Рішення від 14.08.2018 по справі 820/3524/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 серпня 2018 р. № 820/3524/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зінченко А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Департаменту патрульної поліції України в особі Начальника департаменту патрульної поліції Жукова Євгена Олександровича (вул. Народного Ополчення, буд. 9,м. Київ,03680, код ЄДРПОУ40108646) , Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області в особі Начальника Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області Малиш Олександра Олеговича (вул. Радгоспна, буд. 20,м. Краматорськ,Донецька область,84300, код ЄДРПОУ40108646) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції України в особі Начальника департаменту патрульної поліції Жукова Євгена Олександровича та Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області в особі Начальника Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області Малиш Олександра Олеговича, в якому,після уточнення позовних вимог, просила суд: зобов'язати Малиша Олександра Олеговича відповідно до його посадових обов'язків начальника управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську ДПП, та статусу наданого йому положенням про управління, подати рапорт ОСОБА_1 на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м.Краматорську та Словянську ДПП, посадовій особі наділеній правом прийому па роботу до патрульної поліції У країни,а саме начальнику Департаменту патрульної поліції Жукову Євгенію Олександровичу та забезпечити ознайомлення працівника з наказом про переведення та внесення відповідних записів про переведення до трудової книжки працівника в п'ятиденний термін та зобов'язати Начальника Департамент патрульної поліції в особі начальника Жукова Євгена Олександровича видати наказ на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП ОСОБА_1.

В судове засідання позивач та представник позивача не прибули, але надали до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити та справу розглядати за їх відсутності.

Представник відповідача Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області в особі Начальника Управління патрульної поліції у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області Малиш Олександра Олеговича в судове засідання не прибув, але надав до суду відзив на позов, в якому проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача Департаменту патрульної поліції України в особі Начальника департаменту патрульної поліції Жукова Євгена Олександровича в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Сторони у судове засідання не з'явились, та у відповідності до ч. 2 ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 379 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Щодо вимоги зобов'язати начальника управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську ДПП, подати рапорт ОСОБА_1 на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП .

Лейтенант поліції ОСОБА_1 з грудня 2015 року проходила службу на посаді інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську Департаменту патрульної поліції України, згідно наказу №136 від 18.05.2016 року.

З 01.03.2017 року позивач з її згоди та усним розпорядженням керівника Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську переведено інспектором черговим відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП , де вона і працювала до травня 2018 року згідно графіків затверджених начальником управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську.

Вказане підтверджується графіком чергування особового складу чергової служби УПП в м. Краматорську та Слов'янську ДПП на березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 та січень, лютий, березень, квітень 2018 рр.; Графіком чергових відпусток співробітників чергової служби на 2017 2018 рік; Посадовою інструкцією інспектора - чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП ОСОБА_1

Вказане переведення на посаду інспектора чергового відділу чергової частини документально не зафіксовано, жодного наказу не винесено.

Відповідач зазначає у відзиві, що позивачу доручена інша робота, в іншому місці зі зміною істотних умов праці, у зв'язку з штатним некомплектом у відділі чергової служби Управління, тобто наявною вакансією.

Таким чином, тимчасове виконання обов'язків інспектора чергового відділу чергової служи можливе згідно ч. 1 ст.69 Закону України «Про національну поліцію» лише за її згодою.

Виконання обов'язків інспектора чергового відділу чергової служби оформлене не наказом начальника Департаменту патрульної поліції, а Дорученням начальника управління патрульної поліції у м. Краматорську та Слов'янську, тобто, на думку суду, у спосіб не передбачений законодавством України, а саме ст. 69 Закону України «Про національну поліцію».

Наказ МВС України №181 від 28.04.2009 року п.4.19 зазначає що обов'язки інспектора чергової служби може тимчасово виконувати інший працівник поліції призначений підмінним черговим наказом начальника ОВС в нашому випадку наказом начальника Департаменту патрульної поліції України у випадках передбачених наказом: хвороба, відпустка інші причини відсутності штатного працівника.

Пункт 4.19 Наказу МВС України №181 від 28.04.2009 року не передбачає можливість виконання обов'язків вакантної посади інспектора чергової служби підмінним черговим та ще й призначеним таким у спосіб не передбачений Законами України, а саме ч. 1-3 ст. 69 Закону України «Про національну поліцію» та ч.2ст. 19 Конституції України.

В даному питанні діє принцип верховенства права згідно з яким закон вищої юридичної сили має перевагу над іншими нормативними актами, а також особливий закон має перевагу над загальним.

Підтвердженням даного висновку є Закон України «Про національну поліцію» який регулює питання переведення поліцейських на іншу службу, а саме: стаття 59 зазначає службу в поліції як державну службу особливого характеру; стаття 60 (правове регулювання служби в поліції) зазначає що служба в поліції регулюється цим законом та іншими нормативними актами; пункт 4.9 ст.65 зазначає Переведення поліцейського здійснюється на підставі єдиного наказу про звільнення з займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції до якого переміщується поліцейський; пункт 4.2 ст.69 зазначає що безперервний строк тимчасового виконання обов'язків не повинен перевищувати чотирьох місяців.

Судом встановлено, що позивач безперервно пропрацювала більше одного року, а саме з 01 березня 2017 року до травня 2018 року.

Таким чином, суд приходить до висновку що вимога зобов'язати начальника управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську ДПП, подати рапорт ОСОБА_1 на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП є законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо вимоги зобов'язати Начальника Департаменту патрульної поліції в особі начальника Жукова Євгена Олександровича видати наказ на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м. Краматорську та Слов'янську ДПП ОСОБА_1.

Суд вказує, що відповідно до Положення про Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську Департаменту патрульної поліції, затвердженого Наказом Департаменту патрульної поліції №6457 від 29.12.2017 року, Управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську Департаменту патрульної поліції є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції та згідно із законодавством України реалізовує свої повноваження на території міст Краматорськ та Слов'янськ.

Згідно із ч.6 розділу 4 Положення. Начальник Управління розподіляє функціональні обов'язки між працівниками Управління, здійснює контроль за їх виконанням; у межах повноважень дає обов'язкові для виконання працівниками Управління доручення.

Згідно зі ст. 59 ЗУ «Про національну поліцію», рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ.

У відповідності до п.4.19. Наказу МВС України №181 від 28.04.2009 року «Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань», при некомплекті штатних працівників чергової частини, у разі їх хвороби, відпустки чи відсутності з інших причин та у виняткових випадках, коли не можуть бути забезпечено, як мінімум, роботу в три зміни, до несення служби залучаються працівники всіх служб і підрозділів ОВС, які мають необхідну підготовку й досвід роботи, склали заліки зі знань нормативно-правових актів, що регламентують діяльність чергової служби, та пройшли 10-денне стажування при черговій частині (список оголошується наказом начальника ОВС).

Згідно із п.9 розділу IV наказу МВС України №440 від 23.05.2017 року «Про затвердження інструкції з діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», при некомплекті штатних працівників чергових частин, старших інспекторів-чергових (інспекторів - чергових) та помічників чергових секторів реагування патрульної поліції у територіальних підрозділах поліції (у разі їх хвороби, відпустки чи відсутності з інших причин) до несення служби залучаються працівники інших служб, які мають необхідну підготовку, досвід роботи, склали залік зі знання нормативно правових актів , які регулюють діяльність чергової служби, та пройшли стажування у черговій частині. Список підмінних чергових та їх помічників затверджується відповідним наказом.

На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що у даному випадку, видання наказу на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби входить до службових обов'язків інших посадових осіб, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частково задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Зобов'язати Начальника управління патрульної поліції в містах Краматорську та Слов'янську ДПП подати рапорт ОСОБА_1 на переведення на посаду старшого інспектора чергового відділу чергової служби Управління патрульної поліції в м.Краматорську та Слов'янську ДПП.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.