Копія Справа № 326/1075/18
Провадження № 3/326/381/2018
10 серпня 2018 року м. Приморськ
Суддя Приморського районного суду Запорізької області Стріжакова Т.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Головного управління ДФС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, яка народилась 06 квітня 1962 року в м.Братськ Курської області, громадянку ОСОБА_2, яка працює продавцем в магазині «Калина», не заміжню, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, -
На розгляд до суду надійшов протокол №430 від 18.07.2018 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, згідно якому 04.07.2018 в 15.41 годині при перевірці магазину «Калина» за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул.Морська, буд.54, де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_3, юридична адреса: Запорізька область, м.Приморськ, вул.Калініна, буд.188, продавець ОСОБА_1 порушила порядок проведення розрахунків, а саме: 04.07.2018 при перевірці магазину «Калина» за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул.Морська, буд.54, при продажі однієї пляшки вина «Fragolino» за ціною 96 грн. реєстратор розрахункових операцій не використовувався, розрахунковий документ не видавався. Невідповідність між готівкою на місці проведення розрахунків та деним «Х» звітом з РРО склала 2442,50 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дане правопорушення тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В протоколі №430 від 18.07.2018 про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1, вказано, що зазначене у протоколі правопорушення допущено, ОСОБА_1, яка є продавцем магазину «Калина», що знаходиться за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул.Морська, буд.54, де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_3, юридична адреса: Запорізька область, м.Приморськ, вул.Калініна, буд.188, але в порушення вимог ст.256 КУпАП до матеріалів справи не додано жодного документу, який це підтверджує та визначає, що вона працює у ФОП ОСОБА_3
Крім того, до протоколу також не додано будь-якого документу, що ФОП ОСОБА_3 у магазині «Калина» здійснює діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. До протоколу, та документу, що підтверджує той факт, що ФОП ОСОБА_3 зареєстрована які фізична особа-підприємець, у встановленому законодавством порядку.
Зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
На підставі викладеного, вважаю, що адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 слід повернути до Головного управління до Головного управління ДФС у Запорізькій області для належного оформлення, оскільки суд не може усунути вказані недоліки, а не усунення зазначених вище недоліків виключає можливість розгляду справи по суті.
Керуючись: ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДФС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, повернути до Головного управління до Головного управління ДФС у Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в Апеляційний суд Запорізької області через Приморський районний суд Запорізької області.
Суддя підпис ОСОБА_4
Згідно з оригіналом: суддя Т.В. Стріжакова
Постанова набрала чинності «_____» ________________________ рік.
Термін пред'явлення постанови до виконання «_____» ________________________ рік.
10.08.18