Рішення від 06.08.2018 по справі 916/649/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/649/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,

секретар судового засідання Цісельський К.О.,

за участю представників учасників справи:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

від третьої особи: ОСОБА_5,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства об'єднання громадян ,,Одеське учбово-виробниче підприємство” Українського товариства сліпих, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Південний офіс Дежаудитслужби, про стягнення 733992,01 грн.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.04.2018 р. позовну заяву залишено без руху з огляду на необхідність позивачу надати суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи, та письмові підтвердження того, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав. Для усунення недоліків судом надано строк до 27.04.2018 р.

18.04.2018 р. позивачем подано до Господарського суду Одеської області документи на виконання ухвали суду від 06.04.2018 р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.04.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 916/649/18 та призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 21.05.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.05.2018 р. залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Південний офіс Держаудитслужби (далі - Аудитслужба), відкладено підготовче засідання на 04.06.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.06.2018 р. відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі № 916/649/18 у зв'язку різними підставами позовів у справах № 916/2203/17 та № 916/649/18, відкладено підготовче засідання на 18.06.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.06.2018 р. продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 24.07.2018 р., закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи № 916/649/18 по суті на 16.07.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.07.2018 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 06.08.2018 р.

Згідно із ст.ст.233,240 ГПК України в судовому засіданні 06.08.2018 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Відділення) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Підприємства об'єднання громадян ,,Одеське учбово-виробниче підприємство” Українського товариства сліпих (далі - Підприємство) заборгованості у розмірі 733992,01 грн., вказуючи на порушення відповідачем умов п.4.2.5 договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 27.11.2015 р. № 2, а саме на фактичне непрацевлаштування двох інвалідів та неотримання ними заробітної плати. Такі обставини встановлено за результатами проведеної Аудитслужбою перевірки, в акті якої зазначено, що: слюсар-складальник ОСОБА_6 за графіком працевлаштована у жовтні 2016 р., однак відпрацювала згідно табелю робочого часу та відомостей нарахування заробітної плати лише 14 годин протягом листопада 2016 р., з грудня 2016 р. по листопад 2017 р. не працювала взагалі; слюсар-складальник ОСОБА_7 за графіком працевлаштована у травні 2017 р., згідно табелю робочого часу та відомостей нарахування заробітної плати не працювала взагалі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Відділення посилається на положення п.12 Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 (із змінами), наказ Міністерства соціальної політики України від 03.11.2015 р. № 1074, розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 29.09.2015 р. № 615/А-2015, умови названого вище договору з додатками до нього, додаткові угоди від 01.02.2016 р. № 1, від 02.08.2016 р. № 2, від 20.02.2017 р. № 3, наказ Фонду соціального захисту інвалідів від 03.04.2018 р. № 19, акт позапланової ревізії Аудитслужбою окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділення за період з 01.01.2016 р. по 01.12.2017 р. від 11.01.2018 р. № 04-11-02 тощо.

Підприємство у відзиві на позовну заяву просило відмовити у задоволенні позовних вимог у т.ч. з огляду на наступне.

Цільова фінансова допомога у розмірі 4380000,00 грн. надавалась відповідачу для технічного переоснащення виробництва, про що прямо вказано в наказі Міністерства соціальної політики України від 03.11.2015 р. № 1074. Кошти використано Підприємством в повному обсязі відповідно до цієї мети, з урахуванням чого підстави для їх повернення до державного бюджету відсутні.

Доводи позивача щодо непрацевлаштування двох інвалідів суперечать обставинам справи, з яких, зокрема з довідки Державної інспекції України з питань праці, оформленої за наслідками перевірки відповідача, не вбачається, що як ОСОБА_6, так і ОСОБА_7 не прийняті Підприємством в установленому порядку на роботу.

Крім того у відзиві на позов звернуто увагу суду на наявність судових рішень по справі № 916/2203/17, в яких зроблено важливі для правильного вирішення спору по справі № 916/649/18 висновки.

