Рішення від 14.08.2018 по справі 811/1640/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1640/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічника,

при секретарі - Побочій О.В.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (вул. Набережна, 194, с. Созонівка, Кіровоградський район, Кіровоградська область, 27602, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки

ВСТАНОВИВ:

30.05.2018р. ФОП ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу №1847 від 28.12.2017р. про проведення документальної планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 31.12.2016р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що28.12.2017р. відповідачем видано оскаржуваний наказ про проведення перевірки, а 16.01.2018р. було отримано повідомлення про проведення документальної планової перевірки.

Зазначаючи про протиправність оскаржуваного наказу позивач не заперечує про можливість проведення перевірки, але, з посиланням на положення ст. 102 ПК України вказує, що перевірка та самостійне визначення контролюючим органом сум грошових зобов'язань, має бути здійснена не пізніше 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошового зобов'язання, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення-рішення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Позивач вказав, що відповідач в порушення законодавчо встановлених обмежень, виніс оскаржуване рішення, яким протиправно визначив період проведення документальної планової виїзної перевірки за період з 01.01.2011р. по 31.12.2016р.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Відповідачем, 13.06.2018р. подано відзив на позов, вимоги позивача не визнаються з тих підстав, що планова перевірка позивача проведена відповідно до план-графіка на підставі п.п.75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п. 77.1 та 77.4 ст. 77 ПК України, в межах строків визначених ст. 102 ПК України та згідно ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (а.с.17-20).

В судовому засіданні 14 серпня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

ОСОБА_4 п.п. 75.1.2. п. 7.5.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

ОСОБА_4 п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 28.12.2017р. керівником відповідача видано наказ №1847 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3К." (а.с. 8).

Відповідно до вказаного наказу доручено провести документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 31.12.2016р.

Позивав зазначаючи про протиправність дій відповідача щодо прийняття оскаржуваного наказу вказує, що відповідачем прийнято наказ всупереч положенням ст. 102 ПК України оскільки, перевірка та самостійне визначення контролюючим органом сум грошових зобов'язань, має бути здійснена не пізніше 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошового зобов'язання, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення-рішення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Разом з тим, суд зазначає про безпідставність вказаних доводів позивача враховуючи наступне.

ОСОБА_4 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач, з 20.07.1995р. зареєстрований фізичною особою-підприємцем (а.с.22-25).

Відповідно до п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

ОСОБА_4 п. 175.5 ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Відповідно до п. 102. 1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Враховуючи вимоги ст.ст. 49, 177 ПК України, граничним строком подачі декларації про доходи для позивача за 2014 р. було 09 лютого 2015р. Таким чином, граничним строком проведення перевірки, з урахування положень ст. 102 ПК України було 09 лютого 2018р.

Враховуючи те, що оскаржуваним наказом перевірка з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. запланована терміном 10 робочих днів, починаючи з 16.01.2018р., то її проведення було проведено в межах 1095-ти денного строку.

Щодо доводів позивача, що перевірка стосується періодів з 01.01.2011р. по 31.12.2016р., то вказані доводи є безпідставними оскільки, вказаний період визначено лише для перевірки дотримання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а стосовно єдиного внеску ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Таким чином, суд в ході розгляду справи дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (вул. Набережна, 194, с. Созонівка, Кіровоградський район, Кіровоградська область, 27602, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 17.08.2018 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_5