Іменем України
14 серпня 2018 року
Київ
справа №369/12886/13-а
адміністративне провадження №К/9901/4674/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - Сільрада) на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 січня 2014 року (суддя Ковальчук Л.М.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року (судді Собків Я.М., Борисюк Л.П., Петрик І.Й.) у справі за позовом ОСОБА_2 до Сільради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У грудні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просила: визнати протиправними дії Сільради у частині відмови у задоволенні клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,25 га у межах села Петропавловська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області; скасувати рішення Сільради від 20 серпня 2013 року № 18 «Про погодження висновку постійної комісії з питань використання земельних та водних ресурсів по наданню земельних ділянок громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва, для ведення садівництва, для ведення особистого селянського господарства та для будівництва індивідуальних гаражів» (далі - Спірне рішення) у частині відмови у задоволенні її клопотання; зобов'язати відповідача винести на засідання сесії Сільради та розглянути подане нею клопотання у відповідно до чинного законодавства.
Суди встановили, що позивач звернулася до Сільради відповідно до статті 118 Земельного кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин; далі - ЗК) із клопотанням, у якому просила в порядку реалізації її гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки визначити без її погодження та виділити їй земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,25 га в межах села Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.
За результатом розгляду вказаної заяви, Спірним рішенням було вирішено погодити рішення постійної комісії Сільради з питань використання земельних та водних ресурсів та відмовити в наданні земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва, для ведення садівництва, для ведення особистого селянського господарства та для будівництва гаражів на території Сільради громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у тому числі і ОСОБА_2
У зв'язку з надходженням клопотання ОСОБА_2 від 10 липня 2013 року за № Д-684 на адресу позивача виконкомом Сільради направив витяг зі Спірного рішення, зі змісту якого вбачається, що на підставі вимог статті 12, частини шостої статті 118 ЗК та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» комісія вирішила рекомендувати сесії Сільради відмовити у наданні земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на території Сільради, у зв'язку з відсутністю технічних матеріалів та документів, що підтверджують місце розташування та розміри земельних ділянок їх адреси, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Позивач не змирилася з підставами цієї відмови і звернулася до суду з адміністративним позовом.
Києво-Святошинський районний суд Київської області постановою від 27 січня 2014 року позов задовольнив частково. Визнав незаконним та скасував Спірне рішення у частині відмови у наданні земельної ділянки на території Сільради ОСОБА_2; зобов'язав Сільраду винести на засідання чергової сесії сільської ради та розглянути у порядку і в строки, встановлені чинним законодавством України, клопотання ОСОБА_2 про визначення без її погодження та виділення їй земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,25 га в межах с. Петропавловська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд від 10 липня 2013 року вх. № Д-684, та прийняти відповідне мотивоване рішення. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 09 грудня 2014 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Суд апеляційної інстанції, погодившись з рішенням суду першої інстанції, виходив із того, що в Спірному рішення відповідач не навів обґрунтованих доводів та не вказав підстави, які б свідчили про недотримання позивачем вимог чинного земельного законодавства при зверненні до відповідача з клопотанням про надання їй безоплатно у власність земельної ділянки. За таких обставин Спірне рішення не ґрунтується на вимогах закону і підлягає скасуванню.
Сільрада не погодилася із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і звернулася із касаційною скаргою про їх скасування та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Посилається на те, що Сільрада прийняла рішення відносно звернення позивачки ОСОБА_2 відповідно до вимог закону.
Колегія суддів переглянула судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясувала повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшла висновку про таке.
За частиною шостою статті 118 ЗК громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини сьомої статті 118 ЗК відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Враховуючи те, що відповідно до зазначених норм права рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути мотивованим, а судами попередніх інстанцій встановлено, що в Спірному рішенні не наведено належних обґрунтувань з яких підстав, визначених статтею 118 ЗК, відмовлено ОСОБА_2 у визначенні й виділенні їй у власність земельної ділянки, колегія суддів дійшла висновку про те, що суди першої й апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень.
Доводи наведені у касаційній скарзі висновків судів не спростовують.
Отож, касаційну скаргу Сільради слід залишити без задоволення, а рішення судів першої й апеляційної інстанцій - без змін.
Керуючись статтями 341, 342, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 січня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді : Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко