14 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1313/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинська біоенергетична компанія» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенка Андрія Святославовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинська біоенергетична компанія» (далі - позивача, ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія») звернулося з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенка Андрія Святославовича (далі - відповідач, державний реєстратор прав на нерухоме майно Головенко А.С.) про визнання протиправним та скасування рішення від 26.06.2018 №41805966 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зобов'язання зареєструвати за позивачем право приватної власності на споруду, що розташована за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням було відмовлено ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» в державній реєстрації права власності на приватну споруду, що розташована за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230, з тих підстав, що документи, подані для державної реєстрації прав, не дають змогу встановити набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно. Однак позивач вказує, що до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 22.06.2018 було надано всі передбачені законом необхідні для здійснення державної реєстрації документи, зокрема, технічний паспорт об'єкту нерухомого майна, договір купівлі-продажу, акт прийому передачі нерухомого майна. Водночас документи були подані в оригіналі разом з належним чином завіреними копіями, а отже прийняте відповідачем рішення від 26.06.2018 №41805966 є протиправним.
З врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 23.07.2018 №32 (а.с.34-35), позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Головенка А.С. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 26.06.2018 №41805966 та зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Головенка А.С. або іншого державного реєстратора прав на нерухоме майно зареєструвати за позивачем право приватної власності на споруду, що розташована за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230.
19.07.2018 до суду надійшла заява державного реєстратора прав на нерухоме майно Головенка А.С. разом з копію реєстраційної справи, при цьому у вказаній заяві відповідач просив суд розгляд справи проводити у його відсутності, а щодо заявленого позову покладався на розсуд суду (а.с.57).
Станом на 13.08.2018 відповідач не подав відзив на позовну заяву.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу залізнодорожної колії від 27.10.2016 №27/10-2016, укладеного між ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю цукровий завод «Володимирцукор» (Продавець), продавець зобов'язується передати у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити путь залізнодорожний під'їзний (технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» на станції Володимир-Волинський ДТГО «Львівська залізниця» від 2015 року), згідно актів прийому-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору, і сплатити за нього грошову суму, встановлену розділом 3 даного договору (а.с.67-70). За умовами вказаного договору товар вважається переданим з моменту підписання актів прийому-передачі на території продавця, місцезнаходження товару - 44700, Волинська обл., м. Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230 (розділ 4 договору).
На виконання умов вказаного договору 28.10.2016 ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» було передано позивачу путь залізнодорожний під'їзний (технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» на станції Володимир-Волинський ДТГО «Львівська залізниця» від 2015 року), що підтверджується актом прийому-передачі від 28.10.2016 (а.с.71).
На вказаний об'єкт нерухомого майна путь залізнодорожний під'їзний позивачу погодженого технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» на станції Володимир-Волинський ДТГО «Львівська залізниця» (а.с.73-80).
Судом на підставі матеріалів реєстраційної справи (а.с.58-85) також встановлено, що 26.06.2018 державний реєстратор прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенко А.С. на підставі поданих 22.06.2018 уповноваженою особою ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» Миселюком О.В. заяви та документів прийняв рішення №41805966 про відмову у державній реєстрації права власності на приватну споруду, що розташована: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул. Луцька, 230, за суб'єктом: ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія (а.с.82).
Підставою для прийняття вказаного рішення стала та обставина, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною першою статті 4 цього ж Закону визначено, що державній реєстрації прав підлягають: право власності; речові права, похідні від права власності; право власності на об'єкт незавершеного будівництва; заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 10 Закону №1952-IV державним реєстратором є, зокрема, громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав (частина перша статті 11 Закону № 1952-IV).
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про обєкти та субєктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною третьою статті 10 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі. 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №1952-IV заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
Як передбачено частиною другою статті 18 цього Закону, перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №1127).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1127 розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Згідно з пунктом 40 Порядку №1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком.
Частиною першою статті 27 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 57 Порядку №1127 для державної реєстрації права власності та інших речових прав на майно, яке набувається у зв'язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення таких прав, також подається документ, що підтверджує наявність факту виконання відповідних умов правочину.
Пунктом 58 Порядку №1127 передбачено, що для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна у разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об'єкта, також подається технічний паспорт на такий об'єкт.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що державний реєстратор зобов'язаний перевірити комплектність поданих документів, чи відповідають вони вимогам, установленим законом, а також, чи підтверджують вони набуття заявником відповідного права на нерухоме майно.
Як встановлено судом та підтверджено реєстраційною справою, наданою державним реєстратором прав на нерухоме майно Головенком А.С. (а.с.58-83), 22.06.2018 ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» через уповноважену особу Миселюка О.В. звернулося до державного реєстратора прав на нерухоме майно Головенка А.С. із заявою про державну реєстрацію виникнення права власності на під'їзну залізничну колію, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул. Луцька, 230 (а.с.60-63).
З внутрішнього опису документів вказаної реєстраційної справи вбачається, що до вказаної заяви ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» були надані наступні документи: квитанція про сплату адміністративного збору від 13.06.2018 №241, паспорт громадянина України та податковий номер Миселюка О.В., наказ від 13.09.2016 №1 про вступ Миселюка О.В. до виконання посадових обов'язків директора ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» з 13.09.2016, договір купівлі-продажу залізнодорожної колії від 27.09.2016 №27/10-2016, акт прийому-передачі від 28.10.2016, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.09.2016, технічний паспорт №3/4-15-ПЗ (а.с.64-80).
Так, відповідно до договору купівлі-продажу залізнодорожної колії від 27.10.2016 №27/10-2016, укладеного між ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю цукровий завод «Володимирцукор» (Продавець), продавець зобов'язується передати у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити путь залізнодорожний під'їзний (технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» на станції Володимир-Волинський ДТГО «Львівська залізниця» від 2015 року), згідно актів прийому-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору, і сплатити за нього грошову суму, встановлену розділом 3 даного договору (а.с.67-70). За умовами вказаного договору товар вважається переданим з моменту підписання актів прийому-передачі на території продавця, місцезнаходження товару - 44700, Волинська обл., м. Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230 (розділ 4 договору).
Таким чином, вказаним договором сторонами було погоджено передачу права власності на путь залізнодорожний під'їзний від ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» до ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія», при цьому така передача відбувається шляхом оформлення акту прийому-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору.
28.10.2016, на виконання умов договору від 27.10.2016 №27/10-2016, ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» було передано позивачу путь залізнодорожний під'їзний, що підтверджується актом прийому-передачі від 28.10.2016 (а.с.71).
Крім того, на вказаний об'єкт нерухомого майна путь залізнодорожний під'їзний позивачу погодженого технічний паспорт під'їзної залізничної колії ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» на станції Володимир-Волинський ДТГО «Львівська залізниця» (а.с.73-80).
Відтак вказаними документами підтверджено факт виникнення у позивача права власності на під'їзну залізничну колію, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул. Луцька, 230, та виконання сторонами у повному обсязі умов договору купівлі-продажу залізнодорожної колії від 27.10.2016 №27/10-2016.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» через уповноважену особу Миселюка О.В. було подано державному реєстратору прав на нерухоме майно Головенку А.С. повний пакет документів, передбачений пунктом 57 Порядку №1127, для державної реєстрації права власності на під'їзну залізничну колію, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул. Луцька, 230.
Відповідно до статті 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав; 12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників. Відмова в державній реєстрації прав з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, заборонена.
Враховуючи те, що державному реєстратору прав на нерухоме майно Головенку А.С. було надано ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія» через уповноважену особу Миселюка О.В. всі необхідні документи, що підтверджують виникнення права власності на під'їзну залізничну колію, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230, тому у відповідача не було підстав, передбачених статтею 24 Закону №1952-IV, для відмови у проведенні державної реєстрації.
Водночас матеріалами справи також підтверджується та обставина, що путь залізнодорожний під'їзний, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул. Луцька, 230, був придбаний ТзОВ «Продінвестзбут» у ВАТ «Володимир-Волинський цукровий завод» згідно з договором №28/04/14 купівлі-продажу майна банкрута на відкритих торгах (аукціоні) від 28.04.2014 та переданий покупцю на підставі акту прийому-передачі майна від 16.05.2014 (а.с.42-53).
В подальшому ТзОВ «Продінвестзбут» реалізувало вказаний путь залізнодорожний під'їзний ТзОВ ЦЗ «Володимирцукор» відповідно до договору купівлі-продажу №06/11 від 06.11.2014 та акту прийому-передачі №1 до даного договору від 24.11.2014 (а.с.34-41), яке в свою чергу реалізувало вказане майно ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія».
На момент розгляду справи судом путь залізнодорожний під'їзний знаходиться на балансі ТзОВ «Волинська біоенергетична компанія», балансова вартість якого складає згідно з інвентаризаційним описом необоротних активів від 26.04.2018 - 344367,50 грн. (а.с.14-16).
Таким чином, оскільки державним реєстратором прав на нерухоме майно Головенком А.С. не дотримано вимоги Закону №1952-IV та Порядку №1127 при прийнятті рішення від 26.06.2018 №41805966 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, тому таке рішення слід визнати протиправним і скасувати, зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно зареєструвати за позивачем право приватної власності на споруду, що розташована за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 230.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області Головенка Андрія Святославовича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 26.06.2018 №41805966.
Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Волинська біоенергетична компанія» право приватної власності на споруду (під'їзну залізничну колію), що розташована за адресою: Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Луцька, 230.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій