Рішення від 13.08.2018 по справі 826/3904/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/165

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 серпня 2018 року № 826/3904/18

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про:

визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди, яка входить в суму нарахованого грошового забезпечення, при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії з 13 грудня 2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за останній місяць перед звільненням зі служби, протиправними;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою згідно довідки №305/880, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України 04.12.17 р., починаючи з 13 грудня 2016 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.10 р. "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державноїї прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", із врахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.

Ухвалою суду від 16.03.18 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

31.03.18 р. відповідачем отримано ухвалу суду про відкриття провадження у справі. Відзиву на позов не надано.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наказом Міністра оборони України №941 від 13.10.16 р. звільнений у запас за п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я); перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 14.12.16 р. №305/758 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсій.

Для розрахунку пенсії було враховано такі складові види грошового забезпечення як оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення - надбавка за таємність, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, премія.

23.06.17 р. позивач звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з адміністративним позовом до Генерального штабу Збройних Сил України (в особі Фінансового управління), Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за листопад 2016 року від 14.12.16р. № 305/758 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".

Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 07.08.17 р. у справі №760/11068/17 -

визнано протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України (в особі Фінансового управління) щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за листопад 2016 року від 14.12.2016 № 305/758, видану ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій";

зобов'язано Генеральний штаб Збройних Сил України (в особі Фінансового управління) у встановленому законом порядку оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення полковника ОСОБА_1 за листопад 2016 року для обчислення пенсії з урахуванням (включенням до змісту Довідки) щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій";

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, починаючи з 23 грудня 2016 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", із врахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.17 р. у вказаній справі постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 07.08.17 р. скасовано в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, починаючи з 13 грудня 2016 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", із врахуванням раніше виплачених сум та в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві судового збору у розмірі 960,00 грн.

Зокрема, згідно вказаної постанови суд дійшов наступних висновків.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, починаючи з 13 грудня 2016 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889, із врахуванням раніше виплачених сум, то колегія суддів вважає їх передчасними, оскільки позивач не звертався з такими вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві та пенсійний фонд не відмовляв у вчиненні таких дій, а отже, адміністративний позов у цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

28.12.17 р. позивач звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про здійснення перерахунку пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 04.01.18 р. №422/03/П-4521 позивача повідомлено, що підстави для перерахунку його пенсії з огляду на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.17 р. №760/11068/17 відсутні.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність щодо включення до розрахунку його пенсії вказаних складових протиправною з таких підстав.

Позивач зазначає, що згідно ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до основного розміру пенсії мають включатися всі складові розміру грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто, включно з грошовою допомогою на оздоровлення, матеріальною допомогою для вирішення соціально-побутових питань, що отримані позивачем за останні календарні 24 місяці служби.

Відповідно, всі види грошового забезпечення, з яких сплачено сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мають бути враховані для визначення розміру пенсії позивача.

Також позивач просить здійснити перерахунок та провести виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки після перерахунку він буде перевищувати передбачений ч. 7 ст. 43 Закону розмір.

Правова позиція відповідача викладена у листі від 14.11.17 р. №760/11068/17.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.91 р.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) врегульовано питання структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу.

Згідно п. 1.2 р. І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.08 р. №260 (чинна станом на час проходження позивачем служби та призначення пенсії) грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил.

Згідно наданої позивачем довідки №305/880, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ 04.12.17 р., за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивача (з грудня 2014 р. по листопад 2016 р.) ОСОБА_1 отримував щомісячну додаткову грошову винагороду (ПКМУ №889) у розмірі 6 587, 1 грн.

Вказані обставини були предметом оцінки під час розгляду адміністративної справи №760/11068/17, і суд під час розгляду даної справи враховує висновки суду у попередньо розглянутій справі щодо призначення та розрахунку пенсії позивачу.

Крім того, з приводу включення до складових розрахунку пенсії позивача вказаної додаткової грошової винагороди суд зазначає наступне.

Згідно загального положення ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. №1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 4 вказаного Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.

Згідно загального положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 5 вказаного Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Тобто, згідно спеціальних Законів України, що регулюють питання пенсійного забезпечення, передбачено включення до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії всіх видів доходу, з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, і вказаний Закон також поширюється і на військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

В той же час, відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) як закону спеціального щодо визначення статусу військовослужбовців та прирівняних до них осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто, ч.3 ст. 43 Закону №2262-XII та п. 7 Порядку №393 звужують коло складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і які враховуються для обчислення пенсії, обмеживши їх лише щомісячними додатковим видами грошового забезпечення та виключивши одноразові.

Вирішуючи питання конкуренції вказаних норм законів, суд виходить з того, що положення спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення підлягають переважному застосуванню перед положеннями Закону № 2262-XII.

Окремо суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 5 Закону №1058-IV вказаного Закону з моменту набрання ним чинності виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

При цьому, суд враховує, що наявність у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII вказаного обмеження у порівнянні з положеннями спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення може мати місце, проте, має бути обґрунтоване для відповідності вимогам щодо якості закону як складової принципу верховенства права, що відсутнє в даному випадку.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 10.03.15 р. №21-70а15 http://reyestr.court.gov.ua/Review/43310877, і суд враховує її під час розгляду справи.

З врахуванням викладеного суд вважає дії щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправними та задовольняє позовні вимоги в цій частині.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимального розміру, то у вказаній частині у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки позивач з вказаними вимогами до відповідача не звертався, йому не відмовлялося у перерахунку пенсії саме з посиланням на перевищення максимального розміру.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди, яка входить в суму нарахованого грошового забезпечення, при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії з 13 грудня 2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за останній місяць перед звільненням зі служби, протиправними.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою згідно довідки №305/880, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України 04.12.17 р., починаючи з 13 грудня 2016 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.10 р. "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державноїї прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 704, 8 грн. сплаченого судового збору.

6. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 13.08.18 р.