Справа № 822/765/18
іменем України
10 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маниковецької сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати дії відповідача із видачі довідки про те, що ОСОБА_2 є членом особистого селянського господарства, протиправними та зобов'язати відповідача повторно, з урахуванням висновків суду, розглянути подану позивачем заяву від 28.12.2017.;
- стягнути з відповідача сплачений судовий збір
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуваючи на 5 місяці вагітності, звернулася до Хмельницького міського центру занятості з метою одержання статусу безробітного та сприяння у пошуку роботи. Під час подачі необхідного пакету документів мені було повідомлено про необхідність надання довідки про те, що я не являюсь членом особистого селянського господарства та відсутність паїв для ведення особистого селянського господарства. В грудні 2017 року звернулася до відповідача з письмовим зверненням, в якому просила видати довідку за зразком Хмельницького міського центру зайнятості зі змістом про те що не є членом особистого селянського господарства та відсутність земельних паїв. Листом №2 від 12.01.2018 відповідач зазначив, що ОСОБА_2 являється членом особистого селянського господарства та відсутність паїв для ведення особистого селянського господарства.
Відповідач надіслав лист, в якому вказав, що земельної ділянки у власності ОСОБА_1 немає, але ділянка розміром 0,30 га (0,25 га для ОЖБ та 0,05 для ОСГ) знаходиться у власноті її батька ОСОБА_3. Відповідно до Закону України №742-IV від 15.05.2003року «Про особисте селянське господарство» ОСОБА_1 являється членом особистого селянського господарства, оскільки вона є членом сім'ї ОСОБА_3. Згідно ст.11 Закону України «Про особисте селянське господарство» припинення діяльності їх особистого селянського господарства не проводилось.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, щоОСОБА_4, 1991 р.н., перебуваючи на 5 місяці вагітності, звернулася до Хмельницького міського центру зайнятості з метою одержання статусу безробітного та сприяння у пошуку роботи.
Під час подачі необхідного пакету документів мені було повідомлено про необхідність надання довідки про те, що я не являюсь членом особистого селянського господарства та відсутність паїв для ведення особистого селянського господарства.
В грудні 2017 року позивачка звернулася до відповідача з письмовим зверненням, в якому просила видати довідку за зразком Хмельницького міського центру зайнятості зі змістом про те що вона не є членом особистого селянського господарства та відсутність земельних паїв.
Поштовим відправленням надійшла довідка Маниковецької сільської ради (№2 від 12.01.2018.), відповідно до змісту якої позивачка являється членом особистого селянського господарства та відсутність паїв для ведення особистого селянського господарства.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
відповідно до норм ст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.
Враховуючи вищевикладене, ознаками членства в особистому селянського господарства є:
- спільне проживання;
- задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.
ОСОБА_2 зі своїми дітьми в АДРЕСА_2 зареєстрована, але з 2016 року фактично не проживає, виробництвом, переробкою, реалізацією надлишків сільськогосподарською продукції, виробленою на земельний ділянці по АДРЕСА_3 не займається, відповідно не є членом особистого селянського господарства.
Вищезазначені обставини підтверджується:
- довідкою Маниковецької сільської ради №928, виданою в 2017р., відповідно до якої я з батьком дитини на території сільської ради не проживаю, спільного господарства не веду і дитина знаходиться на моєму утриманні;
- довідкою про склад сім'ї №338, виданою в 2016р., відповідно до якої я в с. Маниківці зареєстрована, але не проживаю;
- довідкою Хмельницького ДНЗ №47 «Дзвіночок» №19 від 30.01.2018р., відповідно до якої мої сини дійсно відвідують зазначений дошкільний навчальний заклад.
Видача довідки такого змісту безпосередньо впливає на моє право одержати статус безробітного та одержати державну допомогу по безробіттю, що підтверджується листом Хмельницького міського центру зайнятості від 16.01.2018 №23-03/126.
За змістом норм ст.ст. 19, 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Маниковецької сільської ради із видачі довідки про те, що ОСОБА_2 є членом особистого селянського господарства, протиправними.
Зобов'язати Маниковецьку сільську раду повторно розглянути подану позивачем заяву від 28.12.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Маниковецької сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Маниковецька сільська рада (вул. Я.Ольшанського, 38,Маниківці,Деражнянський район, Хмельницька область,32244 , код ЄДРПОУ - 04403060)
Головуючий суддя Г.В. Лабань