Рішення від 07.08.2018 по справі 823/1299/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року справа № 823/1299/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

позивача - ОСОБА_1 (особисто),

представника позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника Національної поліції України - ОСОБА_3 (за довіреністю в режимі відеоконференції),

розглянувши по суті в режимі відеоконференції у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, ліквідаційної комісії Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України про визнання протиправної відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18001, далі - позивач) з адміністративним позовом до Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 10601, далі - відповідач 1), ліквідаційної комісії Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 10601, далі - відповідач 2), в якому з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить:

- визнати протиправною відмову відповідача 2 у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності у зв'язку із отриманням інвалідності через травму, пов'язану із виконанням службових обов'язків та повернення матеріалів без виконання;

- скасувати висновок про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 0,00 грн. від 18.12.2012 відповідача 2, яким відмовлено у затвердженні позивачу виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності у зв'язку із отриманням інвалідності через травму, пов'язану із виконанням службових обов'язків;

- зобов'язати відповідачів прийняти рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності у зв'язку із отриманням інвалідності через травму, пов'язану із виконанням службових обов'язків та затвердити висновок про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, яким погоджено виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 528600 грн.;

- зобов'язати відповідачів виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 528600 грн. у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності через травму, пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ліквідаційною комісією Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України протиправно було відмовлено у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, оскільки ним до заяви про її виплату були надані всі документи, а встановлення позивачу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків відбулось у строк понад шість місяців після звільнення його з поліції - на думку позивача не може бути підставою для позбавлення його права на отримання такої одноразової грошової допомоги. Крім того, позивач наголосив, що право на виплату йому вказаної одноразової грошової допомоги передбачено та виникло у нього на підставі постанови КМУ №850 від 21.10.2015 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» та Законом України «Про міліцію», оскільки їх дія зберігається після набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити з підстав, зазначених вище.

Відповідачі позов не визнали, просили суд в його задоволені відмовити, надали до суду письмові відзиви на позов, в яких зазначили, що право на отримання одноразової грошової допомоги передбачених Законом України «Про міліцію» зберігаються і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» лише в тому разі, якщо працівник міліції звільнився зі служби до 07.11.2015 і не продовжив подальшу службу в органах поліції, а в іншому випадку заява про виплату одноразової грошової допомоги подається за останнім місцем служби. Крім того, позивачу було правомірно відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, оскільки позивачем до відповідача були надані не всі документи для її виплати, зокрема, не було надано оригіналу довідки МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), а інші подані копії документів не були завірені власноручним підписом позивача. Також відповідачі вказали, що позивачу була встановлена інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ у строк понад шість місяців після звільнення його з поліції, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для її призначення та виплати позивачу.

Представник Національної поліції України в судовому засіданні в режимі відеоконференції проти задоволення позову заперечив в повному обсязі.

Представник ліквідаційної комісії Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника Національної поліції України, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 19.02.1996 по 06.11.2015, з 07.08.2015 по 24.10.2016 проходив службу в поліції на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах оперативно-пошукового відділу в Черкаській області управління з обслуговування Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України та наказом від 24.10.2016 №154 о/с звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №543047 від 15.06.2017 позивачу з 14.06.2017 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

Позивач звернувся до Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності.

Ліквідаційною комісією Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 0,00 грн. від 18.12.2012, яким відмовлено у затвердженні позивачу виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності у зв'язку із отриманням інвалідності через травму, пов'язану із виконанням службових обов'язків.

На заяву позивача щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, ліквідаційна комісія Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України листом від 05.02.2018 №К-197 повідомила позивача, що йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, оскільки ним були надані не всі документи для її виплати, зокрема, не було надано оригіналу довідки МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), а інші подані копії документів не були завірені власноручним підписом позивача. Також в листі вказано, що позивачу була встановлена інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ у строк понад шість місяців після звільнення його з поліції, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для її призначення та виплати позивачу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Щодо твердження позивача про те, що право на виплату йому вказаної одноразової грошової допомоги передбачено постановою КМУ №850 від 21.10.2015 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» та Законом України «Про міліцію», оскільки їх дія зберігається після набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», то суд зазначає наступне.

Із 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію».

До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі - Порядок №850).

Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та пункту 3 Порядку №850, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога.

Із матеріалів справи судом встановлено, що 06.11.2015 позивача було звільнено з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), а наказом від 24.10.2016 №154 о/с звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Згідно пункту 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».

Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Згідно частини 2 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Із метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» - наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, (далі - Порядок №4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Наказом МВС України №916 від 12 вересня 2016 року, пункт 5 розділу 1 Порядку №4 доповнено підпунктом 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Довідкою МСЕК серії 12 ААА №543047 від 15.06.2017 позивачу з 14.06.2017 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку №4 формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.

Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №4).

Для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності із документами, що визначені цим пунктом (пункт 5 розділу ІІІ Порядку №4).

Пунктами 1, 2 розділу IV Порядку №4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Таким чином, аналіз норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини та встановлені фактичні обставини дають підстави для висновку, що обставини, які дають право позивачу на отримання одноразової грошової допомоги виникло у період дії Закону України «Про Національну поліцію», тому на спірні правовідносини щодо нарахування і виплати одноразової грошової допомоги розповсюджуються положення саме Закону України «Про Національну поліцію», а не Закону України «Про міліцію», оскільки таке право виникло у позивача під час проходження служби поліцейського.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 554/155/17.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Отже, однією з умов для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно є дотримання порядку встановлення поліцейському інвалідності, а саме - протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Суд наголошує, що наказом відповідача 2 від 24.10.2016 №154 о/с позивача звільнено зі служби в поліції, однак згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №543047 від 15.06.2017 позивачу з 14.06.2017 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням службових обов'язків, тобто визначення позивачу інвалідності відбулось у строк понад шість місяців після звільнення, тому відповідач 2 правомірно відмовив позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.

Відповідно до п. 5 розд. ІІІ Порядку №4, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті). Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.

Як встановлено судом із листа ліквідаційної комісії Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції України повідомила листом від 05.02.2018 №К-197, позивачем до заяви про призначення одноразової грошової допомоги були надані не всі документи для її виплати, зокрема, не було надано оригіналу довідки МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), крім того, подані копії документів не були завірені власноручним підписом позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 10.08.2018.