ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" серпня 2018 р. справа № 809/893/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання до вчинення дій, -
ТОВ "Комфорт-Вест" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 31.10.2017 року Державною фіскальною службою України зупинено реєстрацію податкової накладної №30 від 31.10.2017. Позивачем, на виконання вимог підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, 05.04.2018, 10.04.2018 направлено контролюючому органу документи, які підтверджують реальність господарських операцій, надано пояснення. Проте, рішенням Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за № 652952/32605414 від 17.04.2018 позивачу відмовлено в реєстрації зазначеної вище податкової накладної. В подальшому вказане рішення № 652952/32605414 від 17.04.2018 позивачем оскаржено до Державної фіскальної служби України, однак рішенням №1182/32605414/2 від 02.05.2018 залишено без задоволення. На думку позивача, він виконав всі необхідні вимоги щодо розблокування податкових накладних, однак оскаржуваними рішеннями йому було безпідставно відмовлено у їх реєстрації. Зазначає про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №30 від 31.10.2017, оскільки ДФС України на виконання постанови КМУ №117 від 21.02.2018 року, своїм листом № 959/99-99-07 від 21.03.2018 року визначила нові критерії ризиковості здійснення операцій, встановивши перелік кодів товарів та послуг для моніторингу їх ризиковості, однак код УТК ЗЕД 2715- код операцій позивача, в цей перелік не включений, позивач не здійснював придбання товарів згідно УКТ ЗЕД 2715, а є виробником товару згідно цієї товарної класифікації, первинні документи, надані контролюючим органам засвідчують факт реальності господарських операцій і не мають дефекту форми, змісту або походження. У зв'язку з викладеним позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вищевказані рішення відповідачів та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 30 від 31.10.2017 днем її подання.
Ухвалою від 11.06.2018 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, який надійшов на адресу суду 26.06.2018, в якому позов не визнав та просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо транспортування продукції покупцю. Внаслідок чого, покликаючись на правомірність спірного рішення та наявність підстав для його прийняття, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
03.07.2018 року позивачем подано відповідь на відзив представника відповідачів. Зазначає, що рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригувань було винесено контролюючим органом без об'єктивного вивчення первинних документів та аналізу відповідних господарських операцій вчинених позивачем.
Від учасників справи інших заяв по суті справи та належним чином оформлених клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надходило.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
31.10.2017 року позивачем отримано Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно якої податкову накладну №30 від 31.10.2017 прийнято, однак реєстрація зупинена відповідно до п..201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2715.
10.04.2018 року позивачем на підтвердження правомірності складення та подання спірної податкової накладної надіслано контролюючому органу електронним зв'язком повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК до якого долучено пояснювальну записку та 6 текстових файлів.
17.04.2018 року комісією Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області прийнято рішення № 652952/32605414 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
19.04.2018 року на вказане рішення позивачем на адресу Державної фіскальної служби України подана скарга. Рішенням комісії Державної фіскальної служби України №1182/32605414/2 від 02.05.2018 скаргу залишено без задоволення з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги.
Суд при вирішенні адміністративної справи виходив з наступного.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 (в редакції станом на час подання податкової накладної), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис"; Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містив пункт 201.16 статті 201 ПК України, в редакції станом на час подання податкової накладної, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Підпунктом 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України зазначалось, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно матеріалів справи, у Квитанції контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 (чинний на час виникнення даних правовідносин).
Проте, у вказаних Квитанціях не вказано, а ні конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, а ні конкретного переліку необхідних документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстру податкових накладних.
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117), пунктом 2 якої установлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 р. зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 р. № 2245-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році”, та які станом на 1 грудня 2017 р. не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Вищевказані положення постанови КМУ від 21.02.2018 року №117 надали можливість позивачу подати пояснення і копії документів щодо зупинених податкових накладних вже у відповідності до положень Порядку №117.
Згідно з п.14 Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п.15 вказаного Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
За правилами п.16 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 18 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (п.п.20, 21 Порядку).
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Матеріалами справи підтверджено, що 31.10.2017 зупинено реєстрацію податкової накладної №30 від 31.10.2017. В квитанції містилася пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Після отримання такої квитанції позивач у порядку, встановленому законодавством, подав до контролюючого органу письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, і копії відповідних документів, які підтверджували реальність здійснення господарських операцій по вказаній податковій накладній.
