Рішення від 01.08.2018 по справі 823/2529/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

01 серпня 2018 року справа № 823/2529/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Дорошенко Л.В.,

представника позивача: ОСОБА_1 - за ордером,

представника відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю,

розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати п. 1 наказу Головного управління Національної поліції в Черкаській області №775 від 20.03.2018 в частині скасування наказу ГУНП в Черкаській області від 28.12.2017 №3389, щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків у розмірі 480000 грн.;

- визнати протиправним та скасувати п. 2 наказу Головного управління Національної поліції в Черкаській області №775 від 20.03.2018 в частині скасування висновку затвердженого 28.12.2017 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків у розмірі 480000 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно прийнято наказ №775 від 20.03.2018 у частині скасування наказу від 28.12.2017 №3389 та висновку від 28.12.2017 щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з проходженням служби в поліції в сумі 480000 грн., оскільки звільнення позивача зі служби в поліції за п.7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-ІV (далі - Закон № 580), а не через хворобу - на думку позивача не може бути підставою для позбавлення його права на отримання одноразової грошової допомоги. З позиції позивача трактування п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону № 580 з боку відповідача суперечить гарантованому ст. 97 Закону №580 праву на одноразову грошову допомогу, як складової соціальних гарантій поліцейських.

Крім того спірний наказ в частині скасування наказу про призначення позивачу одноразової грошової допомоги прийнятий позивачем поза межами наданих повноважень та з порушенням принципу «належного врядування», оскільки жодним нормативним актом не надано право керівнику скасовувати раніше призначені виплати.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позов та зазначила, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки позивач звільнився зі служби за власним бажанням, а група інвалідності позивачу встановлена після звільнення за власним бажанням, то право на отримання одноразової грошової допомоги позивач втратив, отже відмова в отриманні одноразової грошової допомоги є правомірною та відповідає вимогам чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Суд встановив, що ОСОБА_3 наказом начальника ГУНП в Черкаській області №279 о/с від 20.10.2017 по особовому складу, звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Постановою М(ВЛ)К ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області» від 09.11.2017 у позивача встановлено захворювання, так, пов'язані з проходженням служби в поліції.

30.11.2017 Черкаською обласною медико-соціальною експертизою комісією №2 позивачу визначено ІІ групу інвалідності, що настала в результаті травми, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків, про що свідчить копія довідки до акта огляду МСЕК ОСОБА_3 12 ААА №874455 від 30.11.2017.

18.12.2017 позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, у якій просив виплатити передбачену ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що йому визначено II групу інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

28.12.2017 начальником ГУНП в Черкаській області видано наказ №3389 «Про виплату одноразової грошової допомоги», відповідності до ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Вказаним наказом позивачу призначено виплату одноразової грошової допомоги.

Проте, зазначена в даному наказі одноразова грошова допомога позивачу не виплачена. Відповідач повідомив позивача, що виплата буде проведена після надходження коштів, про що зазначено в листі від 28.12.2017 №29/Ш-260.

Разом з тим, 17.04.2018 начальником ГУНП в Черкаській області наказом №1025 відмовлено у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги, в т.ч. відносно позивача.

20.03.2018 начальником ГУНП в Черкаській області видано наказ №775 «Про скасування окремих наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги». Пунктом 1 наказу скасовано наказ ГУНП в Черкаській області від 28.12.2017 №3389 щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 Пунктом 2 вказаного наказу скасовано затвердженні висновки про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності в т.ч. щодо позивача.

16.04.2018 на адресу позивача направлено письмове повідомлення за підписом т.в.о. начальника, у якому зазначено про скасування наказу №3389 від 28.12.2017, а також те, що лист від 28.12.2017 №29/Ш-260 слід вважати недійсним.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд дійшов наступних висновків.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України «Про Національну поліцію» №580 - VIII від 02.07.2015 року.

У зв'язку з прийняттям цього Закону Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 №916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом тим, на переконання суду, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності позивач 18.12.2017 звернувся до ГУНП в Черкаській області з відповідною заявою про виплату одноразової грошової допомоги, до якої долучив довідку МСЕК згідно якої йому з 30.11.2017 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок травми пов'язаної з проходженням служби в поліції, а також долучив інші необхідні документи, визначені п. 5 розділу ІІІ Порядку № 4.

Разом з тим, суд враховує, що позивачем 17.10.2017 подано рапорт з проханням звільнити його зі служби в поліції за власним бажанням.

На підставі даного рапорту видано наказ ГУНП в Черкаській області №279 о/с від 20.10.2017, згідно з яким старшого лейтенанта поліції, інспектора сектору реагування патрульної поліції №2 Христинівського відділення поліції Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 звільнено зі служби в Національній поліції за власним бажанням згідно пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, враховуючи вищевикладене, позивачу з 30.11.2017 встановлено другу групу інвалідності, проте його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок травми від отримання якої йому визначено інвалідність.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону №580 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті, тобто через хворобу.

Позивач звернувся із заявою про надання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травми пов'язаної з проходженням служби в поліції, після звільнення за власним бажанням, а тому правові підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відсутні.

Щодо посилання представника позивача про відсутності повноважень відповідача скасовувати попередній наказ від 28.12.2017 №3389 «Про виплату одноразової грошової допомоги» суд зазначає таке.

Згідно п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону №580 передбачено, що до набрання чинності Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції» на поліцейських поширюється дія Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України», затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 22.02.2006 № 3460-IV (далі - Дисциплінарний статут).

15.03.2018 прийнято Закон України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» №2337-VIII, що набирає законної сили через три місяці після його опублікування. Враховуючи, що публікація відбулася 07.07.2018 у газеті «Голос України» №122, Закон набере чинності 07.10.2018. Позивач звернувся до суду 26.06.2018, тобто набрання чинності Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України».

Отже, в даному випадку до застосування підлягає Дисциплінарний статут і відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Скасувати наказ має право тільки начальник, який видав відповідний наказ, або старший прямий начальник. Суд зазначає, що наказ ГУНП в Черкаській області від 20.03.2018 № 775 прийнято начальником, полковником міліції ОСОБА_5, а тому посилання представника позивача на порушення принципу «належного врядування» не знайшли свого підтвердження.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Національної поліції України в Черкаській області стосовно відміни виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків є правомірними, отже позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 09.08.2018.

Суддя В.В. Гаращенко