Рішення від 13.08.2018 по справі 809/980/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" серпня 2018 р. справа № 809/980/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Матуляка Я.П.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Надвірнянської районної державної адміністрації

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА

про визнання рішення від 28.03.2018 протиправним та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем на виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 року, в порушення вимог Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право, неналежно проведено обстеження житлового будинку позивача, а відтак протиправно відмовлено в проведенні додаткового безоплатного ремонту житлового будинку №11 по вул. Мазепи, с. Верхній Майдан Надвірнянського району.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 року позовну заяву ОСОБА_1, залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам статтям 160, 161 КАС України та надано строк на усунення недоліків.

У зв'язку з виконанням позивачем вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, 12.06.2018 року відкрито провадження у даній справі та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації скористалась свої правом на подання письмових пояснень на позов, які надійшли на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 26.06.2018 року (а.с.86,87). Звернули увагу на безпідставність заявлених позовних вимог та просили в задоволенні позову відмовити.

04.07.2018 року позивач направив на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідь на пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (а.с.91).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.07.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.93-96). Просив суд в задоволенні позову відмовити.

19.07.2018 року позивач направив на адресу суду відповідь на відзив (а.с.112,113).

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомляли, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи (а.с.102).

Відповідно до вимог статті 205 КАС України, судом ухвалено продовжити розгляд справи за такої явки сторін.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, дослідивши в сукупності подані докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є інвалідом другої групи (а.с.7) та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Згідно статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, позивач входить до переліку осіб, які мають право позачергового безоплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир та першочергового поточного їх ремонту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 29.05.2007 року позивачу належить на праві приватної власності домоволодіння за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Верхній Майдан, вулиця Мазепи Івана будинок 11 (а.с. 8).

12.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Надвірнянської районної державної адміністрації із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку, що належить йому на праві приватної власності.

08.12.2014 року комісією Надвірнянської районної державної адміністрації складено акт обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 с. Верхній Майдан, вулиця Мазепи 11 в якому зазначено перелік робіт, які необхідно виконати.

Згідно результатів обстеження зазначеного житлового будинку комісією складено дефектний акт від 2014 року, яким визначено перелік та об'єм робіт по проведенню капітального ремонту будинку.

10.12.02014 року згідно протоколу №1 засідання комісії Надвірнянської районної державної адміністрації щодо проведення ремонту будинку прийнято рішення про виконання безоплатного капітального ремонту житлового будинку позивача.

14.01.2015 року на проведення ремонтних робіт складено кошторисну документацію та локальний кошторис, якими визначено вартість капітального ремонту житлового будинку.

02.04.2015 року позивачем подано заяву до голови Надвірнянської РДА, голови комісії про заміну підлоги в межах вартості безоплатного капітального ремонту.

03.04.2015 року згідно протоколу №2 засідання комісії Надвірнянської РДА щодо проведення ремонту будинку прийнято рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного з видів ремонтних робіт житлового будинку позивача з урахуванням його заяви від 02.04.2015 року на суму 33 764 грн. - заміну підлоги.

28.05.2015 року між Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації та приватним підприємцем ОСОБА_2 укладено договір будівельного підряду про проведення робіт по капітальному ремонту житлового будинку ОСОБА_1, як інваліду війни другої групи, який має право на проведення безоплатного капітального ремонту за рахунок коштів державного бюджету.

У липні 2015 року проведено ремонтні роботи по житловому будинку позивача.

Листами від 16.01.2017 року №15/01-28/028 року та від 25.02.2017 року №КА-7/183 на звернення ОСОБА_1 щодо проведення безоплатного капітального ремонту та отримання фінансової допомоги на ремонт оселі, Надвірнянська районна державна адміністрація повідомила позивача, що в липні 2015 року було здійснено безоплатний капітальний ремонт його будинку, а у відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №565 безоплатний капітальний ремонт проводиться не частіше одного разу на 10 років.

Зазначені вище обставини встановлені постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 року у справі №809/599/17 (а.с.31-33).

Саме вищезазначеною постановою визнано протиправними дії Надвірнянської районної державної адміністрації при складанні акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, прийнятті рішень комісією по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, оформлені проколами №1 від 10.12.2014 року та № 2 від 03.04.2015 року; зобов'язано Надвірнянську районну державну адміністрацію здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565 та розглянути питання про можливість проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

На виконання зазначеного рішення суду, розпорядженням Надвірнянської РДА від 28.11.2017 року за №329 було затверджено склад комісії по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, якою 03.01.2018 року проведено повторне обстеження житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району, за результатами якого складено Акт обстеження (а.с.62-64).

28.03.2018 року на черговому засіданні комісії по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, було прийнято рішення відмовити в проведенні додаткового безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1 (а.с.65,66).

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Статтею 13 Закону визначено перелік пільг, які надаються інвалідам війни. Так, інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги, в тому числі і проведення позачергового безплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир та першочергового поточного ремонту жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року N565 затверджено “Порядок проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир, які мають на це право” (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на зазначені у пункті 1 цього Порядку пільги. Безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності.

Безоплатний капітальний ремонт проводиться виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири на кожну особу, що має право на пільгу.

Пунктом 3 Порядку визначено, що для проведення безоплатного капітального ремонту особа, що має право на пільгу, подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву.

