Справа № 826/10803/17 Суддя (судді) першої інстанції: Аблов Є.В.
09 серпня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Троян Н.М., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Національної поліції України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Національної поліції України, про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
У поданій до суду у серпні 2017 р. позовній заяві ОСОБА_2 зазначав, що працював на посаді заступника начальника Департаменту виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів Національної поліції України - начальника 2-го управління. Наказом Національної поліції України № 559 від 28.07.2017 р. його було звільнено з займаної посади у зв'язку із скороченням штату.
Позивач стверджував, що йому не було запропоновано іншої посади, при цьому посада яку він обіймав фактично залишилась у штатному розписі.
Позивач також зазначав, що при звільненні не було враховано його переважне право на залишення службі, а звільнення відбулось без погодження з профспілковою організацією.
Посилаючись на наведене, ОСОБА_2 просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 559 від 28.07.2017 р.;
- поновити його на рівнозначній посаді;
- стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Національної поліції України № 559 о/с від 28 липня 2017 р. «По особовому складу» про звільнення ОСОБА_2 з Національної поліції за пунктом 4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 7 Закону України «Про Національну поліцію». Поновлено позивача на рівнозначній посаді в Національній поліції України та стягнуто на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28.07.2017 р. по 25.04.2018 р.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати згадане рішення та прийняти нове про задоволення позову.
Зокрема, скаржник стверджує, що у Департаменті виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів були скорочені усі посади і позивач відмовився від запропонованих вакантних посад.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 наполягає на тому, що судом прийнято законне та обґрунтоване рішення. Позивач звертає увагу на те, що відповідачем не доведено необхідності проведення скорочення або штатних змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного.
Судом попередньої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 працював на посаді заступника начальника Департаменту виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів Національної поліції України - начальника 2-го управління.
Згідно наказу № 296дск від 08.04.2016 р. у Департаменті виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів Національної поліції України було передбачено 83 штатних посади.
Наказом № 387 від 24.04.2017 р. «Про організаційно-штатні зміни в Національній поліції» затверджено Перелік змін у штатах Національної поліції.
За даними названого Переліку у Департаменті виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів Національної поліції України скорочено усі 83 посади у зв'язку з його реорганізацією у Департамент забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України.
Цей же Перелік містить відомості про те, що у новоствореному Департаменті забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України передбачено 60 штатних посад.
29 травня 2017 р. позивача попереджено про наступне звільнення.
Наказом № 559 о/с від 28.07.2017 р. «По особовому складу» ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції з 29 липня 2017 р. за пунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).
Статті 43 Конституції України передбачає, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 р. № 580-VIII.
Частиною 1 статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що у разі здійснення реорганізації, внаслідок якої на підставі відповідного наказу скорочуються посади в органі чи окремому підрозділі органу (закладу, установи) поліції, поліцейський, посада якого буде скорочена, має бути персонально письмово попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції за два місяці до такого звільнення.
Відповідно до частини 2 названої статті Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський, посада якого скорочена, може бути призначений за його згодою з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров'я, ставлення до виконання службових обов'язків на іншу посаду в будь-якому органі (закладі, установі) поліції до закінчення двомісячного строку з дня його персонального попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції відповідно до частини першої цієї статті.
Згідно частини 3 статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський, посада якого була скорочена і якого не призначено на іншу посаду в поліції відповідно до частини другої цієї статті, після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції має бути звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 77 цього Закону.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Як зазначалось вище, наказом № 387 від 24.04.2017 р. «Про організаційно-штатні зміни в Національній поліції» було скорочено 23 посади, у тому числі підлягала скороченню і посада заступника начальника Департаменту виявлення небезпечних матеріалів та екологічних злочинів Національної поліції України - начальника 2-го управління, яку обіймав позивач.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 було запропоновано призначення на іншу посаду та надано перелік вакантних посад у структурних підрозділах апарату центрального органу управління, міжрегіональних територіальних органів, державних установ Національної поліції України станом на 01.07.2017 р.
Разом з тим, ОСОБА_2 відмовився від призначення, про що вчинив відповідний запис.
Висновок суду про те, що із наданого позивачеві переліку вакантних посад останній обрав дві посади (заступника начальника Департаменту - начальника управління Департаменту кримінальної розвідки та посаду заступника начальника Департаменту забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами) про що було проставлено відповідні відмітки, проте ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні на ці посади, не підтверджується матеріалами справи.
Відмітки навпроти зазначених посад не є беззаперечним свідченням того, що позивач мав намір продовжити службу в органах Національної поліції.
Водночас, вчинений позивачем запис «Від запропонованих посад відмовляюсь» дає підстави для висновку про те, що він відмовився від служби на усіх посадах.
Такий висновок підтверджується і показаннями допитаного у суді першої інстанції свідка ОСОБА_3, працівника кадрової служби, про те, що позивач відмовився від усіх запропонованих посад.
Крім того, матеріали справи не містять жодних відомостей про те, що позивач звертався з рапортом про призначення чи переведення на іншу посаду і в цьому йому було відмовлено.
За таких обставин, колегія суддів не вбачає порушень Закону України «Про Національну поліцію» з боку відповідача при звільненні ОСОБА_2
Помилковим є посилання позивача на те, що при звільненні не було враховано його переважне право на залишення службі, а звільнення відбулось без погодження з профспілковою організацією.
По-перше, позивач відмовився від подальшого проходження служби.
По-друге, Закон України «Про Національну поліцію», який є спеціальним законом, не містить положень, які б пов'язували звільнення поліцейського з необхідністю отримання згоди професійної спілки.
Суд не приймає в якості доказу твердження позивача про те, що Національною поліцією України не доведено необхідності проведення скорочення або штатних змін, оскільки наказ № 387 від 24.04.2017 р. «Про організаційно-штатні зміни в Національній поліції» не є предметом спору у цій справі.
З огляду на викладене ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 312, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Національної поліції України задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2018 р. скасувати і ухвалити нове судове рішення.
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 09 серпня 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Н.М.Троян
суддя В.П.Мельничук