ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/130
м. Київ
14 серпня 2018 року № 826/3250/18
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 до 85% в особливий період з 01.04.15 р.;
визнання протиправним та скасування рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про утримання надміру виплачених сум пенсій від 04.11.16 р. №425;
зобов'язання Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 3 р. ІІІ Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, без урахування обмежень в особливий період, з 01.04.15 р.
Ухвалою суду від 02.03.18 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
29.03.18 р. надано відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є працюючим пенсіонером, отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві; обіймає посаду інженера І категорії 932 військового представництва Міністерства оборони України.
Розпорядженням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №806502 від 15.08.16 р. встановлено обмеження виплати пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, яким внесено зміни до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що тимчасово, у період з 01.04.15 р. по 31.12.15 р.:
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після здійснення перерахунку пенсії позивача виникла переплата за період з 01.04.15 р. по 30.09.16 р. у сумі 5 550, 72 грн.
Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.09.16 р. №1118 позивача повідомлено про виниклу переплату та запропоновано внести переплату на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві згідно ст. 1215 ЦК України.
04.11.16 р. Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення №1479 про утримання переплати в розмірі 20% пенсії позивача щомісячно, починаючи з грудня 2016 р. до повного погашення, про що позивача повідомлено листом від 04.11.16 р. №1479.
18.08.17 р. ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з листом щодо надання копії рішення №1479, скасування вказаного рішення та виплати пенсії без утримання.
Листом від 08.09.17 р. №1603/03/К-1364 позивача повідомлено про те, що для знаття обмеження виплати пенсії немає законних підстав, а також направлено копію рішення №1479.
Листом від 19.10.17 р. позивач звернувся до Міністерства оборони України з запитом про надання інформації щодо віднесення його посади до посад Міністерства оборони України, і листом від 29.11.17 р. ним отримано відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про те, що обмеження щодо виплати пенсії не застосовуються до осіб, які перебувають на посадах в центральному апараті Міністерства оборони України.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає дії та рішення щодо утримання з його пенсії протиправними з таких підстав.
Позивач зазначає, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, яким внесено зміни до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", обмеження щодо виплати пенсії не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, тоді як позивач обіймає саме таку посаду.
Згідно п. 5 Положення про Управління військових представництв Міністерства оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.16 р. №234, представництва є підрозділами відповідних державних замовників, перебувають у підпорядкуванні Міністерства оборони України.
Позивач працює саме на такому 932 військовому представництві, тому є працівником Міністерства.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (правонаступник Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві) - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що обмеження згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, яким внесено зміни до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не застосовуються до виплати пенсій лише щодо осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, тобто, в апараті Міністерства, тоді як позивач працює на 932 військовому представництві Міністерства оборони України.
Також відповідач посилається на пропуск строку звернення до суду та просить залишити позов без розгляду в порядку си. 123 КАС України, оскільки позивач дізнався про порушення його права після отримання рішення №425 від 04.11.16 р.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 4 ст. 123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
В даному випадку рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про утримання надміру виплачених сум пенсій №425 прийнято 04.11.16 р., розпорядження, який зменшено розмір пенсії - 15.08.16 р., тоді як до суду позивач звернувся 23.02.18 р. згідно поштового штемпеля на конверті.
Позивач зазначає, що копію рішення від 04.11.16 р. він отримав лише листом від 08.09.17 р., тоді як у листопаді 2016 р. він нічого не отримував.
Відповідачем надано суду копії листів Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.09.16 р. №1118 про повідомлення позивача про виниклу переплату та від 04.11.16 р. №1479 щодо прийняття рішення №425, проте доказів скерування та отримання вказаних листів суду не надано.
За таких обставин у суду відсутні підстави ставити під сумнів твердження позивача про отримання ним інформації про обмеження його пенсії та утримання з неї до вересня 2017 р.
За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про недотримання позивачем строків звернення до суду.
Щодо рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій
Згідно ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.03 р. підставою для повернення пенсіонером добровільно або стягнення на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку сум пенсій є їх виплата надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Вказані положення містять ті самі винятки щодо підстав повернення коштів - розрахункова помилка або недобросовісність з боку набувача.
В даному випадку такі обставини відсутні, оскільки жодних підстав для висновку про розрахункову помилку або недобросовісність з боку позивача немає, тоді як підставою для прийняття рішення від 04.11.16 р. №425 став той факт, що на відповідача не поширюються обмеження, передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII.
За таких обставин оскаржуване рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 04.11.16 р. №425 "Про утримання надміру виплачених сум пенсії" є протиправним та підлягає скасуванню незалежно від того, чи поширюються на позивача вказані обмеження, чи ні.
Щодо обмеження розміру пенсії позивача
Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII внесено зміни до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що тимчасово, у період з 01.04.15 р. по 31.12.15 р.:
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п. 3 р. ІІІ "Прикінцевих положень" вказаного Закону обмеження щодо виплати пенсії не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені, в тому числі, особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України.
Спірна ситуація виникла у зв'язку з тлумаченням вказаного обмеження - чи поширюється воно виключно на працівників апарату Міністерства, як вважає відповідач, чи поширюється на всіх працівників, які перебувають на посадах, що входять до сфери Міністерства.
Згідно п. 1 Положення про Міністерство оборони України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.14 р. № 671, Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно п. 1 Положення про Управління військових представництв Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.11.14 р. №671, Управління є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України, призначеним, зокрема, для забезпечення діяльності Міністерства оборони України.
В підпорядкуванні Управління перебувають Центр військових представництв з організації контролю якості ремонту і модернізації озброєння та військової техніки та військові представництва Міністерства оборони України.
Згідно наданої копії довідки Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу ЗСУ №60/3 від 09.04.13 р. 932 військове представництво Міністерства оборони України є відокремленим підрозділом Міністерства оборони України.
За таких обставин посада позивача, який працює інженером І категорії 932 військового представництва Міністерства оборони України, входить до структури Міністерства оборони України, хоча і не входить безпосередньо до системи апарату Міністерства.
На думку суду, поняття "посади Міністерства оборони України", використане в п. 3 р. ІІІ "Прикінцевих положень" Закону України від 02.03.15 р. №213-VIII, є ширшим у порівнянні з поняттям "апарат Міністерства оборони України" і його охоплює.
У випадку застосування обмеження щодо виплати пенсії лише щодо працівників апарату Міністерства оборони України, про це було б прямо зазначено у вказаному Законі, тоді як за інших обставин застосування відповідачем звужувального тлумачення не можна визнати обґрунтованим.
Також суд звертає увагу на те, що згідно змісту п. 3 р. ІІІ "Прикінцевих положень" Закону він має на меті застосування обмеження до осіб, які перебувають на посадах, що мають безпосереднє відношення до забезпечення обороноздатності країни у особливий період, і посада позивача саме до таких і відноситься.
З врахуванням викладеного суд вважає протиправними дії щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 до 85% в особливий період з 01.04.15р., і задовольняє позовні вимоги в цій частині.
Належним способом захисту порушеного права є зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до п. 3 р. ІІІ Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, без урахування обмежень в особливий період, з 01.04.15 р.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 до 85% в особливий період з 01.04.15 р.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про утримання надміру виплачених сум пенсій від 04.11.16 р. №425.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 3 р. ІІІ Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. №213-VIII, без урахування обмежень в особливий період, з 01.04.15 р.
5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 704, 8 грн. судового збору.
6. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня виготовлення його повного тексту.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 14.08.18 р.