Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 серпня 2018 р. Справа№805/66/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., при секретарі судового засідання Соколовій С.О.
позивача не з'явився
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши позовної заяви Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, ЄДРПОУ 39406028) до Фізичної особи ОСОБА_2 (84540, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення з платника податків податкового боргу, -
Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - позивач, ГУ ДФС у Донецькій області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи ОСОБА_3 (надалі відповідач, ОСОБА_3Ю) із позовом про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 123 783,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що за відповідачем станом на 26.10.2017 обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 123 783,11 грн., оскільки така заборгованість самостійно погашена не була, податковим органом сформована та направлена податкова вимога від 28.01.2014 № 10-15, вручена ОСОБА_3 01.02.2014. Вказана вимога не оскаржена та є дійсною. Таким чином, в силу норми п. 87.1-87.2, п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) ГУ ДФС у Донецькій області має правові підстави для звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у заявленому розмірі.
Також звертає увагу суду, що в силу положень ч. 4 ст. 4 та ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (в редакції Закону України від 17.05.2016 № 1365-VII) звільненими від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є суб'єкти господарювання, які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або на території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Позивач, за своїм місцезнаходженням, до таких не належить.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
07 червня 2018 року до суду Відділом з реєстрації місця проживання фізичних осіб Соледарської міської ради надійшло підтвердження місця реєстрації відповідача - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою 84540, АДРЕСА_1
Відповідач про розгляд справи був неодноразово повідомлений за вказаною вище адресою.
На адресу суду повернувся конверт з відміткою за закінченням встановленого строку зберігання. Відтак суд вважає, що вжив усіх необхідних заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та її розгляд.
03 липня 2018 року позивачем до суду надано заяву про зменшення позовних вимог, за змістом якої позивач просить стягнути з фізичної особи - громадянина ОСОБА_3 податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 86 711, 75 грн. Вказана заява мотивована тим, що станом на 27 червня 2018 року податковий борг зменшився у зв?язку із частковою сплатою.
03 серпня 2018 року позивачем до суду надано заяву про зменшення позовних вимог, за змістом якої позивач просить стягнути з фізичної особи - громадянина ОСОБА_3 податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 59 711, 75 грн. Вказана заява мотивована тим, що станом на 31 липня 2018 року податковий борг зменшився у зв?язку із частковою сплатою.
Позивач - ГУ ДФС у Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень, який у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, в тому числі пов'язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов'язкових платежів, реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п. 7 ст. 4 КАС України.
Відповідач - ОСОБА_3, зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 16.03.2004, РНОКПП НОМЕР_1, за адресою 84540, АДРЕСА_2 Припинив підприємницьку діяльність 16.03.2015, номер про припинення державної реєстрації 22540060009008057.
Перебуває на податковому обліку в у Бахмутській ОДПІ ГУДФС у Донецькій області з 18.03.2004 року, за номером 21-Р.
Як вбачається з матеріалів справи, між Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області та суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_3 укладено договір оренди землі від 17.09.2007 року на земельну ділянку загальною площею 125,7242 га строком на п'ятнадцять років, яка розташована в межах території Серебрянської сільської ради Артемівського району Донецької області. Грошова оцінка земельних ділянок відповідно до витягу, виданного Артемівським районним відділом земельних ресурсів складає 1 459 295,82 грн. Розрахунок орендної плати викладений у п. 2.3. розділу 2 вказаного договору.
13 квітня 2011 року внесені зміни в абз. 2 п.2.3 розділу 2 договору оренди земельної ділянки від 17.09.2007., щодо розрахунку розміру орендної плати.
10 жовтня 2009 року між Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області та фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 укладено договір оренди землі загальною площею 74,6319 га строком на п'ятнадцять років, яка розташована в межах території Серебрянської сільської ради Артемівського району Донецької області. Грошова оцінка земельних ділянок відповідно до витягу, виданного Держкомземом у Артемівському районі Донецької області складає 324 986,20 грн. Розрахунок орендної плати викладений у п. 2.3. розділу 2 вказаного договору.
15 квітня 2011 року внесені зміни в абз. 2 п.2.3 розділу 2 договору оренди земельної ділянки від 10.10.2009., щодо розрахунку розміру орендної плати.
12 червня 2012 року між Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області та громадянином ОСОБА_3 укладено договір оренди землі загальною площею 238,4154 га строком на п'ять років, яка розташована в межах території Серебрянської сільської ради Артемівського району Донецької області. Грошова оцінка земельних ділянок складає 1 012 286,86 грн. Розрахунок орендної плати викладений у п. 2.3. розділу 2 вказаного договору.
ГУ ДФС у Донецькій області надано розрахунок розміру орендної плати (арк. с. 81-82) відповідно до якого розмір орендної плати із врахуванням коєфіціента індексації на 2017 рік складає:
За договором оренди земельної ділянки від 10.11.2009, площею 74,6319 га - 22631,16 грн.
За договором оренди земельної ділянки від 19.09.2007, площею 125,7242 (рілля) 64 612,73 грн.
За договором оренди земельної ділянки від 12.06.2012 (до 12.06.2017), площею 238,4154 га (для сінокосіння та випасання худоби) 36 539,18 грн.
ГУ ДФС у Донецькій області 30.06.2017 прийнято наступні податкові повідомлення-рішення (форми "Ф"), (арк. справи 8):
- № 150164-1301, яким ОСОБА_3 визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 36 539,18 грн.;
- № 150166-1301, яким ОСОБА_3 визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 22 631,20 грн.;
№ 1501165-1301, яким ОСОБА_3 визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 64 612,73 грн.;
Граничний термін сплати за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями 29.08.2017.
Вказані нарахування за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) та строки їх сплати підтверджуються даними ІКП платника (арк. справи 11).
Зазаначені податкові повідомлення-рішення направлені ОСОБА_3 19.07.2017 рекомендованною кореспонденцією та отримані ним особисто 22.07.2017, про що свідчить його підпис на зворотньому повідомленні. (арк. справи 9).
У зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, з орендної плати за земельні ділянки, відповідач має податковий борг за вказаним платежем у загальному розмір 123 783,11 грн. та йому податковим органом направлено рекомендованою кореспонденцією податкову вимогу від 28.01.2014 № 10-15 форми «Ф», яка вручена 01.02.2014, про що свідчить підпис на зворотньому повідомленні. (арк. справи 10).
Вказані податкові повідомлення-рішення та податкова вимога відповідачем не оскаржувались.
На день розгляду справи сума податкового боргу відповідача з орендної плати за землю за основним платежем складає 59 211,75 грн., що підтверджується ІКП платника (а.с. 85-91).
Надані сторонами у справі письмові докази, перелічені вище, досліджені судом у порядку ст. 217 КАС України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності з пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Статтею 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
За змістом п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У відповідності до п. 286.5 ст. 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Отже, враховуючи вимоги 286 ПК України, податковим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкові повідомлення-рішення від 30.06.2017 форми «Ф», № 150164-1301, №150165-1301, №150166-1301, з терміном сплати до 29.08.2017.
Як встановлено судом вище, перелічені податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу рекомендованною кореспонденцією та отримані останнім.
Податкові повідомлення рішення в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалися, отже є узгодженим грошовим зобов'язанням.
Відповідно до п.287.5 ст. 287 ПК України, земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідачу надіслано податкову вимогу від 01.02.2014 року № 10-15, яка, як встановлено судом, отримана відповідачем.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
8 червня 2016 року набув чинності Закон України від 17 травня 2016 року №1365-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування», яким текст статті 6 Закону України від 2 вересня 2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон №1669-VI) був викладений в такій редакції: «Звільнити субєктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону».
Частиною 4 статті 4 Закону №1669-VI встановлено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р, в редакції розпорядження №1276-р від 02.12.2015, «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» території Серебрянської сільської ради Артемівського району Донецької області не внесені ані в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, ані в перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Таким чином, враховуючи наявність у відповідача податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 59 211,75 грн., підтвердженого наданими позивачем доказами, та у звязку з закінченням шістдесятиденного строку з дня надіслання відповідачу податкової вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись п.п. 10, 15, 15.5 Розділу VII Перехідних положень, статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_3 стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 59 211,75 гривень задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_3 (84540, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) суму коштів за податковим боргом з орендної плати з фізичних осіб-підприємців у розмірі 59 211,75 гривень на розрахунковий рахунок № 33214815005576, отримувач - Бахмутське УК/отг Сіверськ/18010900, код отримувача - 37868870, банк - Казначейство України (ЕАП), МФО - 899998.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 06 серпня 2018 року, повний текст рішення виготовлений 13 серпня 2018 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Буряк І. В.