
Вказаним Порядком чітко визначено, що обов'язком автора є надіслання адресату електронного документа протягом операційного дня.
Вказаний обов'язок виконаний позивачем щодо надіслання до ЄРПН податкових накладних, зазначених в акті перевірки як надісланих платником податку з порушенням встановлених строків.
Відповідно до п.109.1 ст.109 ПКУ податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, податкове правопорушення, як і правопорушення будь-яке, має суб'єктивну сторону, тобто це повинно бути умисне порушення норми закону, або умисне не виконання її, коли повинен її виконати.
Встановлені судом обставини справи свідчать про відсутність у позивача складу податкового правопорушення.
Обов'язком позивача було своєчасне, в операційний день, направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов'язок виконав своєчасно.
Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо реєстрації податкової накладної наступним за її поданням днем, а саме 16.11.2017 року.
З огляду на встановлені обставини справи, відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу ІІ ПК України, відтак суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.01.2018 № НОМЕР_2 в частині накладенні штрафу у сумі 109119,94 грн є протиправним.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що саме на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій та мінімізують ризик помилок.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та норм діючого законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України по неприйняттю 15.11.2017р. податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» № 55 від 17.10.2017р.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БК Білдерпоінт» №55 від 17.10.2017р. датою направлення « 15.11.2017р.».
4. Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області 17.01.2018р. № НОМЕР_1 в частині застосування штрафу на суму 109119,94 грн. .
5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Білдерпоінт» (м. Львів, вул. Сихівська,, 7/60; ЄДРПОУ 35943421) з ДФС України (м. Київ- 53, Львівська площа, 8; ЄДРПОУ 39292197), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1762,00 грн.
6. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Білдерпоінт» (м. Львів, вул. Сихівська,, 7/60; ЄДРПОУ 35943421) з ГУ ДФС у Львівській області (м. Львів, вул.. Стрийська, 35;ЄДРПОУ 39462700), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 17.08.2018 року.
Суддя Коморний О.І.