Рішення від 10.08.2018 по справі 0240/2144/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

10 серпня 2018 р. Справа № 0240/2144/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

05.07.2018 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що має трудовий стаж з 01.08.1978 року по 31.08.1996 року викладачем музично- теоретичних дисциплін Комсомольської дитячої музичної школи та з 02.09.1996 по теперішній час працює викладачем музично- територіальних дисциплін Козятинської дитячої музичної школи. В червні 2017 року їй призначили пенсію за віком.

Таким чином, на дату призначення пенсії стаж позивача складав 38 років 11 місяців, що дає їй право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії.

21.06.2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Вінницької області про призначення та нарахування позивачу грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії.

Листом № 809/09-35/03 від 22 червня 2018 року Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повідомило, що відповідно до п. е ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років, мають працівники освіти після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. Окрім того, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на який час дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року передбачено музичні школи як загальноосвітні та як позашкільні навчальні заклади, тобто до початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів виховання відносяться музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові та інші. Оскільки, музичні школи віднесено до позашкільних навчальних закладів, то згідно з переліком, право на пенсію за вислугу років у цих закладах мають, зокрема, директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, а посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена. Переліком закладів, організацій і посад, робота, яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17 грудня 1959 року була передбачена посада викладача в музичній школі, яка належить до навчальних закладів та дитячих установ. Тому до стажу роботи, що дає право на вислугу років, зараховується період на посаді викладача в дитячій музичній школі по 31 грудня 1991 року.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України.

27 липня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що право на пенсію за вислугу років, мають працівники освіти після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України станом на 01 квітня 2015 року не менше 25 років та з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців. При цьому чинним законодавством збережено право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку особам, які в період до 1 січня 2016 року вже мали вислугу років на відповідних посадах не менше як: на 1 квітня 2015 року - 25 років; на 31 грудня 2015 року - 25 років 6 місяців. Оскільки, музичні школи віднесено до позашкільних навчальних закладів, то згідно з переліком, право на пенсію за вислугу років у цих закладах мають, зокрема, директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, а посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена. Переліком закладів, організацій і посад, робота, яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17 грудня 1959 року була передбачена посада викладача в музичній школі, яка належить до навчальних закладів та дитячих установ. Тому до стажу роботи, що дає право на вислугу років, зараховується період на посаді викладача в дитячій музичній школі по 31 грудня 1991 року. Період з 01 січня 1992 року по 31 серпня 1995 року, з 31 серпня 1995 року по 11 вересня 1997 року, з 01вересняя 2001 по 05 грудня 2011 року, з 06 грудня 2011 року по 30 листопада 2017 року не можливо зарахувати до стажу, який дає право на пенсію за вислугу років.

Відтак, вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

21.06.2018 ОСОБА_1 звернулась до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення та нарахування грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком на день призначення пенсії.

Листом № 809/09-35/03 від 22 червня 2018 року Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повідомило, що відповідно до п. е ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років, мають працівники освіти після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. Окрім того, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на який час дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року передбачено музичні школи як загальноосвітні та як позашкільні навчальні заклади, тобто до початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів виховання відносяться музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові та інші. Оскільки, музичні школи віднесено до позашкільних навчальних закладів, то згідно з переліком, право на пенсію за вислугу років у цих закладах мають, зокрема, директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, а посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена. Переліком закладів, організацій і посад, робота, яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17 грудня 1959 року була передбачена посада викладача в музичній школі, яка належить до навчальних закладів та дитячих установ. Тому до стажу роботи, що дає право на вислугу років, зараховується період на посаді викладача в дитячій музичній школі по 31 грудня 1991 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до п. 2, 16 Прикінцевих положень Закону України № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

За нормою п. "е" статті 55 Закону № 1788-XII право на призначення пенсії за вислугою років мають працівники освіти, при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років (з поступовим підвищенням), за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Законом України "Про освіту" та Законом України "Про позашкільну освіту" передбачено, що позашкільна освіта є структурною ланкою освіти та її підсистемою.

У п. 1 статті 39 Закону України "Про освіту", наведено перелік позашкільних навчальних закладів в тому числі музичні школи.

Відповідно ст. 21 Закону України "Про позашкільну освіту", педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Також дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 року №397/21 дію вищезазначеної постанови поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Переліку посад педагогічних, науково-педагогічних працівників" № 963 від 14.06.2000 року визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників.

Стаж роботи позивача з 01 серпня 1978 року по 31 серпня 1996 року на посаді викладача музично- теоретичних дисциплін Комсомольської дитячої музичної школи, з 31 серпня 1978 року по 31 серпня 1996 року викладача музично - теоретичних дисциплін в Комсомольській дитячій музичній школі, з 02 вересня 1996 року по теперішній час працює викладачем музично- теоретичних дисциплін Козятинської дитячої музичної школи, що підтверджується копією трудової книжки.

Відповідно до положень ст. 29 Закону України "Про освіту" структура освіти включає в себе, зокрема, позашкільну освіту, яка є частиною структури освіти і спрямовується на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про позашкільну освіту" структуру позашкільної освіти становлять: позашкільні навчальні заклади; інші навчальні заклади як центри позашкільної освіти у позаурочний та позанавчальний час, до числа яких належать: загальноосвітні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, професійно-технічні та вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації, гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі загальноосвітніх навчальних закладів, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації; клуби та об'єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші навчальні заклади, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти.

Згідно з ч. 4 ст. 21 цього Закону педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Постановою Кабінету Міністрів України № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" встановлено, що в позашкільних навчальних закладах право на пенсію за вислугу років мають право громадяни, які працювали на таких посадах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідувачі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала з 01 серпня 1978 року по 31 серпня 1996 року на посаді викладача музично- теоретичних дисциплін Комсомольської дитячої музичної школи, з 31 серпня 1978 року по 31 серпня 1996 року викладача музично - теоретичних дисциплін в Комсомольській дитячій музичній школі, з 02 вересня 1996 року по теперішній час працює викладачем музично- теоретичних дисциплін Козятинської дитячої музичної школи.

При цьому, даною постановою посада викладача не була передбачена.

Однак, постановою Кабінет Міністрів України від 14.06.2000 року № 963 затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників до яких віднесено, зокрема, посади викладача позашкільного навчального закладу.

Відповідно до листа Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 за №01-3/133-02-2 порядок призначення пенсії за вислугою років, передбачений Постановою Кабінет Міністрів України від 04.11.1993 за № 909, поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до неї.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 за № 433 (зі змінами) "Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад" затверджено перелік типів позашкільних навчальних закладів до яких віднесено музичні школи.

За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку, що період роботи на посаді викладача та заступника директора з навчально-виховної роботи початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу - дитяча школа мистецтв повинен зараховуватись Могилів-Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років та для призначення пенсії.

Таким чином, відмова відповідача у зарахуванні періоду роботи позивача у період з 01.08.1978 по 31 серпня 1996 року, з 02 вересня 1996 яка працює по теперішній час є протиправною.

Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Як зазначив Європейський Суд з прав людини у справі "Andrejeva v. Latvia" (п. 77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18.02.2009) стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції для осіб, що відповідають пропонованим до благоотримувачам вимогам.

У справі "Будченко проти України" (рішення від 24.04.2014, заява № 38677/06) Європейський Суд з прав людини також нагадав, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані повністю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у відмові у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до ОСОБА_1 стаж роботи, педагогічний стаж 38 років 11 місяців, що дає їй право на пенсію за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач : ОСОБА_1 (місце проживання: 22100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Відповідач: Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: 22100, Вінницька область, м. Козятин, вул. Вінниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607).

Повний текст рішення виготовлено: 10.08.2018

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна