Рішення від 10.08.2018 по справі 822/893/18

Справа № 822/893/18

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

іменем України

10 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 18.07.2018 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить суд прийняти додаткове рішення щодо нерозглянутої позовної вимоги, а саме вирішити питання в частині того, який саме розмір відсотку заробітної плати необхідно застосувати при здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" при виконанні постанови суду від 30.03.2018.

Свою заяву мотивує тим, що суд, задовольняючи позовні вимоги залишив поза увагою одну з них, а саме не вказав розмір відсотків суми заробітної плати, що має застосовуватися при проведенні перерахунку її пенсії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.07.2018 прийнято до провадження дану справу та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження. Замінено відповідача - Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

06.08.2018 до суду надійшов відзив відповідача на заяву, в якому просить відмовити в її задоволенні.

У поданому відзиві зазначив, що статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3724-ХІІ від 16.12.1993, чинній на момент здійснення перерахунку, визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 3 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Заява ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши заяву ОСОБА_1, суд зазначає наступне.

27 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якій просила суд, зокрема, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивача з 07.02.2018, відповідно до Закону України "Про державну службу", включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати зазначені у довідці від 07.02.2018 №1491, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із розрахунку 90% суми заробітної плати.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2018 у справі №822/893/18 позовні вимоги ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_2) до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (код 01526313, вул. Володимирська, 49, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000) задоволено. Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо невключення суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в заробітну плату для розрахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивача з 07.02.2018, включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати зазначені у довідці від 07.02.2018 №1491, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

На виконання зазначеного рішення, здійснено перерахунок пенсії, проте загальний відсоток розрахованої пенсії від заробітку відповідачем зменшено до 60 відсотків. Зокрема, згідно з розпорядженням 859760 від 12.06.2018, розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1902,47 грн (3170,78х60%=1902,47 грн, де 3170,78 грн - розмір заробітку, обчислений як сума посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років станом на дату звільнення, а також суми середнього розміру надбавок, премій, матеріальної допомоги та індексації за період з 01.12.2008 по 30.11.2000, 60 - відсоток, який застосовувався для обчислення пенсії державного службовця за нормами ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3724-ХІІ від 16.12.1993, в останній чинній редакції). При цьому, згідно з розпорядженням 859760 від 03.02.2017, розмір пенсії позивача становив 2284,16 грн.

Відповідно до частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Таким чином, додатковим судовим рішенням вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази. Додаткове судове рішення є невід'ємною складовою основного судового рішення.

Зі змісту рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2018 у справі №822/893/18, суд приходить до висновку, що ним вирішено питання про право позивача та визначено спосіб виконання рішення суду, проте, не вирішено однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, та не ухвалено рішення, а саме не вказано відсоток для перерахунку розміру пенсії з сум заробітної плати, хоча така вимога була заявлена.

Так, ОСОБА_1 з 20.12.2010 отримувала пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у порядку та на умовах Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати.

Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, складав понад 20 років.

Суд встановив, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VIІ, який був чинний на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії і згідно якого було внесено зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу", а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому пенсію перераховано із зарахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 60%, а не 90%.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Отже, з урахуванням стажу роботи на державній службі позивач отримувала пенсію у розмірі 90% від заробітку.

Згідно з статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Враховуючи встановлені обставини та аналіз зазначених норм права, суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесення змін у законі щодо розміру пенсії у відсотках її обмеження граничним розміром стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії.

Тому, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Застосувавши відсоток - 60 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90% від заробітку.

Крім того, здійснений відповідачем перерахунок призвів до зменшення розміру пенсії ОСОБА_1, яку вона отримувала до цього, і є звуженням обсягу вже набутих нею прав та позбавленням її права на соціальний захист.

З огляду на викладене, суд вважає наявними правові підстави для ухвалення додаткового судового рішення, оскільки судом під час прийняття рішення від 30.03.2018 у справі №822/893/18 щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, не ухвалено рішення.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 252, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення задовольнити.

Абзац 3 резолютивної частини рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2018 у справі №822/893/18 викласти в такій редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивача з 07.02.2018, включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати зазначені у довідці від 07.02.2018 №1491, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із розрахунку 90% суми заробітної плати».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов