Рішення від 16.08.2018 по справі 805/3496/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 р. Справа№805/3496/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (85109, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Трудова, б. 51) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, б. 25) про визнання протиправним та скасування рішення № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на дезактивації 3-го енергоблока. Позивач перебуває на обліку у відповідача. Проте, на думку позивача, починаючи з 01 жовтня 2017 року відповідачем неправильно нараховується та виплачується державна пенсія позивачу. У зв'язку з цим позивач 19.03.2018 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Рішенням відповідача № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року позивачу було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії. Позивач вважає, що вказане рішення порушує його право на соціальний захист. Тому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року щодо відмови в перерахунку йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що згідно ст. 59 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796) право на пенсію мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Згідно документів, наявних в пенсійній справі управління та копій документів, поданих позивачем до заяви про перерахунок пенсії, не вбачається настання інвалідності під час проходження дійсної строкової служби позивача. Крім того представник відповідача зазначив, що позивач не проходив дійсну строкову службу у період ліквідації аварії на ЧАЕС, а тому, на думку представника відповідача, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно статті 59 Закону № 796. Тому представник відповідача просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/3496/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/3496/18-а за правилами загального позовного провадження на 14 годину 00 хвилин 13.06.2018 року.

Ухвалою суду від 13.06.2018 року витребувано у Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області пенсійну справу ОСОБА_1 та відкладено підготовче засідання до 10-00 год. 22.06.2018 року.

Ухвалою суду від 22.06.2018 року повторно витребувано у Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області пенсійну справу ОСОБА_1. Відкладено підготовче засідання до 10-00 год. 18.07.2018 року.

Ухвалою суду від 18.07.2018 року закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи по суті на 12 годину 15 хвилин 08.08.2018 року.

Pозгляд справи відкладено з 08.08.2018 року на 16.08.2018 року о 10:30 у зв'язку з неявкою сторін у судове засідання.

Ухвалою суду від 16.08.2018 року здійснено заміну первинного відповідача, а саме Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явились, отже згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, згідно військового квитка серії НУ № 5278293 та довідки від 22.01.1993 року проходив дійсну строкову службу з 19.05.1971 року по 24.05.1973 року (а.с.9-10,38).

У період з 31.07.1986 року по 01.09.1986 року позивач приймав участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно довідки від 22.04.1993 року № 51/3405 та довідки № 4/406 (а.с. 11, 39).

Період проходження дійсної строкової служби та прийняття участі позивача у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС також відображено у поданні № 59 від 25.01.1993 року (а.с.35-37).

Відповідно до посвідчення серії А № 027853 ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав, внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) (а.с.8).

Згідно посвідчення № 136324 від 16.03.1993 року та посвідчення серії ААБ № 042655 від 11.10.2010 року позивач є пенсіонером та інвалідом третьої групи (а.с.13, 14).

Рішенням відповідача № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796 у зв'язку з тим, що позивач під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу (а.с.12).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом № 796.

Відповідно до статті 9 Закону № 796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Статтею 10 зазначеного Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Позивачу пенсія призначена на підставі статті 54 Закону № 796, як інваліду другої групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Статтею 59 зазначеного Закону регулюються питання пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 з урахуванням внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, умовою для отримання зазначеної допомоги є проходження дійсної строкової військової служби на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

При цьому, ОСОБА_1 проходив дійсну строкову службу, згідно матеріалів справи, у період з 1971 року по 1973 рік, отже на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії, а тому положення ч. 3 ст. 59 Закону № 796 на нього не поширюються.

Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в ухвалі від 08 травня 2018 року (справа № 820/1148/18 (провадження № Пз/9901/33/18) право на обчислення пенсії п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати виникає лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796 не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 796, а тому відсутні підстави для визнання рішення відповідача № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року протиправним, та як наслідок - відсутні підстави для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796.

Отже, зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Судові витрати не підлягають розподілу відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 85109, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Трудова, б.51) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171400, 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, б.25) про визнання протиправним та скасування рішення № 7140/02/07-46 від 03.04.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 16.08.2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.