ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" серпня 2018 р. Справа № 809/862/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.,
за участю секретаря судового засідання Подольської Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання до їх вчинення, -
за участю: представника позивача - ОСОБА_1., представника відповідачів - ОСОБА_2
18.05.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" (надалі- позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі - Відповідач1), Державної фіскальної служби України (надалі - Відповідач2) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 09.11.2017 року Відповідачем2 зупинено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань за № 38, 39 від 17.10.2017 року. Позивачем, на виконання вимог підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, 10.04.2018 року направлено Відповідачу1 документи, які підтверджують реальність господарських операцій. Проте, рішеннями Відповідача1 за № 652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року позивачу відмовлено в реєстрації вищезазначених податкових накладних/розрахунків коригувань. В подальшому на рішення Відповідача1 за № 652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року позивачем подані скарги на адресу Відповідача2, однак залишені без задоволення його рішеннями за № 1151/32605414/2 та № 1151/32605414/2 від 02.052018 року. На думку позивача, він виконав всі необхідні вимоги щодо розблокування податкових накладних, однак оскаржуваними рішеннями йому було безпідставно відмовлено у їх реєстрації При цьому, які саме порушення закону були допущенні при складанні даних документів або в чому полягає їх недостатність в даних рішеннях не зазначено. У з'язку з викладеним позивач просить суд визнання протиправними та скасувати вищевказані рішення відповідачів та зобов'язати Відповідача2 зареєструвати податкові накладні за № 38 та 39 від 17.10.2017 року.
Ухвалою від 31.05.2018 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В період з 12.06.18 року по 17.07.2018 року, головуючий по справі суддя Панікар І.В. перебував у щорічній відпустці, у зв'язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено на 7 календарних днів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити у повному обсязі. Додатково зазначив, що комісією контролюючого органу регіонального рівня не враховано, що ДФС України на виконання постанови КМУ №117 від 21.02.2018 року, своїм листом № 959/99-99-07 від 21.03.2018 року визначила нові критерії ризиковості здійснення операцій, встановивши перелік кодів товарів та послуг для моніторингу їх ризиковості, однак код УТК ЗЕД 2715- код операцій позивача, туди не включений.
Представник Відповідачів проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вважає оскаржувані рішення правовомірними. Причинами відмови у реєстрації податкових накладних та відмови у задоволенні скарги зазначає ненадання в повному об'ємі копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг зберігання, транспортування. Внаслідок чого, покликаючись на правомірність спірного рішення та наявність підстав для його прийняття, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
15.06.2018 року позивачем подано відповідь на відзив представника відповідачів. Зазначає, що рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригувань було винесено контролюючим органом без об'єктивного вивчення первинних документів та аналізу відповідних господарських операцій вчинених позивачем, всупереч встановленому порядку призупинення реєстрації ПН/РК.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
09.11.2017 року позивачем отримано Квитанції до розрахунку коригування № 38 та 39 від 17.10.2017 року про зупинення реєстрації вказаного розрахунку коригувань, відповідно до п. 201. 16, ст. 201 ПК України, оскільки такі відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення ПН/РК.
10.04.2018 року позивачем на підтвердження правомірності складення та подання спірного розрахунку коригування надіслано органу Державній фіскальній службі електронним зв'язком повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК до якого долучено пояснювальну записку та 6 текстових файлів по кожній із зупинених податкових накладних.
17.04.2018 року комісією Відповідача1, прийнято рішення № 652925/32605414 та № 652889/32605414 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
19.04.2018 року на рішення Відповідача1 за № 652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року позивачем подані скарги на адресу Відповідача2, однак залишені без задоволення його рішеннями за № 1151/32605414/2 та № 1151/32605414/2 від 02.05.2018 року.
Суд при вирішенні адміністративної справи виходив з наступного.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис"; Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно матеріалів справи, у Квитанції контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 (чинний на час виникнення даних правідносин).
Проте, у вказаних Квитанціях не вказано, а ні конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, а ні конкретного переліку необхідних документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстру податкових накладних.
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1)обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2)відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1)для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2)для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117), пунтом 2 якої установлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 р. зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 р. № 2245-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році”, та які станом на 1 грудня 2017 р. не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Вищевказані положення постанови КМУ від 21.02.2018 року №117 надали можливість позивачу подати пояснення і копії документів щодо зупинених податкових накладних вже у відповідності до положень Порядку №117.
Згідно з п.14 Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п.15 вказаного Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
За правилами п.16 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 18 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Відповідно до п.п.20, 21 цього ж Порядку, зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з п.п.22, 23 Порядку №117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі. Таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Матеріалами справи підтверджено, що 09.11.2017 року відбулося зупинення реєстрації податкової накладної позивача.
В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної містилася пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Після отримання такої квитанції позивач у порядку, встановленому законодавством, подав до контролюючого органу письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, і копії відповідних документів, які підтверджували реальність здійснення господарських операцій по податковій накладній.
Зокрема, як зі змісту пояснювальної записки так і з обсягу документів наданих на підтвердження реальності операцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" здійснює виробництво неметалевих мінеральних виробів, до яких згідно УКТ ЗЕД відносяться палива мінеральні; нафта та продукти її перегонки; бітумізовані речовини; воски мінеральні (код УКТ ЗЕД 27), в тому числі асфальтові суміші для дорожнього покриття.
З метою здійснення господарської діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" здійснило придбання необхідних для виробництва асфольтобетонної суміші інгредієнтів, а саме:
- бітум дорожній у ТЗОВ "Статусінвестгруп", що підтверджено договором поставки нафтопродуктів № 20/09-1 від 20.09.2017 року, накладними № РН-0000422 від 06.10.2017 року, № РН-0000423 від 07.10.2017 року та № РН-0000431 від 10.10.2017 року, товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів № 06/1 від 06.10.2017 року, № 07/1 від 07.10.2017 року та № 10/1 від 10.10.2017 року, платіжними дорученнями № 365 від 17.10.2017 року та № 381 від 19.10.2017 року;
- відсів та щебінь у ТЗОВ "Смарт ОСОБА_3", що підтверджено договором поставки № 28/3 від 01.09.2017 року, накладною № РН-0000056 від 22.09.2017 року, платіжним дорученням № 240 від 07.09.2017;
- щебінь у ТЗОВ "Гранітторг" що підтверджено договором поставки № Ю-174/16 від 15.07.2017 року, накладними № 1148 від 03.10.2017 року, № 1169 від 09.10.2017 року, № 1177 від 12.10.2017 року та № 1186 від 16.10.2017 року, платіжними дорученнями № 389 від 27.10.2017 року, № 430 від 08.11.2017 року.
Транспортування відсіву і щебню від "Смарт ОСОБА_3" та ТЗОВ "Гранітторг" здійснювалася ПАТ "Українська залізниця", що підтверджено договором № 163-16 від 22.06.2016 року та договором № л/мчЛьвів/16/1112/м/н від 25.10.2016 року, предметом яких є надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом України, навантажувально-розвантажувальні роботи, актом виконаних робіт № 949/37 від 24.10.2017 року, платіжними дорученнями № 345 від 06.10.2017 року, № 360 від 17.10.2017 року, актом звірки розрахунків станом на 19.10.2017 року.
Для виготовлення асфальтобетонної суміші Товариство з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест", уклало договори на переробку давальницької сировини - відсіву, щебню, та бітуму на готову продукцію - асфальтобетонну суміш, зокрема:
- з ТЗОВ "Румата", що підтверджено, договором від 05.01.2017 року, актом надання послуг № 226 від 31.10.2017 року, платіжними дорученнями № 338 від 06.10.2017 року, № 348 від 09.10.2017 року, № 349 від 10.10.2017 року, № 353 від 12.10.2017 року;
- з ДП "Івано-Франківський облавтодор" в особі філії "Івано-Франківське ДЕУ", що підтверджено договором № 24 від 15.06.2017 року, актом надання послуг від 31.10.2017 року, платіжними дорученнями № 410 від 31.10.21017 року, № 423 від 07.11.2017 року, № 445 від 10.11.2017 року.
В межах господарської діяльності виготовлену асфальтобетонну суміш Товариство з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" реалізовано Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтер-Буд", згідно чого укладено договір поставки № 05/05 від 05.05.2017 року, предметом якого є поставка асфальтобетонної суміші окремими партіями в кількості і асортименті, визначених у заявках-замовленнях покупця.
ТЗОВ "Інтер-Буд" 29.09.2017 року надало ТЗОВ "Комфорт-Вест" заявки на придбання матеріалів (додаток № 6/1 від 29.09.2017 року та додаток № 6/2 від 29.09.2017 року).
Згідно отриманих заявок, та відповідно до умов договору поставки здійснено поставку асфальтобетонної суміші:
на а/д Надвірна-Ланчин, що підтверджується накладною № РН-0000072 від 17.10.2017 року, податковою накладною № 38 від 17.10.2017 року, товарно-транспортними накладними № 1 від 02.10.2017 року, № 2 від 04.10.2017 року, № 3 від 06.10.2017 року, № 4 від 09.10.2017 року, № 5 від 10.10.2017 року, № 6 від 12.10.2017 року та № 7 від 13.10.2017 року. Перевезення суміші здійснювалося транспортними засобами, орендованими у СПД ОСОБА_4, що підтверджено договором № 07.02 від 01.08.2017 року оренди т/з з водієм, актом № СТ-00000114 від 31.10.2017 року про прийняття-передачу виконаних робіт за жовтень (оренда а/м DAF АТ 7208 ВВ);
- на а/д с. Старі Богородчани-Розсільна-Хмелівка, що підтверджено накладною № РН - 0000073 від 17.10.2017 року, податковою накладною № 39 від 17.10.2017 року, товарно-транспортними накладними № 1 від 09.10.2017 року, № 2 від 10.10.2017 року,№ 3 від11.10.2017 року, № 4 від 11.10.2017 року, № 5 від 12.10.2017 року, № 6 від 12.10.2017 року та № 7 від 13.10.2017 року. Транспортування здійснювалося транспортними засобами орендованими у СПД ОСОБА_5, що підтверджено договором № 09/12 від 12.09.2017 року оренди т/з з водієм, актом № 2 від 31.10.2017 року про прийняття-передачу виконаних робіт за жовтень (оренда а/м Renault Premium BC 3102 CT, причіп АТ 4082 ХР).