Відділення, розглянувши відзив, письмово повідомило суд про те, що згідно п.4.12 Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 р. № 270, фінансова допомога на безповоротній основі для технічного переоснащення виробництва надається лише за умови створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів. Укладаючи договір від 27.11.2015 р. № 2, Підприємство брало на себе зобов'язання не лише закупити обладнання, а й створити додаткові робочі місця, забезпечивши виплату заробітної плати працевлаштованим інвалідам не нижче встановленого законодавством мінімального розміру. Між тим, доказів сплати працевлаштованим особам заробітної плати не надано, а, отже, і підстав вважати, що вони працювали, немає.

В ході судового розгляду письмово Підприємство ще двічі заперечило проти доводів, викладених у позові та відповіді на відзив, а Аудитслужбою підтримано позицію позивача.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши відповідність тверджень учасників справи фактичним її обставинам та нормам українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації ,,Про доцільність надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам громадських організацій інвалідів” від 29.09.2015 р. № 615/А-2015 та наказом Міністерства соціальної політики України ,,Про надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів” від 03.11.2015 р. № 1074 вирішено надати Підприємству 4380000,00 грн. безповоротної фінансової допомоги для технічного переоснащення виробництва з метою утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

27.11.2015 р. між Відділенням та Підприємством (Отримувач) укладено договір № 2 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі (Договір), згідно якого Відділення в порядку та на умовах, визначених цим Договором, надає Отримувачу фінансову допомогу в розмірі 4380000,00 грн. на безповоротній основі, а Отримувач зобов'язується використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених цим Договором (п.1.1 Договору).

Фінансова допомога надається Отримувачу з метою створення 13 додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів, збільшивши середньооблікову чисельність працюючих інвалідів до 102 осіб з інвалідністю на період дії Договору на умовах технічного переоснащення виробництва відповідно до техніко-економічних обґрунтувань Отримувача і кошторису витрат, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток № 1) (п.2.1 Договору).

Строки, протягом яких Отримувач зобов'язаний працевлаштувати інвалідів на робочі місця, призначені для їх працевлаштування та створені Отримувачем згідно умов цього Договору, визначаються у графіку працевлаштування інвалідів (Додаток № 2), що є невід'ємною частиною цього Договору (п.2.2 Договору).

Строки, протягом яких Отримувач зобов'язаний ввести в експлуатацію обладнання, закуплене на кошти Відділення, визначаються у графіку введення в експлуатацію обладнання (Додаток № 3), що є невід'ємною частиною цього Договору (п.2.3 Договору).

Фінансова допомога надається Відділенням за рахунок коштів державного бюджету в безготівковій формі шляхом перерахування їх на рахунок Отримувача, відкритий в установленому порядку в територіальних органах Державної казначейської служби України, відповідно до графіку перерахування грошових коштів фінансової допомоги (Додаток № 4) (п.3.1 Договору).

Отримувач зобов'язаний: виконувати належним чином умови цього Договору (п.4.2.1 Договору); створити, визначену згідно п.2.1, кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, які відповідають вимогам охорони праці, працевлаштувати на них інвалідів в строки згідно з графіком працевлаштування інвалідів (Додаток № 2) (п.4.2.4 Договору); забезпечити збереження створених робочих місць для працевлаштування інвалідів за рахунок коштів Відділення протягом трьох років з дати завершення виконання умов Договору; забезпечити виплату заробітної плати працевлаштованим інвалідам не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати (п.4.2.5 Договору); після перерахування коштів на рахунок, відкритий в територіальних органах Державної казначейської служби України, щокварталу до 5 числа протягом дії Договору та не менш як три роки з дати його виконання надавати Відділенню звіти (Додатки №№ 5, 6) та засвідчені належним чином копії документів, які підтверджують працевлаштування кожного інваліда та використання обладнання (копії наказів про прийняття і звільнення, індивідуальної програми реабілітації інваліда, зведений табель виходу на роботу інвалідів, копії паспортів інвалідів, ідентифікаційних кодів інвалідів, платіжних відомостей на заробітну плату або відомостей на перерахування зарплати через установи банку, накладних, даних про присвоєння інвентарних номерів та актів введення в експлуатацію обладнання тощо) (п.4.2.6 Договору); за рахунок коштів фінансової допомоги здійснити закупівлю товарів, робіт і послуг зазначених у Додатку № 1 до цього Договору відповідно до вимог чинного законодавства та на основі максимальної економії коштів фінансової допомоги (п.4.2.7 Договору).

