Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 серпня 2018 р. Справа№0540/5561/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30) до Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв” (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6) про стягнення штрафу у розмірі 2550,00 грн., суд -
11 липня 2018 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв” про стягнення штрафу у розмірі 2550,00 грн. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивачем встановлені факти порушення відповідачем законодавства на ринку цінних паперів. Управлінням НКЦПФР порушені справи у зв'язку із виявленими правопорушеннями. За результатами розгляду цих справ винесені постанови відносно Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв”, якими на товариство накладені штрафні санкції у загальному розмірі 2550,00 грн. Позивач зазначає, що вжито всіх заходів щодо повідомлення та виклику відповідача для участі у розгляді вищезгаданих справ, а також, направлення документів. У зв'язку із тим, що відповідачем суми штрафів не сплачені у добровільному порядку, позивач змушений звернутись до суду із даним позовом.
Представник позивача надала заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Публічне акціонерне товариство “Укрспецрезерв” не забезпечило явку свого представника у судове засідання, відзив на позов не надало, клопотання про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило, про розгляд справи повідомлено належним чином, шляхом направлення ухвал та судових повісток.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Із урахуванням викладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
27.02.2018 року уповноваженою особою комісії НКЦПФР порушені справи проти Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв” про правопорушення на ринку цінних паперів, про що винесені відповідні постанови № 208-СХ-6-Е, № 2019-СХ-6-Е, № 210-СХ-6-Е, які були направлені на адресу відповідача, що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 1. Крім того, керівника або повноважного представника зобов'язано з'явитися 13.04.2018 року об 11.05 год. до НКЦПФР у Східному регіоні на підписання актів про правопорушення та надання пояснень.
21.03.2018 року складені акти № 208-СХ-6-Е, № 209-СХ-6-Е, № 210-СХ-6-Е про правопорушення Публічним акціонерним товариством “Укрспецрезерв” на ринку цінних паперів.
Відповідно до актів Публічне акціонерне товариство “Укрспецрезерв” не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням пп. 4 глави 4 ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 р. № 2826 (зі змінами).
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 03.04.2018 року призначено справу до розгляду на 13.04.2018 року об 11.05год, 11.10год. 11.15год. 11.20год.
13.04.2018 року винесені постанови № 208-СХ-6-Е, № 2019-СХ-6-Е, № 210-СХ-6-Е якими на Публічне акціонерне товариство “Укрспецрезерв” накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафів на загальну суму 2550,00 грн. Вказані постанови направлені відповідачу, що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 1 та фіскальним чеком ОД ПАТ "Укрпошти".
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (зі змінами та доповненнями), відповідно до абз. 2 ст. 1 якого, державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п.п. 10, 14 ст. 8 ЗУ "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена статтею 11 ЗУ "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" згідно з пунктами 5 - 7 частини 1 якої, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 11 цього ж Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що суми штрафних санкцій відповідачем у добровільному порядку сплачено не було, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку цілком правомірно звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до 139 КАС України судові витрати, здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30) до Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв” (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6) про стягнення штрафу у розмірі 2550,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Укрспецрезерв” (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6, Код ЄДРПОУ 37956207) штрафні санкції на загальну суму 2550 дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України, на рахунок відкритий в управління Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 13 серпня 2018 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Галатіна О.О.