Копія
10 серпня 2018 року Справа № 540/349/18
Провадження № 3/542/239/18
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Стрельченко Т.Г., за участю:
секретаря судового засідання: Коркішко А.М.
прокурора: Дашівського С.І.
особи, відносно якої порушено питання притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1,
захисника: ОСОБА_2
розглянувши матеріали, які складені Управлінням захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України та надійшли із Апеляційного суду Полтавської області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
04 червня 2018 року в провадження Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушення № 95 від 10.05.2018 року за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, згідно із яким, ОСОБА_1, будучи начальником відділу агропромислового розвитку Машівської районної державної адміністрації, відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб»єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 вказаного та п.п.2 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089), безвідповідально поставився до виконання своїх обов»язків як суб»єкт декларування та з часом, усвідомивши протиправність своєї бездіяльності, несвоєчасно, умисно, без поважних причин, після дня припинення такої діяльності (12 квітня 2018 року), а саме 16.04.2018 року на офіційний віеб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням).
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнав, пояснив суду, що вважає, що вчасно подав декларацію перед звільненням
Тому вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, а тому просив справу закрити з за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
У судовому засіданні прокурор викладені у протоколі про вчинення адміністративного корупційного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак корупційного діяння передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, захисника, дослідивши матеріали провадження, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення серед інших є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За приписами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією-діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за ч.1ст.172-6 КУпАП згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки на момент звільнення займав посаду начальника відділу агропромислового розвитку Машівської районної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області №18-к від 27.03.2018 року ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу агропромислового розвитку Машівської районної державної адміністрації з зв»язку з досягненням 65-річного віку з 12.04.2018 року (а.с.24). Цього ж дня ОСОБА_1 був ознайомлений з даним розпорядженням.
Про необхідність подання декларації при звільненні, ОСОБА_1 був також попереджений письмово (а.с.24).
Частиною 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною другою визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 2 п. 5 розділу ІІ Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» декларація суб'єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.
Відповідно до інформації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції начальник відділу агропромислового розвитку ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) подана ОСОБА_1 16 квітня 2018 року об 11 год. 18 хв. (а.с.47).
Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1ст. 172-6 КУпАП полягає в порушенні вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто відповідне діяння має бути вчинено суб'єктом декларування з прямим умислом. При цьому для притягнення до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень необхідно довести наявність такого умислу, а саме те, що суб'єкт декларування усвідомлював необхідність виконати Закон. Статтею 10 КУпАП визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
В п. 2 роз'яснень Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» від 22 травня 2017 року зазначено, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації суб'єктами вказаного правопорушення.
Тобто конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що в останній день роботи йому видано трудову книжку та проведено розрахунок.
Провівши системний аналіз доказів у справі суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він несвоєчасно подав декларацію перед звільненням.
Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи, що дане правопорушення не є небезпечним для суспільства, не заподіяло шкоди державі, не призвело до негативних наслідків, а також відсутність умислу на ухилення від подання декларації, а також те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, суд не вбачає необхідності накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення і вважає можливим, у відповідності до ст. 22 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 36, 172-6 ч. 1, 283 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю правопорушення і оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП - закрити.
Копію постанови вручити ОСОБА_1, направити для відома Управлінню захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через місцевий суд.
Суддя /підпис/
Відповідає оригіналу
ОСОБА_3 Новосанжарського районного суду
Полтавської області ОСОБА_4