Справа № 185/6163/18
Провадження № 3/185/1430/18
31 липня 2018 року м.Павлоград
Дніпропетровської області
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Щербина О.О., за участю секретаря Снаткіна Д.О., за участю прокурора Павлоградської місцевої прокуратури ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Павлограді Дніпропетровської області справу про адміністративне корупційне правопорушення, яка надійшла від заступника начальника Департаменту захисту економіки Національної поліції України Управленні захисту економіки в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_2 стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 Дніпропетровської облаті, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого прохідником ШУ «Дніпровське» шахта «Дніпровська», проживаючого та зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_4, -
ОСОБА_3, з листопада 2015 року по теперішній час є депутатом VII скликання Богданівської сільської ради.
Разом з тим, ОСОБА_3 розуміючи, що він є суб'єктом декларування, та зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентствомз питань запобігання корупції, без поважних причин, не виконав у встановлений законодавством строк даний обов'язок та несвоєчасно, тобто лише 02 квітня 2018 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи ОСОБА_3 визнав свою провину у вчиненні зазначеного адміністративного корупційного правопорушення та повідомив, що він будучі суб'єктом декларування без поважних причин, не виконав у встановлений законодавством строк обов'язок щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, та несвоєчасно, тобто лише 02 квітня 2018 року подав щорічну декларацію.
Вислухавши в судовому засіданні особу, що притягається до адміністративної відповідальності, висновок та промову прокурора, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши та співставивши це все між собою та в своїй сукупності, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що корупційним правопорушенням є діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ст.3 цього Закону.
Стаття 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначає, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Як вбачається з матеріалів справи відносно ОСОБА_3 останній з листопада 2015 року по теперішній час є депутатом VII скликання Богданівської сільської ради, та відповідно до пп. “б” п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про запобігання корупції” є суб'єктом декларування.
Разом з тим, відповідно до скриншоту Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_3 подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, - 02 квітня 2018 року, тобто з порушенням строків визначених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
За сукупністю наведеного вище, необхідно прийняти рішення про наявність в діях ОСОБА_3, складу адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При призначенні стягнення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності необхідно врахувати, що ОСОБА_3 працює, провину в скоєні зазначеного адміністративного правопорушення визнав, скоїв правопорушення, яке має підвищену суспільну небезпеку.
Тому, з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, та запобігання скоєння нею нових правопорушень необхідно призначити ОСОБА_3 стягнення у вигляді штрафу.
Також у відповідності до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст.ст. 283, 284, ст.40-1 КУпАП,-
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП
На ОСОБА_3 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_3, як з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір на користь держави (стягувач: Державна судова адміністрація України, місце знаходження ул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти дні з дня винесення постанови
СУДДЯ: ЩЕРБИНА О.О.