Рішення від 15.08.2018 по справі 0940/1206/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2018 р. справа № 0940/1206/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Главача І. А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

10.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 звернувшись до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 1 січня відповідного року, відповідно статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», отримав відмову в такому перерахунку. Позивач зазначив, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, а тому наявні підстави для здійснення вищевказаного перерахунку пенсії. Вважаючи бездіяльність управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську щодо нездійснення такого перерахунку протиправною, позивач просить суд зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.10.2017 відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної загробної плати, встановленої на 01.01.2017.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 11.07.2018 задовольнив заяву про самовідвід судді Остап'юка С.В. та передав матеріали справи для повторного розподілу автоматизованою системою документообігу справи між суддями.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.07.2018 дана справа розподілена судді Главачу І.А.

Суд ухвалою від 17.07.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 03.08.2018, в якому позовних вимог не визнав. Представник управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську просив у задоволенні позову відмовити на тій підставі, що пeрeрaxунoк пeнсії відпoвіднo дo статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» проводиться oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, у військoвиx нaвчaнняx із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї військової служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю, тобто даний перерахунок передбачено тільки особам які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби. Відповідач зазначає, що оскільки в матеріалах пенсійної справи позивача немає відомостей про те, що в період проходження дійсної строкової військової служби він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і позивач не отримує пенсію такого виду, права на проведення перерахунку пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач не має. Просив суд в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, - встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, що підтверджується копіями посвідчень серії А №014722, виданого 15.05.1998 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, та серії Б №547238, виданого 05.06.2009 управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (а.с.11-12).

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є особою з інвалідністю другої групи, із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

26.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року згідно зі статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.26).

27.02.2018 управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську листом №87/Х-15 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, з тих підстав, що позивач не належить до категорії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього став інвалідом (а.с.27).

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Згідно статті 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017, передбачалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

З наведеного вбачається, що до внесення змін Законом №2148-VIII частина третя статті 59 Закону №796-ХІІ регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Законом №2148-VІІІ статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено в такій редакції: «Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, виходячи із системного аналізу Закону суд приходить до висновку, що законодавець, вносячи зміни до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, розширив перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).

Частина друга статті 59 Закону №796-ХІІ визначає порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

За замістом статті 10 Закону №796-ХІІ до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 08.05.2018, справа №820/1148/18, адміністративне провадження №Пз/9901/33/18.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в періоди: з 27.04.1987 по 13.05.1987 - у с. Корогод Чорнобильського району Київської області, з 20.05.1987 по 31.05.1987 - у с. Іванівнка Чорнобильського району Київської області; з 01.06.1987 по 10.08.1987 та з 17.08.1987 по 31.10.1987 - у м. Чорнобиль Київської області, що підтверджується довідкою від 11.06.1993, виданою управлінням внутрішніх справ у Київській області (а.с.24).

Відповідно до довідки до довідки №155 від 01.11.1987 ОСОБА_1, лейтенант міліції з 23 квітня 1987 року по 31 жовтня 1987 року виконував службові обов'язки в Прип'ятському МУВС УВС Київського облвиконкому по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу радіоактивного опромінення - 4,58 рентген.

Оскільки ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час служби в органах внутрішніх справ, а не під час проходження такої дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що відсутня одна з умов для призначення позивачу пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби.

З огляду на вищевикладене, частина третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не розповсюджується

Таким чином, у позивача відсутні підстави для отримання пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, встановленого частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин, відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (76018, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).

Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (76000, місто Івано-Франківськ, вулиця Незалежності, буд. 44, код ЄДРПОУ - 20550895).

Суддя /підпис/ ОСОБА_2