Cправа № 127/15797/18
Провадження № 2/127/2639/18
Іменем України
15 серпня 2018 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі головуючого судді Дернової В.В., за участі секретаря Тронт М.О., розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення сум сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,-
У провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення сум сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 16 липня 2018 року було відстрочено позивачеві сплату судового збору до 15 серпня 2018 року та роз'яснено, що у випадку несплати судового збору у вказаний строк позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до вимог ч. 2 ст. 136 ЦПК України.
Однак, станом на 15.08.2018 року судовий збір позивачем сплачений не був, та було подано до суду заяву про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю відповідних кошторисних призначень.
Згідно ч.2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з 01.01.2018 року розмір ставки судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою становить: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762,00 грн., і не більше 350 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 616700 грн.
Згідно ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З огляду на зміст вказаної норми відстрочення, розстрочення, зменшення або звільнення від сплати судового збору може мати місце лише щодо позивачів - фізичних осіб, а також у справах, предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Даний позов подано юридичною особою (Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації), а предметом позову не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. При цьому, суд звертає увагу, що, зокрема, захист соціальних прав можливий лише щодо людини та громадянина (фізичної особи), а не щодо юридичної особи та органу державної влади (суб'єкта владних повноважень).
Таким чином, відсутні правові підстави для звільнення Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від сплати судового збору.
При цьому, вимога сплатити судовий збір не є перешкодою доступу до правосуддя. Так, за практикою ЄСПЛ, вимога сплати зборів судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду (рішення від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Case of Kreuz v. Poland), заява № 28249/95, п. 60).
Відповідно до ч. 2 ст. 136 ЦПК України, якщо у встановлений судом строк судові витрати не будуть сплачені, заява відповідно до статті 257 цього Кодексу залишається без розгляду.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, та не було сплаченосудовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк.
Керуючись ст. ст. 133, 136, 177, 257 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
Відмовити у задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення сум сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повну ухвалу суду не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.В. Дернова