17.10.2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Буд" проведено оплату в повному обсязі згідно платіжного доручення № 367, за наслідками чого Товариством з обмеженою відповідальністю сформовано податкові накладні № 38 від 17.10.2017 року(у тому числі ПДВ на суму 75 000,00 гривень), № 39 від 17.10.2017 року (у тому числі ПДВ на суму 78 333,00 гривень) та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Незважаючи на це, рішенням комісії Відповідача1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із вказівкою про ненадання платником податку копій документів.
Згідно ч.2 ст.74 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Поряд з цим, суд враховує позицію, викладену у п.53 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом».
Оцінюючи згадані документи - в сукупності та кожен зокрема - суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення вищенаведених операцій або висновку про їх нездійснення.
На думку суду, відповідач не довів правомірності рішень №652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року про відмову в реєстрації податкових накладних від 17.10.2017 року № 38 та № 39 в ЄРПН, адже такі формально містять підставу для його прийняття, що зазначена у Порядку №117, а саме: ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Будь-яких доказів на підтвердження нереальності господарських операцій ТОВ «Комфорт-Вест», на підставі яких було складено податкові накладні від 17.10.2018 року № 38 та № 39, відповідачами ні до відзиву на позовну заяву, ні у судових засіданнях, надано не було, як і не доведено факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в т.ч. Податкового кодексу України та Порядку №117.
Окрім того, суд враховує і таке.
Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (додаток 2 до вказаного Порядку).
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
Однак, у порушення наведених вимог законодавства, оскаржене рішення містить лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку фіскального органу, позивачем не надано, не містить.
Разом з тим, в разі, якщо контролюючий орган і вважав, що є обставини, які унеможливлювали реєстрацію податкової накладної позивача в ЄРПН (зокрема, якщо подано не всі документи), це не давало йому права приймати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних до закінчення строку, встановленого п.15 Порядку №117, - до закінчення 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом яких платник податку має право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, зазначені у п.14 цього Порядку.
Адже встановлений п.23 цього Порядку строк для прийняття контролюючим органом рішення про відмову в реєстрації податкових накладних підлягає застосуванню з урахуванням строку, який наданий п.15 Порядку №117 платнику податків для реалізації його права.
Тому, враховуючи наявність у позивача передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та ТОВ «Ітер Буд», та беручи до уваги те, що такі документи були надані позивачем, Комісія Головного управління ДФС у Івано-Франківській області не мала правових підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваних рішень №652925/32605414 та № 652889/32605414 від 17.04.2018 року щодо відмови у реєстрації податкових накладних позивача № 38 та № 39 від 17.10.2017 року, суд приходить висновку, що таке прийнято з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у ньому мотивів їх прийняття, тобто, є необґрунтованим. В той же час, позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними, допустимими та достатніми доказами. Виходячи з положень п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас за приписами ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до п.п.201.1, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на комісію ДФС України.
Згідно пп.201.16.4 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічні положення закріплені в п.28 Порядку №117.
Водночас, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, згідно пункту 13 за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: 1) задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2)залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; 3)залишає скаргу без розгляду.
Враховуючи встановлені судом обставини протиправності прийнятих Комісією Головного управління ДФС у Івано-Франківській області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що послідовним та обґрунтованим буде визнання протиправними та скасування рішень Комісії ДФС України з питань розгляду скарг за № 1151/32605414/2 та № 1151/32605414/2 від 02.05.2018 року та метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений - зобов'язати Відповідач2 зареєструвати подані позивачем податкові накладні за № 38, 39 від 17.10.2017 року, днем їх подання.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії контролюючого органу регіонального рівня - Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області № 652925/32605414 та 652889/32605414 від 17.04.2018 року, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних № 38 та № 39 від 17.10.2017 року.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг № 1151/32605414/2 та № 1168/32605414/2 від 02.05.2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні № 38 та № 39 від 17.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська пл. 8, ідентифікаційний код 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" (76011, вул. Є. Коновальця 227-А/406, м. Івано-Франківськ, ідентифікаційний код 32605414) сплачену суму судового збору в розмірі 7048 гривень та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (76018, вул. Незалежності 20, місто Івано-Франківськ, індетифікаційний код 39394463) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" (76011, вул. Є. Коновальця 227-А/406, м. Івано-Франківськ, ідентифікаційний код 32605414) сплачену суму судового збору в розмірі 3524 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 13 серпня 2018 р.