У разі нецільового використання Отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього Договору, чи недотримання графіку працевлаштування інвалідів, відповідна сума цих коштів, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів (п.5.1 Договору).

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Отримувачем своїх зобов'язань за цим Договором. Договір вважається виконаним у разі, коли Відділенням Фонду вивчено і позитивно оцінено результати виконання Договору, Отримувачем створені робочі місця для інвалідів у кількості, передбаченій у п.2.1 цього Договору, та на них працевлаштовані інваліди, з якими в установленому порядку укладені трудові договори (п.7.1 Договору).

Закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору (п.7.2 Договору).

Усі додатки до Договору, передбачені умовами цього Договору, є невід'ємною частиною цього Договору та підписуються сторонами (п.8.1 Договору).

Усі зміни та доповнення до цього Договору вважаються дійсними, якщо вони укладені у письмовій формі, підписані уповноваженими представниками і скріплені печатками сторін та оформлені у вигляді додаткових договорів до цього Договору (п.8.3 Договору).

Додатковими угодами від 01.02.2016 р. № 1, від 02.08.2016 р. № 2, від 20.07.2017 р. № 3, від 21.04.2017 р. № 4 до Договору вносились зміни в графіки працевлаштування інвалідів та перерахування фінансової допомоги.

Договір, додатки та додаткові угоди підписано уповноваженими представниками та скріплено печатками сторін.

Обставини щодо перерахування фінансової допомоги та використання її Підприємством на придбання обладнання, вказаного в Додатку № 1 до Договору, учасниками справи визнаються, в зв'язку з чим вони не підлягають доказуванню згідно ч.1 ст.75 ГПК України з урахуванням відсутності у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

В рамках провадження по справі № 916/2203/17 вже розглядався спір між Відділенням та Підприємством про повернення 1022274,83 грн. Підставою позову стали результати ревізії Аудитслужби, якою встановлено нецільове використання бюджетних коштів на створення робочих місць для інвалідів через недотримання графіку працевлаштування інвалідів, що є порушенням п.п.2.2, 4.2.4, 5.1 Договору.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.11.2017 р., залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.02.2018 р., у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення мотивовано тим, що позивачем не надано рішення Фонду соціального захисту інвалідів про повернення коштів до державного бюджету, наявність якого передбачена п.12 Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 (далі - Порядок), п.5.3 Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 р. № 270, та п.5.1 Договору.

Враховуючи викладене та те, що позивачем також не надано примірник акту ревізії Аудитслужби, господарські суди дійшли висновку про непідтвердження заявленої до стягнення суми нецільового використання фінансової допомоги допустимими та достовірними доказами.

Як вже зазначено вище, позов Відділення по даній справі обґрунтовано порушенням Підприємством п.12 Порядку та п.4.2.5 Договору (непрацевлаштування двох інвалідів та неотримання ними заробітної плати). Зверненню з позовом передував наказ Фонду соціального захисту інвалідів від 03.04.2018 р. № 19, яким директору Відділення наказано забезпечити повернення коштів у сумі 733992,01 грн., тобто частини фінансової допомоги, перерахованої за Договором.

Фактичними підставами позову по справі № 916/649/18 є встановлення Аудитслужбою в акті позапланової ревізії від 11.01.2018 р. № 04-11-02 (примірник акту додано до позовної заяви) того, що: слюсар-складальник ОСОБА_6 за графіком працевлаштована у жовтні 2016 р., однак відпрацювала згідно табелю робочого часу та відомостей нарахування заробітної плати лише 14 годин протягом листопада 2016 р., з грудня 2016 р. по листопад 2017 р. не працювала взагалі; слюсар-складальник ОСОБА_7 за графіком працевлаштована у травні 2017 р., згідно табелю робочого часу та відомостей нарахування заробітної плати не працювала взагалі.

За змістом п.1 Порядку він визначає механізм використання Фондом соціального захисту інвалідів та його відділеннями суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету.

В п.2 Порядку зазначено, що сума санкцій та пеня використовуються для надання в т.ч. фінансової допомоги на безповоротній основі.

Відповідно до п.3 Порядку …підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів фінансова допомога на поворотній і безповоротній основі (крім фінансової допомоги на здійснення заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію, яка надається за поданням Національного комітету спорту інвалідів) та цільова позика надаються за наявності рішення Мінсоцполітики.

Положеннями п.12 Порядку передбачено, що фінансова допомога та цільова позика мають цільове спрямування і використовуються на умовах, визначених відповідним договором. Роботодавцям забороняється нецільове використання фінансової допомоги та цільової позики. Нецільовим використанням фінансової допомоги та цільової позики є спрямування коштів на придбання товарів, робіт і послуг, що не передбачені умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики. У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів.

Господарський суд, проаналізувавши текст норм Порядку та умов Договору в контексті спірних правовідносин, вказує, що Підприємством не допущено порушень, про які йдеться в позовній заяві, під час використання коштів, отриманих за Договором як безповоротна фінансова допомога.

Така позиція суду ґрунтується на тому, що наявними в матеріалах справи доказами, а саме наказом про прийняття на роботу ОСОБА_6 від 26.10.2016 р. № 157, наказом про прийняття на роботу ОСОБА_7 від 20.05.2017 р. № 90, довідкою Головного управління Держпраці в Одеській області від 16.02.2018 р. № 15-01-006/0001, оформленою за наслідками перевірки відповідача, виписками з акту огляду МСЕК, доведено працевлаштування Підприємством на посади слюсаря-складальника інвалідів 3-ої групи ОСОБА_6 та ОСОБА_7 У зв'язку з проблемами в орієнтуванні та пересуванні в просторі вказаним особам за їх заявами надано право вільного відвідування роботи, що не суперечить чинному законодавству про працю та цілком відповідає потребам і фізичним можливостям цих осіб.

Відтак, доводи позивача, відповідно до яких Підприємством фактично не працевлаштовано двох названих інвалідів, не підтверджуються документально. Те, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не отримують заробітну плату, є наслідком надходження від них заяв про надання права вільного відвідування роботи, а не протиправних дій відповідача.

Приймаючи до уваги наведене, те, що Підприємство не повинно на виконання п.4.2.5 Договору забезпечувати виплату заробітної плати працевлаштованим інвалідам в разі, якщо вони не відвідують робоче місце, те, що дії відповідача не суперечать п.12 Порядку, на порушенні якого наполягають позивач та третя особа, адже відсутні нецільове використання коштів (в даному випадку кошти використано на придбання обладнання, названого в Договорі) чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами Договору (робочі місця створено та на них працевлаштовано ОСОБА_6 та ОСОБА_7В.), те, що Відділенням не доведено існування інших інвалідів, які мають бажання бути працевлаштованими слюсарями-складальниками на Підприємстві, проте їм відмовлено в цьому, господарський суд не вбачає передумов для повернення відповідачем фінансової допомоги до державного бюджету, з огляду на що в задоволенні позову відмовляє.

Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Витрати по сплаті судового збору за подання позову суд з урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог покладає на Відділення.

Керуючись ст.ст.129,232,233,238,240,241 ГПК України, вирішив:

У позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання його повного тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 15 серпня 2018 р.

Суддя Л.В. Лічман