17 липня 2018 року Справа № 804/4259/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості, -
08.06.2018 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- стягнути податковий борг з Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (код ЄДРПОУ 33855098) у сумі 8148514,26 грн. на користь бюджету шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» має податковий борг на загальну суму 8148514,26 грн., який виник в результаті несплати у встановлені терміни сум грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом за актами перевірок, а також самостійно визначених сум у податкових деклараціях, у тому числі з: надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 38876,59 грн., надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в сумі 3270275,17 грн., податку на додану вартість в сумі 3740774,74 грн., по земельному податку в сумі 1098587,76 грн. Однак, сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10.07.2018 року.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а позивачу п'ять днів з дня отримання відзиву на позов.
У судовому засіданні 17.07.2018 року представник позивача позовну заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила відмовити в задоволенні позовної заяви, письмовий відзив по справі не надала.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
З урахуванням положень ч.1, 3 ст. 194, ч.1 ст. 205, ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України та належного повідомлення сторін про судовий розгляд справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю учасників справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (код ЄДРПОУ 33855098) є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку у Кам'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
З матеріалів справи видно, що Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» має податковий борг на загальну суму 8148514,26 грн., у тому числі з надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 38876,59 грн., з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в сумі 3270275,17 грн., з податку на додану вартість в сумі 3740774,74 грн., по земельному податку в сумі 1098587,76 грн.
Податковий борг з надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 38876,59 грн. виник в результаті несплати у встановлені терміни суми грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом за результатами акту камеральної перевірки від 22.01.2018 року № 2222/04-36-12-28-09, яким встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 250.2 ст. 250, п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України, на підставі якого сформовано податкове повідомлення-рішення від 06.02.2018 року № 0025441228, яке отримано підприємством 02.02.2018 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Податковий борг з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в сумі 3 270 275,17 грн. виник у зв'язку з наступним.
На виконання вимог статті 49 Податкового кодексу України відповідачем самостійно нараховані зобов'язання, що підлягають сплаті до бюджету згідно декларації № 9227920316 від 01.11.2017 року терміном сплати до 19.11. 2017 року та № 9297903022 від 05.02.2018 року терміном сплати до 19.02.2018 року, в яких платником самостійно визначена щомісячна частка до сплати, на загальну суму 3 104 755, 51 грн.
Так, згідно даних інтегральних карток підприємства, самостійно визначена позивачем сума податку не була сплачена.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання, відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 2 326,10 грн.
Також, борг виник в результаті несплати у встановлені терміни суми грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом за результатами акту камеральної перевірки від 22.01.2018 року № 2222/04-36-12-28-09, яким встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 250.2 ст. 250, п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України, на підставі якого сформовано податкове повідомлення-рішення від 06.02.2018 року № 0025431228, яке отримано підприємством 02.02.2018 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 3 740 774,74 грн. виник у зв'язку з наступним.
На виконання вимог статті 49 Податкового кодексу України відповідачем самостійно нараховані зобов'язання, що підлягають сплаті до бюджету згідно декларації з податку на додану вартість № 9244543343 від 20.11.2017 року за жовтень 2017 року терміном сплати до 30.11.2017 року, № 9279049862 від 01.07.2017 року, № 9296386264 від 19.01.2018 року за грудень 2017 року термін сплати до 30.01.2018 року, № 9024860143 від 19.02.2018 року за січень 2018 року термін сплати до 02.03.2018 року, № 9036586497 від 05.03.2018 року, в яких платником самостійно визначена щомісячна частка до сплати, на загальну суму 2 957 819,00 грн.
Так, згідно даних інтегральних карток підприємства, самостійно визначена позивачем сума податку не була сплачена.
Також, борг виник в результаті несвоєчасної реєстрації податкових накладних, за що нараховані штрафні санкції в сумі 189378,54 грн., визначені ст. 201 ПК України, за результатами актів камеральної перевірки від 30.11.2017 року № 29023/325/04-36-12-08-33 та № 3959/44/04-36-12-08-33 від 30.01.2018 року, на підставі яких сформовані податкові повідомлення-рішення від 13.12.2017 року № 0083121208 на суму 55190,69 грн. та від 14.02.2018 року № 0033851208 на суму 134187,85 грн.
Також підприємству нараховані штрафні санкції в сумі 129582,15 грн., які виникли в результаті несплати у встановлені терміни сум грошових зобов'язань нарахованих контролюючим органом за результатами акту камеральної перевірки від 20.04.2017 року № 161/210/04-03-12-01-33, яким встановлено порушення вимог п. 57.1, п. 57.3 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України, на підставі якого складено податкове повідомлення-рішення від 12.05.2017 року № 0004781201, яке отримано підприємством 29.05.2017 року.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання, відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 463995,05 грн.
Податковий борг з земельного податку в сумі 1098587,76 грн. виник у зв'язку з наступним.
По основному платежу в сумі 851557,52 грн., який виник в результаті несплати у встановлені терміни суми грошового зобов'язання нарахованого відповідно до наданого платником податкового розрахунку № 9022845312 від 17.02.2017 року, № 9043940911 від 17.03.2017 року, № 9022807803 від 15.02.2018 року.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання, відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 498,19 грн.
Також підприємству нараховані штрафні санкції в сумі 246532,05 грн., які виникли в результаті несплати у встановлені терміни сум грошових зобов'язань нарахованих контролюючим органом за результатами акту камеральної перевірки від 11.10.2017 року № 15867/04-36-12-28-09, яким встановлено порушення вимог п. 287.3 ст. 287, ПК України, на підставі якого складено податкові повідомлення-рішення від 25.10.2017 року № 0033781228, № 0033821228, які отримано підприємством 27.10.2017 року.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Пунктом 16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. п. 58.2, 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Згідно ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання пунктів 59.1, 59.4 статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу сформовано та надіслано податкову вимогу № 6811-17 від 01.11.2016 року на загальну суму 167 471,45 грн., яка була засобами поштового зв'язку направлена на податкову адресу підприємства та отримана останнім 15.11.2016 року, що підтверджується копією поштового повідомлення, наявного у матеріалах справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заборгованість по сплаті податків є узгодженою та підлягає стягненню у встановленому законом порядку.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
За таких обставин, позивачем здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи, що передують стягненню податкового боргу.
Разом з тим, приймаючи рішення у справі, суд також враховує цю обставину, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №804/3873/17 за позовом Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 06.02.2018 року № 0025431228 та № 0025441228 про застосування штрафних санкцій в розмірі 165519,66 грн. та екологічного податку у сумі 38876,59 грн., рішення по суті якої судом ще не прийнято, отже податкові повідомлення-рішення не є узгодженими.
Крім того, в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №804/1526/18 за позовом Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 25.10.2017 року № 0033781228 та № 0033821228 про застосування штрафних санкцій в розмірі 2102,35 грн. та 244492,70 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року позовні вимоги Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» задоволені частково та скасовано податкове повідомлення-рішення №0033821228 від 25.10.2017 року в частині застосування штрафу в розмірі 21483,27 грн. Вказане рішення не набрало законної сили, оскільки оскаржується в апеляційному порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані податкові повідомлення-рішення є предметом розгляду у даній справі та на підставі останніх Головним управлінням ДФС в Дніпропетровській області заявлені вимоги про стягнення суми боргу. Зважаючи на викладене, вказані суми є неузгодженими, а тому суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, шляхом стягнення з відповідача 7697522,96 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 139, 194, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 39394856) до Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (вул. Широка, 16, м. Кам'янське, , 51931, код ЄДРПОУ 33855098), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Медична, 9, м. Кам'янське, 51931, код ЄДРПОУ 39522811) про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути податковий борг з Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (ЄДРПОУ 33855098) на користь держави в сумі 7697522,96 грн. (сім мільйонів шістсот дев'яносто сім тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять гривень дев'яносто шість копійок), шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський