Ухвала від 17.08.2018 по справі 0640/3763/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 серпня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3763/18

категорія 10.3

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

18 липня 2018 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною відмову, зобов'язання розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Ухвалою судді від 23 липня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:

- нової позовної заяви до відповідача із пред'явленням чітких позовних вимог, оформленої з урахуванням положень ст.ст. 160 - 161 КАС України, в 3-х примірниках;

- копій доданих до позовної заяви від 18.07.2018 документів, відповідність яких оригіналам таких документів, які наявні у позивача, підтверджена в порядку, передбаченому ст. 94 КАС України, для суду.

31 липня 2018 р., у строк встановлений ухвалою суду від 23.07.2018, позивачем подано клопотання про усунення недоліків. До клопотання приєднано уточнену позовну заяву в 3-х примірниках; завірені копії доданих документів та клопотання про поновлення строків звернення до суду.

Ознайомившись із позовною заявою судом з'ясовано, що вона подана до двох відповідачів: Міністерства оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_1 та містить такі позовні вимоги:

- визнати протиправним відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладену в листі № 171938 від 23.04.2018 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити на адресу Міністерства оборони України його заяву про призначення одноразової грошової допомоги та додані до неї документи;

- визнати протиправним відмову Міністерства оборони України щодо розгляду заяви ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги, викладене у рішенні Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, затвердженим Міністерством оборони України, оформленим протоколом від 19.08.2016 № 72;

- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 23.10.2013, відповідно до ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499.

Частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду, надалі - КАС України) передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач у клопотанні про поновлення строків на звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправною відмову Міністерства оборони України щодо розгляду заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги, викладене у рішенні Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, затвердженим Міністерством оборони України, оформленим протоколом від 19.08.2016 № 72, указує, що відповідно до протоколу від 19.05.2016 № 72 документи Міністерством оборони були направлені Житомирському військовому комісаріату. ОСОБА_1 документи не направлялись. Жодних повідомлень Житомирського військового комісаріату про факт недостатності документів та з вимогою додати необхідні документи позивачу не надходило. Лише 09.07.2018 під час подання позовної заяви до суду позивачу надійшов лист з Житомирського військового комісаріату про повернення всіх документів.

Позивач вважає, що строки на звернення з позовною заявою пропущені ним з поважних причин, оскільки офіційно документи повернуто йому лише 09.07.2018.

Надаючи оцінку таким аргументам позивача, судом, за допомогою комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", з'ясовано, що в травні 2018 року позивач вже звертався до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому, зокрема, просив визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, яке оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19.08.2016.

Ухвалою суду від 10.07.2018 в справі № 806/2154/18 позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, залишено без розгляду, оскільки ним пропущений строк звернення до суду з вказаним позовом.

При цьому судом установлено, що позивач був проінформований про рішення Міністерства оборони України про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, яке оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19.08.2016 та отримав повернуті документи особисто на руки ще 26.09.2016, про що свідчить його особистий підпис на звороті супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.09.2016 №ВС5576.

Ухвала суду позивачем оскаржена не була.

При цьому суд звертає увагу на те, що копія супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.09.2016 №ВС5576, на звороті якого міститься відмітка про ознайомлення позивача та отримання документів на руки 26.09.2016, приєднана позивачем до позовної заяви від 31.07.2018.

Отже, строк звернення позивача до суду з позовом про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом від 19.08.2016 № 72, слід обраховувати з 26.09.2016.

Частиною шостою статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Суд відмічає, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Проаналізувавши наведене суд приходить до висновку, що вказані позивачем у клопотанні про поновлення строків на звернення до суду причини пропуску строку звернення до суду не є поважними.

Також суд ураховує, що до клопотання ніяких доказів на підтвердження наявності підстав, які перешкоджали своєчасному звернення до суду приєднано не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Положеннями частини другої статті 169 КАС України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною відмови Міністерства оборони України щодо розгляду заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги, викладене у рішенні Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, затвердженим Міністерством оборони України, оформленим протоколом від 19.08.2016 № 72, разом із доказами поважності причин його пропуску.

Керуючись статтями 123, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Є.Ю. Романченко