ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" серпня 2018 р. справа № 809/733/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про зобов'язання скасувати реєстрацію декларації на початок виконання будівельних робіт, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2, в якій просив: зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення» по вул.Грушевського, 1, м.Івно-Франківськ, яка була зареєстрована за номером ІФ 083171533256 від 02.06.2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 02.06.2017 року зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення» по вул.Грушевського, 1, м. Івано-Франківськ, замовник - ОСОБА_2, до якої внесено неправдиві відомості щодо об'єкта, в якому фактично проводиться реконструкція і яке належить на праві приватної власності ОСОБА_1
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Відповідач скористався наданим правом на подання відзиву на позовну заяву. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.108-109). Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки згідно даних реєстру пам'яток місцевого значення, будинок по вул.Грушевського, 1, м.Івано-Франківськ відноситься до пам'яток архітектури місцевого значення, датований 1910 року, охоронний номер166. А тому з урахуванням положень ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідні повноваження щодо об'єктів із значними наслідками (ССЗ) здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, тобто Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.
27.07.2018 року позивачем подано суду відповідь на відзив (а.с.114).
Відповідачем надано заперечення (а.с.116-118).
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, встановив таке.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно ОСОБА_1 належить на праві приватної власності трьохкімнатна квартира з коморою в підвалі (загальна площа 88,3 кв.м; житлова площа 53,7 кв.7 кв.м.; квартира з коморою в підвалі площею 26,4 кв.м.), по вул. Грушевського (вул.ОСОБА_3)АДРЕСА_1, м. Івано-Франківськ (а.с.12).
Як вбачається з позовних вимог, в лютому 2015 року ОСОБА_2, розпочато реконструкцію свого та орендованого підвального приміщення за вищевказаною адресою, що належить позивачу на праві приватної власності. Крім того, ним зареєстровано в Управлінні державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області Декларацію про початок виконання будівельних робіт - реконструкції підвальних приміщень по вул. Грушевського, 1, м. Івано-Франківськ, №08311110670.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання будівельних робіт у замовника виникає після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності, до яких, згідно поданої декларації, належить об'єкт реконструкції по вул. Грушевського 1.
Частина 5 статті 35 вказаного Закону встановлює, що форма декларації про початок виконання підготовчих робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Як встановлено ч. 2 ст. 39-1 даного Закону, у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру виконання будівельних робіт визначає Порядок виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року.
Згідно з пунктом 8 Порядку виконання будівельних робіт реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства - це документ, яким суб'єкт господарювання повідомляє державного адміністратора або представника відповідного дозвільного органу про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогам законодавства. У такий спосіб суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання документа дозвільного характеру (абзац 7 частини 1 статті 1 Закону). Форма та порядок повідомлення державного адміністратора або відповідного дозвільного органу про відповідність матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац 8 частини 1 статті 1 Закону).
У відповідності до Порядку виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (пункт 9 Порядку).
Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації та реєструє її (пункт 10 Порядку).
Суд зазначає, що повнота даних, це властивість, що характеризує якість інформації і визначає її достатність для ухвалення правильного та обґрунтованого рішення.
Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт. Таким чином, замовник має право самостійно вибирати спосіб для підтвердження достовірності даних, які він вносить у декларацію.
Разом з цим, відсутність у декларації даних або встановлення факту, що інформація, яка зазначалася в ній, не відповідає дійсності, а також виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації повинна розглядатися органом архітектурно-будівельного контролю як підстава для повернення декларації або підстава для проведення позапланової перевірки достовірності даних, наведених у декларації.
Щодо правомірності реєстрації Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення» по вул. Грушевського, 1, м. Івано-Франківськ, яка була зареєстрована за номером ІФ 083171533256 від 02.06.2017 року, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України за № 918 від 30.10.2013 року пункт 14 Порядку виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року доповнено абзацом 11, положенням якого встановлено, що у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.
Згідно до абз. 12 п. 14 даного Порядку Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.
Абзац 13 пункту 14 вказаного Порядку передбачає, що територіальні органи Держархбудінспекції скасовують реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Так, рішенням Івано-Франківського міського суду від 28.09.2015 року у справі №344/9402/15-ц, зобов'язано ОСОБА_2 звільнити комору в підвалі в будинку Грушевського, 1, загальною площею 26,4 кв.м. та повернути комору в підвалі власнику - ОСОБА_1; зобов'язано ОСОБА_2, привести у попередньо існуючий стан комору в підвалі в будинку загальною площею 26,4 кв.м, а саме забудувати влаштований ним додатковий дверний отвір в боковій стіні комори в підвалі; заборонено ОСОБА_2 проводити будь-які дії (будівельні, опоряджувальні роботи, роботи з реконструкції тощо) в належному ОСОБА_1 на праві приватної власності підвальному приміщенні - коморі в підвалі в будинку Грушевського,1, загальною площею 26,4 кв.м.; зобов'язано ОСОБА_2 не чинити перешкод ОСОБА_1 у здійсненні ним права власності, а саме надати вільний і безперешкодний доступ до його комори в підвалі загальною площею 26,4 кв.м за адресою Грушевського, 1. (а.с.13-15).
Суд зазначає, що вказаним рішенням встановлено факт захоплення за відсутності будь-яких документів та дозволів ОСОБА_2 підвального приміщення, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_1.
Крім того, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року у справі №809/2478/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2016 року (а.с.21-23), позов ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про зобов'язання до скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, задоволено. Зобов'язано Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт-реконструкції підвальних приміщень по вул. Грушевського, 1 у м. Івано-Франківську, поданої замовником ОСОБА_2, від 20.12.2011 року № ІФ 08311110670 (а.с.16-20).
Зокрема у наведеному рішенні судом встановлено, що ОСОБА_2 без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, в 2015 році розпочато самочинне будівництво - реконструкцію (переобладнання) підвального приміщення по вул. Грушевського, 1, у м. Івано-Франківськ, що належить на праві приватної власності ОСОБА_1
Згідно висновку суду першої інстанції, здійснення відповідачем реєстрації в Єдиному реєстрі Декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року, на підставі якої третьою особою здійснюються роботи по реконструкції підвальних приміщень по вул. Грушевського,1, у м. Івано-Франківську, в тому числі підвального приміщення ОСОБА_1, яке не було відведено третій особі для цієї мети, є протиправним та порушує права позивача, як власника такого підвального приміщення.
Судом також встановлено, що ОСОБА_2 належить на праві власності два підвали загальною площею 41,3 кв.м. і по ? коридорів. Крім того, під час розгляду справи в суді першої інстанції, та в суді апеляційної інстанції не підтверджено права власності чи іншого права користування у ОСОБА_2 на підвальні приміщення (будівлі) по вул. Грушевського, 1, в м. Івано-Франківську загальною площею 143,7 кв.м., які було зазначено ним у декларації про початок виконання будівельних робіт.
У відповідності до висновку Львівського апеляційного адміністративного суду, викладеного в ухвалі від 22.03.2016 року у справі 876/9145/15, відомості, які вніс ОСОБА_2 до декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в межах власних та орендованих підвальних приміщень по вул. Грушевського, 1, в м. Івано-Франківську були недостовірними в частині розміру площі належних йому на праві власності чи користуванні підвальних приміщень.
Таким чином, здійснення відповідачем реєстрації в Єдиному реєстрі Декларації про початок виконання будівельних робіт ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року, на підставі якої ОСОБА_2, здійснюються роботи по реконструкції підвальних приміщень, є протиправним та порушує права позивача, як власника такого підвального приміщення. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, здійснюючи реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, діяла протиправно, а відтак така реєстрація повинна бути скасована (а.с.76-78).
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (частина 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому суд зазначає, що згідно частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, у розгляді даної справи не підлягає доказуванню факт внесення недостовірних відомостей ОСОБА_2 до декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції в підвальних приміщень по вул. Грушевського, 1 у м. Івано-Франківську від 20.12.2011 року №ІФ 08311110670 в частині розміру 143,7 кв.м. площі належних йому на праві власності чи користуванні підвальних приміщень.
Крім того, не підлягає доказуванню протиправність здійснення Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області реєстрації в Єдиному реєстрі Декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ 08311110670 від 20.12.2011 року, на підставі якої ОСОБА_2 здійснюються роботи по реконструкції підвальних приміщень, по вул. Грушевського, 1, у м. Івано-Франківську.
Суд зазначає, що відповідно до Рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківської області №24 від 25.04.2016 року «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт» на підставі рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2016, скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт: «Реконструкція в межах власних і орендованих підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення», яка зареєстрована від 20.12.2011 №ІФ 08311110670 (а.с.24).
Крім того, на адвокатські запити позивача, Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надано відповідь від 16.04.2018 року повідомлено, що договір оренди №ДО-2810 нежитлових приміщень, розташованих в підвалі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 1, укладений між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем ОСОБА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 28.02.2006 року№80 «Про оренду та безоплатне користування (позичку) об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська», 16.06.2009 року припинив свою дію (а.с.28).
Згідно відповіді Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 17.04.2018 року, позивачу направлено копію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення вул. Грушевського, 1, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область» (а.с.9).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення» по вул. Грушевського, 1, м. Івано-Франківськ, яка була зареєстрована за номером ІФ 083171533256 від 02.06.2017 року, замовник - ОСОБА_2 підлягає скасуванню, оскільки містить не достовірні дані та порушує права позивача, як власника частини (26.4 кв.м.) підвального приміщення. Дані наведеної декларації за своїм змістом в частині внесення площі приміщень в яких проводиться така реконструкція - 143,7 кв.м., є ідентичними даним декларації №ІФ 08311110670 від 20.12.2011 про початок виконання будівельних робіт: «Реконструкція в межах власних і орендованих підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення», яка скасована на виконання рішення суду.
Відповідно до п.1 Положення про Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради №97 від 04.02.2016, управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 30.07.2015 №1837-56 створено за рішенням Івано-Франківської міської ради з метою реалізації покладених на органи місцевого самоврядування повноважень щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно п. 2.1 та 2.2 цього Положення, основним завданням Управління є здійснення відповідно до Закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, надає отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих будівельних робіт , відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування реєстрації в Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів Декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083171533256 від 02.06.2017 року та задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 705,00 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт-реконструкції підвальних приміщень під торгово-адміністративні приміщення по вул.Грушевського, 1, у м.Івано-Франківську, поданої замовником ОСОБА_2, від 02.06.2017 року за №ІФ083171533256.
Стягнути з Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 705 (сімсот п'ять) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, адреса: вул.П.Орлика, 8/28, м.Івано-Франківськ, 76018, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач: Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, адреса: вул. Дністровська, 26, м.Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 04054346.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, адреса: вул.Грушевського, 1/18, м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Скільський І.І.