Єдиний унікальний номер судової справи: 225/3149/18
Номер провадження: 3/225/795/2018
15 серпня 2018 року м. Торецьк
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Ткач Г.В., розглянув матеріал, що надійшов з Торецького ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 (до 2016 року - м. Дзержинська) Донецької області, фізичної особи - підприємця, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серії ВВ 913385, виданий 07.08.1999 року,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
25.06.2018 року о 10 годині 00 хвилин ОСОБА_1, знаходячись на торгівельному місці №25 торгівельного ряду по вул. 51 Армії, 6а м. Торецька, здійснювала продаж тютюнових виробів без відповідної ліцензії та марок акцизного збору, чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст.6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилась, надавши суду письмову заяву, в якій просила розглянути матеріал про адміністративне правопорушення без її участі. З протоколом згодна, просила накласти адміністративне стягнення в мінімальних межах.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у даному випадку, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Суд також повинен з'ясувати чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, тощо.
Частина 1 ст. 156 КУпАП (Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами) передбачає відповідальність за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Статтею 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до ст. 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно з ч. ч.1 та 2 ст.698 ЦК України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним.
Відповідно до ч.2 ст.699 ЦК України виставлення товару, демонстрація його зразків або надання відомостей про товар (описів, каталогів, фотознімків тощо) у місцях його продажу є публічною пропозицією укласти договір незалежно від того чи вказана ціна та інші істотні умови договору купівлі-продажу.
Таким чином, розташування тютюнових виробів на прилавку торгівельного місця слід розцінювати як роздрібну торгівлю, тобто діяльність з продажу товарів; товари вказані в протоколі огляду були призначені саме для їх продажу (реалізації), а за відсутності відповідної ліцензії на даний вид діяльності та марок акцизного збору на тютюнових виробах, такі дії утворюють об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 50 ЦК України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до цих статей визначено наступне: відповідно до ч. 1 ст. 58 ГК України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 7 лютого 1991 року «Про підприємництво» поняття «підприємництво» визначене як безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг із метою одержання прибутку. Тобто однією з обов'язкових ознак підприємницької діяльності є систематичність її здійснення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення доведена належними доказами, дослідженими в судовому засіданні, зокрема, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 25.06.2018 року серії ГП № 211713, що є самостійним доказом у справі, рапортами про реєстрацію в ЖЄО Торецького ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області за №4754 від 25.06.2018 повідомлення про порушення правил торгівлі ОСОБА_1 (а.с. 3-4), протоколом огляду від 25.06.2018 місця торгівлі з добровільної згоди ОСОБА_1 під час якого виявлено та вилучено цигарки Marshall DE Luxe - в кількості 10 пачок, Marshall Classic - в кількості 10 пачок, Прилуки класичні - в кількості 10 пачок, Marvel KING SIZE - в кількості 32 пачки (а.с.6), інформацією про реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 01.03.2017 та витягом з реєстру платників єдиного податку (а.с.13-14).
З письмових пояснень ОСОБА_1, долучених до матеріалу, вбачається, що вона зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності та здійснює роздрібну торгівлю непродовольчими товарами, а протягом останнього року також цигарками без марок акцизного збору. Ліцензію на здійснення торгівлі тютюновими виробами не отримувала. Так, 25.06.2018 вона була запрошена співробітниками поліції для огляду торгівельного місця, під час якого вилучено 62 пачки цигарок без марок акцизного збору (а.с.7).
При визначенні виду та міри стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь провини ОСОБА_1, її майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а саме, що вона вину визнає повністю, що є обставиною, що пом'якшує відповідальність, протягом року до адміністративної відповідальності не притягалась, та, вважає, що слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, передбачених санкцією ч. 1 ст. 156 КУпАП з конфіскацією предметів торгівлі, так як, на думку суду, це буде достатня і необхідна міра стягнення для виправлення правопорушника та запобігання вчинення нею нових правопорушень.
Обставин, що обтяжують відповідальність, суд не вбачає.
Відповідно до ст. 40? КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40?, ч. 1 ст.156, ст.ст. 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень з конфіскацією предметів торгівлі.
Вилучені цигарки без марок акцизного збору Marshall DE Luxe - в кількості 10 пачок, Marshall Classic - в кількості 10 пачок, Прилуки класичні - в кількості 10 пачок, Marvel KING SIZE - в кількості 32 пачки, що передані та зберігаються в камері схову Торецького ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області, з конфіскувати.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок.
Постанова суду в справах про адміністративні правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Дзержинський міський суд Донецької області протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Г.В. Ткач