Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 серпня 2018 р. Справа№805/4882/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язання здійснити переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника,
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язання здійснити переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача, ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії - перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, у зв'язку з відсутністю паперової пенсійної справи ОСОБА_2
Отже, позивач вважає дії відповідача неправомірними та просить суд визнати протиправною відмову Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та рішення про це № 1 від 04.06.2018 року; зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, зазначив, що у зв'язку із тим, що на момент смерті ОСОБА_2 перебував на обліку в Красноармійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, до управління було зроблено запит щодо висилки пенсійної справи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 06.05.2016 року. До Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшла архівна макетна справа (паперова пенсійна справа відсутня). Розглянувши документи макетної пенсійної справи було встановлено, що в ній відсутні будь-які первинні документи, на підставі яких було призначено пенсію (уточнюючи довідки, які визначають право на пенсію (померлому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах, диплом, військовий квиток). В макетній пенсійній справі відсутні також розрахунок стажу та заробітної плати. По наданим первинним документам зроблено розрахунок пенсії. Після розрахунку розмір пенсії по втраті годувальника складатиме 1452,00 грн. Загальний розмір пенсії за віком складає 1570,02 грн. Отже, з таких обставин посадовими особами відповідача було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, через зменшення розміру пенсії. Виходячи з вищевикладеного відповідач просить відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду (суддя Череповський Є.В.) від 22 червня 2018 року, відкрито спрощене позовне провадження.
Відповідно до розпорядження № 326 від 14.08.2018 року щодо повторного автоматичного розподілу справи у зв'язку з перебуванням судді Череповського Є.В. у відпустці справа була передана на розгляд судді Тарасенку І.М.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1. Є пенсіонером, перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області.
ОСОБА_1 та її померлий чоловік ОСОБА_2 оформили у встановленому законом порядку пенсії за віком за місцем проживання у м. Макіївці. У зв'язку з військовими діями, позивач та її чоловік були взяти на облік, як особи переміщені з тимчасової окупованої території України у м. Покровську.
У красноармійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області на підставі електронних пенсійних справ позивачу та її чоловіку здійснювались нарахування та виплата пенсій.
06 травня 2018 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 ІІ-НО № 015244 від 13.12.2017 року.
Після смерті чоловіка ОСОБА_1 була взята на облік, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України у м. Маріуполі, що підтверджується довідкою № НОМЕР_2 від 01.11.2016 року. У зв'язку з цим, електрону пенсійну справу позивача передано до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, де ОСОБА_1 було продовжено нарахування та виплата пенсії.
За життя ОСОБА_2 позивач повністю перебувала на його утриманні, після його смерті, вона ОСОБА_1 втратила істотну частину доходів тому, що пенсія (шахтаря) значно перевищувала пенсію позивача та була постійним та систематичним джерелом для існування, матеріальне становище ОСОБА_1 значно погіршилось.
17 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 1830 про перерахунок пенсії, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка, відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
04 червня 2018 року № 1 рішення в.о. Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_4 у проведені перерахунку пенсії - перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка відмовлено, у зв'язку з відсутністю паперової пенсійного справи ОСОБА_2
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно статті 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1058- ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до статті 36 Закону України № 1058-ІV, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були утриманні. Члени сім'ї померлого году3вальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_2 підтверджується рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя № 263/658/18 від 07.02.2018 року, що міститься у матеріалах справи.
У відповідності до статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 зазначеного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі за текстом Порядок № 22-1).
Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Згідно із пунктом 2.8. Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Пунктом 2.22 Порядку № 22-1 визначено, що документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання.
Відповідно до пункту 2.23 Порядку № 22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Згідно із пунктом 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 4.10 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Пунктом 2.8. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.10.2005 року № 222-1, передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до абз. 2 п. 2 розділу 1 «Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України» затвердженого постановою правління ПФУ від 30.07.2015 року № 13-1 електронна пенсійна справа - сукупність інформації, яка обробляється на базі централізованих інформаційних технологій у формі електронних даних для забезпечення призначення/перерахунку та виплати пенсій, формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис» та «Про захист персональних даних, включаючи обов'язкову інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячно довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; іншу інформацію, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи.
Таким чином, електронна пенсійна справа створена для забезпечення призначення, перерахунку та виплати пенсій і містить всі необхідні та достатні відомості для здійснення, переведення з одного виду на іншій вид пенсій, як і пенсійна справа у паперовому стані. А отже посилання відповідача на неможливість переведення ОСОБА_1 на пенсію чоловіка на підставі електронної пенсійної справи є неправомірним.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 даного закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону - довічно.
Отже з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновків, що позовна заява ОСОБА_1 є такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 33/94, ІПН НОМЕР_1) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправним рішення про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов'язання здійснити переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та рішенні № 1 від 04.06.2018 року.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 з часу звернення із заявою про переведення пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 33/94, ІПН НОМЕР_1), судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.