Справа № 336/6861/17
Провадження № 3/336/50/2018
03 серпня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Марко Ярослава Романівна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 217213, 17 листопада 2017 року о 15 год. 00 хв. у м. Запоріжжя по вул. Незалежної України, 39 ОСОБА_1 керував автомобілем "Daewoo Lanos", д. н. АР 9923 СХ, перед початком руху не переконався в безпечності та скоїв зіткнення з автомобілем НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2, який рухався в попутному напрямку, чим порушив вимоги пункту 10.1 Правил дорожнього руху України. В результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальні збитки.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2017 рокуу справі призначена судова інженерно-транспортна експертиза, проведення якої доручено експертам Запорізького Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України в м. Запоріжжя. Для проведення експертизи експертам надано матеріали справи № 336/6861/17.
До суду надійшло клопотання експерта № 9-3 від 04.01.2018 року про надання додаткових вихідних даних, необхідних для вирішення поставлених перед експертом питань, оскільки вони відсутні в матеріалах справи.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 21.02.2018 року зобов'язано співробітників Управління патрульної поліції у м. Запоріжжі Департаменту патрульної поліції в порядку статті 273 Кодексу України про адміністративні правопорушення, надати вихідні дані, що зазначені в клопотанні експерта № 9-3 від 04.01.2018 року, по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1за ознаками статті 124 Кодексу України про адміністративні правопорушенняза фактом дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 17 листопада 2017 року о 15 год. 00 хв. у м. Запоріжжя по вул. Незалежної України 39.
07.03.2018 року Управлінням патрульної поліції в Запорізькій області вищезазначену постанову суду від 21.02.2018 року було повернуто на адресу суду, оскільки для виконання зазначеної постанови суду відсутні копії матеріалів дорожньо-транспортної пригоди, що унеможливлює надання необхідних даних, які у своєму клопотанні № 9-3 від 04.01.2018 року, запитує експерт.
19.03.2018 року Шевченківським районним судом м. Запоріжжя направлено запит до Запорізького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України в м. Запоріжжя з проханням направити на адресу суду копії справи про адміністративне правопорушення № 336/6861/17 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
05.04.2018 року на адресу суду надійшов висновок судового експерта Запорізького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України в м. Запоріжжя № 9-3 від 02.03.2018 року відповідно до якого останній повідомив про неможливість встановити вину особи через відсутність вихідних даних які були затребувані у суді.
04.06.2018 року представник потерпілого ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 через канцелярію суду подав клопотання за змістом якого просив суд направити копії матеріалів дорожньо-транспортної пригоди, що сталась 17.11.2017 року о 12 годині 30 хвилин у м. Запоріжжі по вул. Незалежної України, буд. 39, за участю ОСОБА_1 та ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Запорізькій області та зобов'язати останніх надати вихідні дані, що були зазначені в клопотанні судового експерта Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_4 № 9-3 від 04.01.2018 року, після надання співробітниками Управління патрульної поліції в Запорізькій області вказаних вище вихідних даних призначити у справі додаткову судову інженерно-транспорту експертизу проведення якої доручити експертам Донецького Науково-дослідного інституту судових експертиз.
У судовому засіданні 05.06.2018 року представник потерпілого ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_3 підтримав вищевказане клопотання, просив його задовольнити.
Потерпілий ОСОБА_2 підтримав думку свого представника про необхідність направлення копій матеріалів вищезазначеної дорожньо-транспортної пригоди до Управління патрульної поліції в Запорізькій області.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заявленого представником потерпілого ОСОБА_2 - адвокатом ОСОБА_3 клопотання.
Постановою суду від 05.06.2018 року клопотання представника потерпілого ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 задоволено, направлено копії матеріалів дорожньо-транспортної пригоди, що сталась 17.11.2017 року о 12 годині 30 хвилин у м. Запоріжжі по вул. Незалежної України, буд. 39, за участю ОСОБА_1 та ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Запорізькій області та зобов'язано співробітників Управління патрульної поліції в Запорізькій області, в порядку статті 273 Кодексу України про адміністративні правопорушення, надати вихідні дані, що зазначені в клопотанні судового експерта Запорізького НДЕКЦ МВС України ОСОБА_4 № 9-3 від 04.01.2018 року по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
10.07.2018 року на адресу суду від Управління патрульної поліції в Запорізькій області надійшли матеріали із зазначенням вихідних даних по справі.
У судове засідання 03.08.2018 року ОСОБА_1, потерпілий ОСОБА_2 та його представник не з'явились.
Всебічно вивчивши матеріали справи, з урахуванням наданих пояснень, суддя встановив, що у справі необхідно призначити додаткову судову інженерно-транспортну експертизу з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1.2.11 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 року № 1950/5) додатковою є експертиза, якщо для вирішення питань щодо об'єкта, який досліджувався під час проведення первинної експертизи, необхідно провести додаткові дослідження або дослідити додаткові матеріли (зразки для порівняльного дослідження, вихідні дані тощо), які не були надані експертові під час проведення первинної експертизи.
Згідно зі статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Особа, відносно якої складено протокол про скоєння адміністративного правопорушення оспорює вину в порушенні правил дорожнього руху, винним себе в скоєнні ДТП не вважає, пояснення водіїв про обставини ДТП потребують перевірки шляхом експертного дослідження, оскільки для оцінки дій водіїв-учасників ДТП на їх відповідність правилам дорожнього руху з технічної точки зору необхідні спеціальні знання, суд приходить до висновку про необхідність призначення у справі судової інженерно-транспортної експертизи.
При проведені додаткової судової інженерно-транспортної експертизи врахувати вихідні дані, що зазначені в клопотанні представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 (а.с.63), в додаткових поясненнях водія автомобіля "Daewoo Lanos", д. н. АР 9923 СХ ОСОБА_1 (а.с.75-76).
Окрім того, суд звертає увагу, що, вихідні дані та опис пошкоджень автомобілів, які були учасниками спірної ДТП зазначені у схемі дорожньо-транспортної пригоди та матеріалах справи № 336/6861/17, зокрема, письмових поясненнях учасників ДТП та свідка ОСОБА_5, а також у додатку до схеми місця дорожньо-транспортної пригоди (а.с.195).
Керуючись статтями 251, 273, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Призначити у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення додаткову судову інженерно-транспортну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- як відповідно до вимог Правил дорожнього руху України повинні були діяти учасники дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 17 листопада 2017 року о 15 год. 00 хв. у м. Запоріжжя по провулку Незалежної України 39, для забезпечення безпеки руху?
- дії кого з водіїв перебувають у прямому причинному зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою, яка відбулась 17 листопада 2017 року о 15 год. 00 хв. у м. Запоріжжя по провулку Незалежної України 39 ?
- чи мали можливість водії в цій дорожній ситуації технічну можливість запобігти зіткненню, якщо так, то за допомогою яких заходів?
Проведення експертизи доручити експертам Запорізького Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України в м. Запоріжжя (м. Запоріжжя, вул. Аваліані, 19-а), попередивши їх про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Для проведення експертизи надати експертам матеріали справи про адміністративне правопорушення № 336/6861/17.
Надати висновок експерта за вихідними даними, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення від 17.11.2017 року, у схемі до протоколу огляду місця ДТП, додатку до схеми місця дорожньо-транспортної пригоди, згідно пояснень учасників ДТП та матеріалів фото фіксації.
Встановити строк проведення експертизи протягом 1 (одного) місяця з дня отримання постанови суду та матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Проведення експертизи здійснити за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділені Запорізькому Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України в м. Запоріжжя з Державного бюджету України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Я.Р. Марко