Зокрема, як зі змісту пояснювальної записки так і з обсягу документів наданих на підтвердження реальності операцій встановлено, що ТОВ "Комфорт-Вест" здійснює виробництво неметалевих мінеральних виробів, до яких згідно УКТ ЗЕД відносяться палива мінеральні; нафта та продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні (код УКТ ЗЕД 27), в тому числі асфальтові суміші для дорожнього покриття.
З метою здійснення господарської діяльності ТОВ "Комфорт-Вест" здійснило придбання необхідних для виробництва асфальтобетонної суміші інгредієнтів, а саме:
- бітум дорожній у ТОВ "Статусінвестгруп", що підтверджено договором поставки нафтопродуктів № 20/09-1 від 20.09.2017 року, накладними № РН-0000422 від 06.10.2017 року, № РН-0000423 від 07.10.2017 року та № РН-0000431 від 10.10.2017 року, товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів № 06/1 від 06.10.2017 року, № 07/1 від 07.10.2017 року та № 10/1 від 10.10.2017 року, платіжними дорученнями № 365 від 17.10.2017 року та № 381 від 19.10.2017 року;
- відсів та щебінь у ТОВ "Смарт ОСОБА_1", що підтверджено договором поставки № 28/3 від 01.09.2017 року, накладною № РН-0000056 від 22.09.2017 року, платіжним дорученням № 240 від 07.09.2017;
- щебінь у ТОВ "Гранітторг" що підтверджено договором поставки № Ю-174/16 від 15.07.2017 року, накладними № 1148 від 03.10.2017 року, № 1169 від 09.10.2017 року, № 1177 від 12.10.2017 року та № 1186 від 16.10.2017 року, платіжними дорученнями № 389 від 27.10.2017 року, № 430 від 08.11.2017 року.
Транспортування відсіву і щебню від ТОВ "Смарт ОСОБА_1" та ТОВ "Гранітторг" здійснювалася ПАТ "Українська залізниця", що підтверджено договором № 163-16 від 22.06.2016 року та договором № л/мчЛьвів/16/1112/м/н від 25.10.2016 року, предметом яких є надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом України, навантажувально-розвантажувальні роботи, актом виконаних робіт № 949/37 від 24.10.2017 року, платіжними дорученнями № 345 від 06.10.2017 року, № 360 від 17.10.2017 року, актом звірки розрахунків станом на 19.10.2017 року.
Для виготовлення асфальтобетонної суміші ТОВ "Комфорт-Вест", уклало договори на переробку давальницької сировини - відсіву, щебню, та бітуму на готову продукцію - асфальтобетонну суміш, зокрема:
- з ТОВ "Румата", що підтверджено, договором від 05.01.2017 року, актом надання послуг № 226 від 31.10.2017 року, платіжними дорученнями № 338 від 06.10.2017 року, № 348 від 09.10.2017 року, № 349 від 10.10.2017 року, № 353 від 12.10.2017 року;
- з ДП "Івано-Франківський облавтодор" в особі філії "Івано-Франківське ДЕУ", що підтверджено договором № 24 від 15.06.2017 року, актом надання послуг від 31.10.2017 року, платіжними дорученнями № 410 від 31.10.21017 року, № 423 від 07.11.2017 року, № 445 від 10.11.2017 року.
В межах господарської діяльності виготовлену асфальтобетонну суміш позивач реалізував ТОВ "Інтер-Буд", згідно чого укладено договір поставки № 05/05 від 05.05.2017 року, предметом якого є поставка асфальтобетонної суміші окремими партіями в кількості і асортименті, визначених у заявках-замовленнях покупця.
29.09.2017 ТОВ "Інтер-Буд" надало позивачу заявки на придбання матеріалів (додаток № 6/1 від 29.09.2017 року та додаток № 6/2 від 29.09.2017 року).
Згідно отриманих заявок, та відповідно до умов договору поставки здійснено поставку асфальтобетонної суміші:
- на а/д с.Старий Лисець - Загвіздя, що підтверджується товарно-транспортними накладними № 4 від 17.10.2017, № 5 від 18.10.2017, № 6 від 23.10.2017, № 7 від 25.10.2017. Перевезення суміші здійснювалося транспортними засобами, орендованими позивачем у СПД ОСОБА_2, що підтверджено договором № 06/02 від 01.06.2017 року оренди т/з з екіпажем (водієм), актом № 2 надання послуг від 31.10.2017 року;
- на а/д с.Старі Богородчани-Розсільна-Хмелівка, що підтверджено товарно-транспортними накладними № 8 від 17.10.2017, № 9 від 18.10.2017, № 11 від 20.10.2017, № 12 від 23.10.2017, № 13 від 24.10.2017, № 14 від 25.10.2017, №15 від 26.10.2017, №16 від 27.10.2017, №17 від 30.10.2017, №18 від 31.10.2017. Транспортування здійснювалося транспортними засобами орендованими у СПД ОСОБА_3, що підтверджено договором № 09/12 від 12.09.2017 року оренди т/з з водієм, актом № 2 від 31.10.2017 року про прийняття-передачу виконаних робіт за жовтень.
Здійснення поставки та передачі асфальтобетонної суміші від позивача ТОВ "Інтер-Буд" підтверджено також накладною №РН-0000064 від 31.10.2017, податковою накладною №30 від 31.10.2017. Здійснення ТОВ "Інтер-Буд" оплати за поставлену суміш підтверджується платіжними дорученнями №379 від 07.11.2017, №380 від 08.11.2017, №381 від 08.11.2017.
Однак, рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №652952/32605414 від 17.04.2018 ТОВ "Комфорт-Вест" відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно частини 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Поряд з цим, суд враховує позицію, викладену у п.53 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Федорченко та Лозенко проти України”, відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення “поза розумним сумнівом”.
Оцінюючи згадані документи - в сукупності та кожен зокрема - суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення вищенаведених операцій або висновку про їх нездійснення.
На думку суду, відповідачі не довели правомірності рішення №652952/32605414 від 17.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 31.10.2017, адже як слідує із його змісту така відмова здійснена формально. Будь-яких доказів на підтвердження нереальності господарських операцій ТОВ “Комфорт-Вест”, на підставі яких було складено податкову накладну №30 від 31.10.2018 відповідачами суду не надано, про наявність таких доказів чи обставин не зазначено і у відзиві на позовну заяву, як і не доведено факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в т.ч. Податкового кодексу України та Порядку №117.
Враховуючи наявність у позивача передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та ТОВ “Ітер Буд”, та беручи до уваги те, що такі документи були надані позивачем, Комісія Головного управління ДФС у Івано-Франківській області не мала правових підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного рішення №652952/32605414 від 17.04.2018 щодо відмови у реєстрації податкової накладної позивача № 30 від 31.10.2017, суд приходить висновку, що таке прийнято з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, є необґрунтованим. В той же час, позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними, допустимими та достатніми доказами. Виходячи з положень п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас за приписами ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до п.п.201.1, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на комісію ДФС України.
Згідно п.28 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій, зокрема: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року за № 1246.
Так, пунктом 19 Порядку визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 20 Порядку у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, згідно пункту 13 за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: 1) задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; 3) залишає скаргу без розгляду.
Враховуючи встановлені судом обставини протиправності прийнятих Комісією Головного управління ДФС у Івано-Франківській області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що послідовним та обґрунтованим буде визнання протиправними та скасування рішень Комісії ДФС України з питань розгляду скарг за № 1151/32605414/2 та № 1151/32605414/2 від 02.05.2018 року та метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений - зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати подану позивачем податкову накладну №30 від 31.10.2017 року, днем їх подання.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підтвердження понесених судових витрат позивачем подано суду платіжне доручення про сплату судового збору в розмірі 3 524 грн. №706 від 23.05.2018 та платіжне доручення № 715 від 31.05.2018 року (а.с.14,127).
Таким чином підлягає стягненню за рахунок відповідачів на користь позивача всі здійснені документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3 524 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії контролюючого органу регіонального рівня - Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області №652952/32605414 від 17.04.2018, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 31.10.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №1182/32605414/2 від 02.05.2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №30 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська пл. 8, ідентифікаційний код 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" (76011, вул. Є. Коновальця 227-А/406, м. Івано-Франківськ, ідентифікаційний код 32605414) сплачену суму судового збору в розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (76018, вул. Незалежності 20, місто Івано-Франківськ, індентифікаційний код 39394463) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт-Вест" (76011, вул. Є. Коновальця 227-А/406, м. Івано-Франківськ, ідентифікаційний код 32605414) сплачену суму судового збору в розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4