Періодичність проведення безоплатного капітального ремонту визначається органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на пільги, але не частіше одного разу на 10 років.

Для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб. Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву (пункт 5 Порядку).

Комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій (пункт 7 Порядку).

Згідно пункту 8 Порядку за результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.

Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".

На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.

Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.

У відповідності до пункту 9 Порядку за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, комісія приймає рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного чи кількох видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження (перекриття всієї площі покрівлі, заміна віконних рам, перекриття всієї площі підлоги будинку тощо).

Таким чином, безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир у осіб, які мають право на таку пільгу, проводиться за результатами обстеження будинку (квартири), складання переліку, видів і обсягу робіт, які необхідно виконати (виходячи із переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4 Порядку), визначення загальної вартості капітального ремонту на підставі якої розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку (квартири). Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку (квартири) та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. Площа безоплатного капітального ремонту не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку (квартири). При цьому, за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, в межах вартості безоплатного капітального ремонту може виконуватись один чи кілька видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження.

Як слідує зі змісту протоколу №2 засідання комісії по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу від 28.03.2018 року, оскаржуване рішення прийнято на підставі даних від 2015 року, невідповідність яких чинному законодавству встановлено постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 року по справі №809/599/17 (а.с.31-33).

Вказаним судовим рішенням, зокрема встановлено, що безоплатний капітальний ремонт здійснено у двох коридорах будинку, що належить на праві власності позивачу.

Із змісту акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, протоколу засідання комісії №1 від 10.12.2014 року, пояснень сторін, судом встановлено, що комісією проведене обстеження не всього будинку позивача а тільки двох коридорів і як наслідок, перелік, види і обсяг робіт, які необхідно виконати та вартість безоплатного капітального ремонту визначена комісією виходячи із переліку, видів, обсягу робіт, які необхідно виконати в цих коридорах, а не у всьому будинку, як того вимагає Порядок. Тобто, відповідачем порушено методику визначення вартості 1 кв. метра безоплатного капітального ремонту, внаслідок чого така вартість розрахована неправильно.

Крім того, згідно технічного паспорта житлового будинку №11 по вул. Мазепи в с. Верхній Майдан, власником якого є ОСОБА_1, площа коридорів у яких здійснено безоплатний капітальний ремонт складає менше ніж 21 кв. метр (12,3 кв. метра). В той же час, у акті обстеження, дефектному акті та рішеннях комісії визначено перелік та об'єм ремонтних робіт на загальну площу 21 кв. метр.

Судом зроблено висновок щодо того, що вартість та обсяг безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1, відповідачем визначено з порушенням Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565, що призвело до порушення права позивача на встановлені діючим законодавством пільгові норми такого ремонту.

Крім того встановлено, що рішення комісії про заміну покриття підлоги, оформлене протоколом №2 від 03.04.2015 року, приймалось на підставі результатів обстеження житлового будинку, складеного дефектного акту та зведеного кошторисного розрахунку в сумі 45319 грн. на загальну житлову площу 21,0 кв.м.

Враховуючи, що на підставі оскаржуваних акту обстеження, дефектного акту, рішення комісії у липні 2015 року відповідачем проведений капітальний ремонт, який прийнятий позивачем, беручи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини, а також приписи частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення здійснити захист порушеного права позивача шляхом визнання протиправними дій Надвірнянської районної державної адміністрації при складанні акту обстеження стану житлового будинку ОСОБА_1 від 08.12.2014 року, дефектного акту від 2014 року, прийнятті рішень комісією по вирішенню питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, оформлені проколами №1 від 10.12.2014 року і № 2 від 03.04.2015 року та зобов'язати Надвірнянську районну державну адміністрацію здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565 та розглянути питання про можливість проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

Всі вищевикладені обставини, встановлені судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому у відповідності до ч.4 ст. 78 КАС України, не потребують доказування.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення, не усунув жодних порушень встановлених судом на виконання рішення якого такі дії повинні були бути вчинені, та не вчинив жодних дій спрямованих на належне виконання такого рішення.

Зокрема, відповідачем не надано суду доказів повторного обстеження будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого б було визначено обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565.

Тому, на думку суду, за умови неналежного виконання рішення суду в частині визначення обсягів і вартості безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565, оскаржуване рішення від 28.03.2018 року про відмову в проведенні додаткового безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району, є протиправним.

Відтак адміністративний позов ОСОБА_1, підлягає до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення від 28.03.2018 року оформлене протоколом №2 про відмову в проведенні додаткового безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району та зобов'язання Надвірнянської районної державної адміністрації здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 року №656 та розглянути питання про проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78452, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до Надвірнянської районної державної адміністрації (м-н. Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ - 23804557), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА (м-н. Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ - 03193407) про визнання рішення від 28.03.2018 року протиправним та зобов'язання до вчинення дій, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 28.03.2018 року оформлене протоколом №2 про відмову в проведенні додаткового безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району.

Зобов'язати Надвірнянську районну державну адміністрацію здійснити повторне обстеження будинку ОСОБА_1 по вул. Мазепи, 11, с. Верхній Майдан Надвірнянського району за результатами якого визначити обсяги і вартість безоплатного капітального ремонту у відповідності до вимог пунктів 7, 8, 9 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009 року №656 та розглянути питання про проведення додаткового безоплатного капітального ремонту.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.

Рішення складене в повному обсязі 17 серпня 2018 р.