Ухвала від 07.08.2018 по справі 825/934/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/934/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Д'якова В.І.,

за участю секретаря Лазаренко В.Г.,

заявника ОСОБА_1,

представника ГУ ПФ України

в Чернігівській області Варга О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

06.07.2018 через канцелярію суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Заява мотивована тим, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задоволено частково, яким серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 60 % грошового забезпечення відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 25.10.2017 № 101/00096, № 2503001240, починаючи з 01.01.2016. Рішення суду набрало законної сили 22.05.2018, позивачу видано виконавчий лист № 825/934/18 від 30.05.2018. Вказаний виконавчий лист пред'явлений для виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, але на даний час на виконання рішення суду від 20.04.2018 здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області з 01.01.2016 року, але сума заборгованості за період з січня 2016 року по грудень 2017 року не виплачена. Тобто рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області в повному обсязі не виконано, чим порушено конституційні права позивача.

Заявник у судовому засіданні підтримала подану заяву, з урахуванням додаткових пояснень, в повному обсязі та просила суд її задовольнити.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви з підстав, викладених у відзиві на заяву.

Дослідивши заяву про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає за необхідне залишити її без задовлення з огляду на таке.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задоволено частково.

Вказаним рішенням, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 60 % грошового забезпечення відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 25.10.2017 № 101/00096, № 2503001240, починаючи з 01.01.2016.

Рішення суду набрало законної сили 22.05.2018.

Позивачу видано виконавчий лист № 825/934/18 від 30.05.2018.

Вказаний виконавчий лист пред'явлений для виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.

12.06.2018 головним державним виконавцем Управління, на підставі виконавчого листа № 825/934/1, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56589298 щодо зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 60 % грошового забезпечення відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 25.10.2017 № 101/00096, № 2503001240, починаючи з 01.01.2016 (а.с. 59).

На виконання рішення суду від 20.04.2018 здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області з 01.01.2016 року, але сума заборгованості за період з січня 2016 року по грудень 2017 року не виплачена.

З матеріалів справи вбачається, що рішення суду боржником на виконаня ріщення суду від 20.04.2018 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з січня 2016 року. Розмір пенсії з урахуванням доплат після перерахунку за рішенням суду складає 5162,40 грн. Доплата пенсії відповідно до постанови КМУ № 103 за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в розмірі 7914,24 грн. виплачена 06 квітня поточного року. Пенсія в розмірі 5245,56 грн. виплачується щомісяця з 01.05.2018. Доплата пенсії за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 в розмірі 181,44 грн. виплачена в липні поточного року. Пенсія в розмірі 5275,80 грн. виплачується щомісяця з 01.07.2018.

Тобто рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області в повному обсязі не виконано, що й стало підставою для звернення позивача з вказаною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

За приписами частини шостої цієї ж статті за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).

Статтею 1 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (частина перша статті 5 Закону № 1404-VIII).

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього заяви або повідомлення, передбачених частиною першою цієї статті, отримує в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів електронну копію виконавчого документа та виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

В свою чергу, відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону № 1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Судом встановлено, що ГУПФ в Чернігівській області не виконало в повному обсязі рішення суду у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України, оскільки згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 визначено, що Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Головне управління Пенсійного Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункти 2, 4 пункту 4 вказаного Положення).

Отже, невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за 2016-2017 роки, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 30.06.2015 та 03.11.2015, 02.02.2016 (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно), Верховним Судом, у постановах від 24.01.2018 (справа № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18)) та від 13.06.2018 (справа № 757/29541/14-а (К/9901/12146/18)).

Частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підстав для вжиття судом заходів реагування, передбачених статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з чим суд залишає заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 без задоволення.

Керуючись статтями 241, 242, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача у справі № 825/934/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст ухвали суду складено 10 серпня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков