09 серпня 2018 року м. Дніпросправа № 804/8198/17
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючий суддя: Лукманова О.М.,
суддів: Божко Л.А., Дурасова Ю.В.,
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року (суддя Барановський Р.А., м. Дніпро, повний текст рішення складено 05.02.2018 року) у справі №804/8198/17 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, треті особи: Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», про визнання протиправними дії по позбавленню премії, стягнення заробітної плати, стягнення компенсації втрати частини заробітної плати,-
У грудні 2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі по тексту - відповідач, ДПП НП України), треті особи: Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції (далі по тексту - третя особа 1, УПП в Дніпропетровській області ДПП), Первинна професійна спілка «Правозахисники країни», в якому просила, з урахуванням уточнених позовних вимог, визнати протиправними дії відповідача по позбавленню її премій в 2016 та 2017 роках на загальну суму 5000 грн. та стягнути (зобов'язати нарахувати та виплатити) з відповідача на її користь заробітну плату (премію) в розмірі 5000 грн.; стягнути з відповідача на її користь компенсацію втрати частини заробітної плати (грошового забезпечення) у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з дня невиплати частини грошового забезпечення за кожний місяць по день набрання рішення суду законної сили.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної поліції України по позбавленню премій в 2016 та 2017 роках на загальну суму 5000 грн., лейтенанта поліції ОСОБА_1, інспектора роти №2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпро Департаменту патрульної поліції Національної поліції України; зобов'язано Департамент патрульної поліції Національної поліції України нарахувати та виплатити на користь лейтенанта поліції ОСОБА_1, інспектора роти №2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Дніпро Департаменту патрульної поліції Національної поліції України грошове забезпечення (премію) у розмірі 5000 грн.
З рішенням суду першої інстанції не погодився Департамент патрульної поліції Національної поліції України та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову. якою відмовити у задоволення позовних вимог у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням норм матеріального права. На думку апелянта, судом не враховано вимоги Положення про преміювання поліцейських департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів патрульної поліції, затвердженого наказом Департаменту патрульної поліції від 14.12.2015 року №60, Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, з яких вбачається, що вирішення питання щодо призначення розміру премії та її виплати поліцейським належить до виключної компетенції начальника Департаменту, а сама премія є винагородою працівнику за сумлінну службу та належне виконання ним своїх обов'язків і визначається для кожного окремого працівника щомісяця за результатами його служби.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що поліцейського може бути позбавлено премії лише у тому календарному місяці, у якому ним було допущено порушення (проступок) за вмотивованим рапортом начальника відповідного підрозділу; про зменшення премії виноситься відповідний наказ, а якщо наказ про преміювання в місяці вчинення проступку вже був винесений, до такого наказу вносяться відповідні зміни, а розмір премії перераховується в наступному місяці; наказ про зменшення премії доводиться до поліцейського під розписку. Суд зазначав, що єдиними доказами порушення позивачем службової дисципліни є рапорти командирів батальйону №1 Управління ПП в м. Дніпрі Департаменту ПП, з яких неможливо встановити коли саме було вчинено позивачем відповідний проступок, у зв'язку з чим суд не має можливості встановити, чи було скоєно порушення (проступок) позивачем у тому місяці, в якому складено рапорт про зменшення розміру премії позивачу та, в подальшому, позбавлено позивача премії.
Матеріалами справи встановлено, згідно наказу Департаменту ПП НП України від 21.01.2016 року №9о/с ОСОБА_1 призначено інспектором роти №6 батальйону №1 УПП у м. Дніпро відповідно до наказу ГУ НП в Дніпропетровській області від 19.01.2016 року №18о/с. Згідно наказу Департаменту ПП НП України від 14.07.2017 року №259о/с ОСОБА_1 призначено інспектором роти №2 батальйону №1 Управління ПП у м. Дніпрі, після звільнення з попередньої посади.
Встановлено, що розмір щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 8223,35 грн., який складається з посадового окладу - 2400 грн., окладу за спеціальним званням - 1400 грн., надбавки за вислугу років - 190 грн. та премії.
Відповідно до наказу Департаменту ПП НП України від 08.11.2016 року №4239 установлено розміри премій працівникам Департаменту ПП за листопад 2016 року (згідно з додатками), з якого вбачається, що ОСОБА_1 зменшено розмір премії на 4000 грн., остання розписалась, що була ознайомлена.
З розрахункового листа виплат за серпень-листопад 2016 року вбачається, що ОСОБА_1 у листопаді 2016 року отримала премію у меншому розмірі - 172,44 грн., в той час, як у серпні 2016 року - 4423,35 грн., у вересні 2016 року - 4423,35 грн., у жовтні 2016 року - 3978,68 грн. та 426,29 грн. (4404,97 грн.)
Підставою для зменшення премії ОСОБА_1 за листопад 2016 року був рапорт заступника командира роти №6 батальйону №1 Управління ПП у м. Дніпро Департаменту ПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 від 29.10.2016 року про те, що інспектор роти №6 батальйону №1 ОСОБА_1 порушила дисципліну, а саме: не проконтролювала та не зреагувала, коли напарником інспектором роти №6 батальйону ОСОБА_3 порушено дисципліну, а саме: спав під час несення служби, запропоновано зменшення премії ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на 4000 грн. кожному. З тексту рапорту неможливо встановити, коли саме ОСОБА_1 було допущено порушення службової дисципліни, вказане в рапорті. Пояснення від ОСОБА_1 з даного приводу не відбиралося, сама ОСОБА_1 заперечує факт скоєння нею порушення службової дисципліни, вказаного у рапорті від 29.10.2016 року. Судом приймались заходи з метою встановлення фактів, викладених у рапорті від 29.10.2016 року шляхом зобов'язання відповідача забезпечити явку у судове засідання ОСОБА_2 для допиту у якості свідка, однак остання не прибула у судове засідання.
Відповідно до наказу Департаменту ПП НП України від 17.10.2017 року №5061 установлено розміри премій працівникам Департаменту ПП за жовтень 2017 року (згідно з додатками), згідно якого ОСОБА_1 було зменшено премію на 1000 грн.
З розрахункового листа за серпень-листопад 2017 року вбачається, що ОСОБА_1 у жовтні 2017 року одержала премію у розмірі - 2791,03 грн., 407,90 грн. (3198,93 грн.), в той час, як у серпні 2017 року - 4233,35 грн., у вересні 2017 року - 4233,35 грн., у листопаді 2017 року - 4043,35 грн.
Підставою для зменшення премії ОСОБА_1 за жовтень 2017 року був рапорт командира батальйону №1 Управління ПП в м. Дніпро, лейтенанта поліції ОСОБА_4 (без дати) про безвідповідальне відношення до служби інспекторів ОСОБА_1 та ОСОБА_5, яке виявилося у сні під час несення наряду, запропоновано зменшення премії ОСОБА_1 та ОСОБА_5 на 1000 грн. кожному.
З рапорту командира батальйону №1 Управління ПП в м. Дніпро, лейтенанта поліції ОСОБА_4 неможливо встановити коли саме ОСОБА_1 було допущено порушення службової дисципліни, вказане у рапорті. Пояснення від ОСОБА_1 з даного приводу не відбиралося, сама ОСОБА_1 заперечує факт скоєння нею порушення службової дисципліни, вказаного у рапорті. Судом приймались заходи з метою встановлення фактів, викладених у рапорті шляхом зобов'язання відповідача забезпечити явку у судове засідання ОСОБА_4 для допиту у якості свідка, однак остання не прибула у судове засідання.
Відповідачем у судове засідання було надано копію наказу Департаменту ПП НП України від 02.11.2017 року №1627, згідно якого за вчинення дисциплінарного проступку в частині порушення вимог п.1, 2, ч.1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 4, 9 ч.1 ст.7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, Присяги працівника поліції, підпунктів 1. 5 п.2.1 розділу ІІ та підпунктів 1. 10, 11 п.31 розділу ІІІ «Обов'язки поліцейського патрульної служби» Посадової інструкції поліцейського патрульної поліції, затвердженої наказом ДПП від 05.01.2016 року №4/1, що виразилось у безвідповідальному ставленні до виконання службових обов'язків, а саме, перебування на пасажирському сидінні в службовому авто із заплющеними очима протягом тривалого проміжку часу під час несення служби, що сприймалося оточуючими, як сон під час несення служби та є умисним ігноруванням виконання покладених на посадову особу законом обов'язків та повноважень, закріплених пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 8, 10, 11 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію», що могло б призвести до тяжких наслідків, а також беручи до уваги відсутність у сприянні лейтенанта поліції ОСОБА_1 у з'ясуванні об'єктивних обставин порушення службової дисципліни, не визнання вини, на підставі п.3 ч.1 ст.12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, інспектору роти №2 батальйону №1 УПП в м. Дніпро ДПП лейтенанту поліції ОСОБА_1 оголошено догану. Згідно вищевказаного наказу та матеріалів службового розслідування, дисциплінарний проступок ОСОБА_1 був скоєний 20.09.2017 року. Вину у скоєнні вищевказаного дисциплінарного проступку ОСОБА_1 не визнала, однак, наказ не оскаржила. Відповідач наполягав, що саме за цей дисциплінарний проступок ОСОБА_1 була у жовтні 2017 року позбавлена премії у розмірі 1000 грн.
Аналізуючи матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідач не довів того, що ОСОБА_1 було допущено порушення службової дисципліни, які стали підставами для позбавлення її премії у листопаді 2016 року у розмірі 4000 грн. та у жовтні 2017 року у розмірі 1000 грн., оскільки не встановлено час допущення порушення службової дисципліни, що виключає можливість стверджувати те, що було допущено порушення службової дисципліни взагалі. Колегія суддів критично відноситься до тверджень відповідача про те, що ОСОБА_1 була позбавлена премії за допущення нею 20.09.2017 року вищевказаного дисциплінарного проступку з підстав вищенаведених, оскільки не вважає, що матеріалами справи доведено ідентичність скоєння дисциплінарного проступку 20.09.2017 року та порушення службової дисципліни ОСОБА_1, яке вказане у рапорті без дати командира батальйону №1 Управління ПП в м. Дніпро, лейтенанта поліції ОСОБА_4.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до частин 1, 2 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок та умови визначення критеріїв виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260.
Відповідно до п.3 Розділу І вищевказаного Порядку грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п.12 Розділу ІІ вищевказаного Порядку керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 14.12.2015 року №60 затверджено Положення про преміювання поліцейських, керівних працівників, спеціалістів, службовців, фахівців, працівників Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до пунктів 1.2, 2.4, 2.5, 4.3, 4.4 вищевказаного Положення - преміювання поліцейських, умови грошового забезпечення яких визначені Постановою №988, а також іншими нормативно-правовими актами, що регламентують питання грошового забезпечення, здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Поліцейські можуть бути позбавлені премії в повному обсязі за несвоєчасне (неналежне) виконання покладених на них обов'язків, правил внутрішнього трудового розпорядку, порушення службової дисципліни виключно в порядку та на умовах, передбачених Дисциплінарним статутом. Зменшення розміру чи позбавлення поліцейського премії в повному обсязі в кожному окремому випадку оголошується в наказі начальника Департаменту патрульної поліції і повідомляється поліцейським під розписку. Начальник Департаменту патрульної поліції має право позбавляти поліцейського премії повністю або частково за, зокрема, порушення статутних правил несення служби у добовому наряді або під час патрулювання; порушення службової дисципліни. Поліцейські позбавляються премії в повному обсязі або частково виключно за той календарний місяць, у якому вони допустили порушення (проступок) або стало відомо про порушення (проступок). Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом начальника Департаменту патрульної поліції на підставі поданих за командою до 20 числа кожного місяця списків про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим поліцейським. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього. Забороняється позбавляти премії поліцейських протягом кількох місяців за одне допущене порушення.
Аналізуючи вище приведене Положення про преміювання поліцейських, керівних працівників, спеціалістів, службовців, фахівців, працівників Департаменту патрульної поліції, колегія суддів зазначає, що питання преміювання (позбавлення, зменшення) не регулюються Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ. Колегія суддів не оспорює того, що встановлення премій є правом керівника, при якому враховується відповідні бюджетні асигнування, особистий вклад поліцейського у загальні результати служби, однак вважає, що встановлення премій повинно відбуватися з урахуванням додержання прав поліцейського на одержання гарантованого розміру премії, позбавлення, зменшення розміру премії має бути при умові доведення у встановленому порядку порушення поліцейським службової дисципліни, які впливають на розмір премії.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, слід зазначити, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження дотримання Департаментом патрульної поліції Національної поліції України процедури позбавлення ОСОБА_1 премій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року у справі №804/8198/17 - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів відповідно до ст., ст.328, 329 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова