Рішення від 10.08.2018 по справі 335/6390/18

1Справа № 335/6390/18 2/335/1840/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2018 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Крамаренко І.А., за участю секретаря Тимченко А.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради, третя особа: Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунальної установи „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради, третя особа: Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу №40/01-06 від 29.03.2018 року „Про внесення змін до штатного розпису", в якому зазначила наступне.

Позивач ОСОБА_1 працює у КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради на посаді реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу. 27.04.2018 року ОСОБА_1 отримала попередження про скорочення посади. Це попередження видане на підставі Наказу від 29.03.2018 року №40/01-06 „Про внесення змін до штатного розпису" в КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради.

Вважає, що вказаний Наказ від 29.03.2018 року №40/01-06 „Про внесення змін до штатного розпису" не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки потреба у посаді не відпала.

На підставі викладеного, просить суд, визнати незаконним та скасувати наказ Комунальної установи „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради №40/01-06 від 29.03.2018 року „Про внесення змін до штатного розпису". Судові витрати покласти на відповідача.

11.07.2018 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі, вважає їх незаконними, не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Зазначено, що структуру та чисельність Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради її головний лікар визначає самостійно.

Наказ Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради №40/01-06 від 29.03. 2018 року «Про внесення змін до штатного розпису» був прийнятий з метою усунення невиправданого дублювання посадових обов'язків реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу установи та оперативно-диспетчерської служби установи та у зв'язку з виробничою необхідністю забезпечення ефективності надання медичної допомоги на до госпітальному етапі та додержання санітарно-гігієнічного та епідеміологічного режимів установи в структурних підрозділах підстанції швидкої медичної допомоги Вільнянського району, що потребує введення посад молодшої медичної сестри виїзної бригади швидкої медичної допомоги, враховуючи цілодобовий графік роботи бригад швидкої медичної допомоги. Також зазначено, що у відповідності до вимог законодавства, 02.04.2018 року надано первинним профспілковим організаціям, у тому числі Незалежній первинній профспілковій організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, відповідні повідомлення та запропоновано провести спільні консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

Ухвалою судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.06.2018 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради, третя особа: Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.07.2018 року клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін - залишено без задоволення. Відкладено розгляд вказаної справи. Справу розглянути не пізніше 30-ти днів з дня постановлення цієї ухвали без повідомлення (виклику) учасників справи.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, оцінивши їх у сукупності, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює у КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради на посаді реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу, що підтверджується копією трудової книжки.

Відповідно до попередження головного лікаря КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради від 27.04.2018 року, ОСОБА_1 попереджено про скорочення її посади, на підставі Наказу від 29.03.2018 року №40/01-06 „Про внесення змін до штатного розпису" в комунальній установі „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради та повідомлено про вакантні посади, які є в установі.

В обґрунтування своїх позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування наказу Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради №40/01-06 від 29.03.2018 року «Про внесення змін до штатного розпису», позивач вважає його незаконним через безпідставність внесення змін до штатного розпису, яким скорочується займана нею посада, бо Комунальна установа «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради не змінює свого профілю діяльності, не ліквідується та не реорганізується, а тому на думку позивача оскаржуваний наказ прийнятий з порушенням норм ст. 40 КЗпП України, оскільки потреба у її посаді не відпала.

Відповідно до ч.1 ст.40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Зі змісту зазначеної норми вбачається, що вона містить декілька самостійних підстав для розірвання з ініціативи власника трудового договору з працівником: ліквідацію, реорганізацію, перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності працівників, скорочення штату працівників.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.09.2016 року №928 визнано таким, що втратив чинність, наказ Наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про примірні штатні нормативи закладів охорони здоров'я» від 23.02.2000 № 33.

Таке рішення прийнято з метою надання керівникам закладів охорони здоров'я та їх власникам (головним розпорядникам коштів) більшої автономії в прийнятті рішення щодо формування та затвердження штатних розписів цих закладів, виходячи з їх функцій та обсягу медичної допомоги.

Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 02.09.2016 року №928 надає головним лікарям право самостійно визначати структуру, чисельність закладу охорони здоров'я.

При формуванні штату та визначенні назв посад у штатному розписі необхідно керуватися наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 № 385, яким затверджено переліки лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою (фармацевтів) у закладах охорони здоров'я, а також Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.

Кількість штатних одиниць за кожною штатною посадою, а також необхідність тієї чи іншої лікарської посади головний лікар визначає самостійно.

Отже, структуру та чисельність Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради її головний лікар визначає самостійно.

Так, як вбачається з Наказу Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради №40/01-06 від 29.03. 2018 року «Про внесення змін до штатного розпису», зазначено, що у зв'язку з впровадженням з 01.06.2017 року постійного режиму роботи оперативно-диспетчерського управління в структурі комунальної установи „Територіальне медичне об'єднання „Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Запорізької обласної ради, до складу якої входить комунальна установа «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, можливістю обробки всіх даних про виклик екстреної медичної допомоги в електронному вигляді з 01.06.2017 року, з метою додержання санітарно-гігієнічного ШМД Вільнянського району, враховуючи цілодобовий графік роботи бригад ШМД, на підставі рапортів завідуючої підстанції ШМД Вільнянського району ОСОБА_2 та економіста з праці ОСОБА_3, наказано, зокрема, з 01.07.2018 року вивести зі штатного розпису, у тому числі: п.1.1. господарсько-технічного відділу посаду медичного реєстратора довідкового бюро - 4,75 шт.од., що також підтверджується копією рапортів завідуючої підстанції ШМД Вільнянського району ОСОБА_2 від 16.03.2018 року та економіста з праці ОСОБА_3 від 19.03.2018 року.

Таким чином, виходячи з викладеного, Наказ Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради №40/01-06 від 29.03. 2018 року «Про внесення змін до штатного розпису» був прийнятий з метою усунення невиправданого дублювання посадових обов'язків реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу установи та оперативно-диспетчерської служби установи та у зв'язку з виробничою необхідністю забезпечення ефективності надання медичної допомоги на до госпітальному етапі та додержання санітарно-гігієнічного та епідеміологічного режимів установи в структурних підрозділах підстанції швидкої медичної допомоги Вільнянського району, що потребує введення посад молодшої медичної сестри виїзної бригади швидкої медичної допомоги, враховуючи цілодобовий графік роботи бригад швидкої медичної допомоги.

Також судом встановлено, що відповідачем дотримано передбачений законом двомісячний строк повідомлення позивача про вказані зміни, та запропоновано інші вакантні посади, що підтверджено належними і допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: попередження про скорочення посади, яке ОСОБА_1 отримано 27.04.2018 року, про що позивач особисто зазначає у своєму позові.

Крім того, з дотриманням вимог ст.247 КЗпП України відповідачем повідомлено профспілковий комітет закладу про скорочення вказаної посади.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

Пунктом 3.1 Колективного договору Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, схваленого конференцією трудового колективу установи 20.04.2013 року, зареєстрованого управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району, реєстраційний №55 від 05.06.2013 року передбачено, що головний лікар зобов'язується завчасно інформувати у письмовій формі Профспілку не пізніше трьох місяців у випадках: реорганізації, перепрофілювання установи, скорочення чисельності або штату працівників з наданням інформації про плановані власником заходи, пов'язані з цими звільненнями працівників, причин і строки таких звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватись. Проводити, згідно п.3.2 цього договору, не пізніше ніж за три місяці з часу прийняття відповідного рішення, консультації з Профспілкою про заходи щодо запобігання, зменшення або пом'якшення негативних соціальних наслідків цих процесів наслідків, розглядати та враховувати пропозиції Профспілки з цих питань.

З огляду на викладене погодження з первинною профспілковою організацією наказу про внесення змін до штатного розпису чинним законодавством України не передбачено.

На виконання вимог ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та пунктів 3.1, 3.2 Колективного договору Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, відповідачем надано первинним профспілковим організаціям, у тому числі Незалежній первинній профспілковій організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, відповідні повідомлення від 02.04.2018 року та запропоновано провести спільні консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

Листом від 13.04.2018 року за №20/18 профком Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради у відповідь на повідомлення відповідача про скорочення посади реєстратора медичного бюро господарсько-технічного відділу висловив заперечення проти скорочення посади та відповідно фізичних осіб, що займають посаду та запропонував розглянути можливість перепрофілювання інших вакантних посад (або посад сумісників) для введення посади молодшої медичної сестри виїзної бригади швидкої медичної допомоги.

При цьому, встановлено, що 11.05.2018 року на спільному засіданні адміністрації установи з представниками первинних профспілкових організацій голова Незалежної профспілкової організації працівників швидкої медичної допомоги ОСОБА_4 зазначив, що внесення змін до штатного розпису є виправданим, доцільним та погодився зі скороченням посади реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу та введення посади молодша медична сестра виїзної бригади швидкої медичної допомоги.

Голова Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради ОСОБА_5 теж погодилася з перепрофілюванням посади реєстратора медичного довідкового бюро господарсько-технічного відділу та введення посади молодша медична сестра виїзної бригади швидкої медичної допомоги. Проте вважала, що скорочення завчасне. Озвучила пропозицію надати працівникам, які скорочуються як вакантні посади так і посади, які зайняті сумісниками. Надалі покинула збори, висловлюючи емоційно недоцільність свого перебування на засіданні.

Вказане підтверджується протоколом №2 спільного засідання адміністрації Комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради з представниками первинних профспілкових організацій від 11.05.2018 року.

Таким чином, на підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку, що оскаржуваний наказ є правомірним, виданий відповідачем у межах здійснюваних повноважень керівника, відповідає вимогам КЗпП України та зумовлений відповідними змінами й підстав для визнання дій відповідача щодо видання цього наказу незаконним та його скасування не вбачає, тоді як невідповідність вказаного наказу вимогам діючого трудового законодавства та відсутність підстав для його видання позивачем належними та допустимими доказами не доведено.

Відтак, виходячи з вищевикладеного, суд вважає заявлені позовні вимоги позивача ОСОБА_1 необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Разом з тим, посилання позивача на ч.2 ст. 40, ч.1 ст. 42, ст. 43, ч.ч. 1-3 ст. 49-2 КЗпП України, як на підставу скасування оскаржуваного Наказу є помилковими та передчасними, оскільки вказані норми КЗпП України не можуть бути застосовані до даного предмету спору. На переконання суду, належним способом захисту у справах такої категорії є звернення звільненого працівника до суду про оскарження звільнення, у зв'язку зі скороченням штату.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13,76-81, 89, 258, 259, 263-265 ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (69009, АДРЕСА_1) до Комунальної установи „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради (69057, м. Запоріжжя, вул. Тамбовська, 6), третя особа: Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ „Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги" Запорізької обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу - залишити без задоволення.

Повне судове рішення складено та підписано 10.08.2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення, апеляційної скарги.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.А.Крамаренко