Рішення від 07.08.2018 по справі 821/1073/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1073/18

09 год. 38 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по перерахунку ОСОБА_3 пенсії в розмірі 70% від суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2965, з 01.01.2016 - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2965, починаючи з 01.01.2016;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 704,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ, з 2011 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, основний розмір якої складав 90% грошового забезпечення. Після проведення перерахунку пенсії, основний розмір пенсії замість встановленого за вислугу років розміру в 90% був безпідставно зменшений до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія. Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права. На думку позивача, посилання відповідача на положення ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою на теперішній час передбачений максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, є протиправним, оскільки вказаною статтею регулюється питання призначення пенсій за вислугу років. На теперішній час Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не призначався розмір пенсії, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а проводився перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до ст. 63 Закону. Також, позивач зазначив, що основний розмір пенсії у 90% грошового забезпечення було призначено йому у 2011 році, коли відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 та призначено судове засідання на 01.08.2018.

18.06.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Так відповідач вказує, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату з якої переглядається її розмір, то максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 90%, як того вимагає позивач. Крім того, зазначає, відповідно до ст. 8 Закону № 2262 виплата пенсій , у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Також, забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Оскільки видатковою частиною бюджету Пенсійного фонду України не передбачено кошти на проведення виплат зазначеній категорій пенсіонерів, а тому їх здійснення є порушенням чинного бюджетного законодавства.

Ухвалою суду від 01.08.2018 оголошено перерву у судовому засіданні до 07.08.2018.

У судовому засіданні 07.08.2018 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, які викладені ним у позові та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 07.08.2018 заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на підстави, які викладені у відзиві у позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 2011 року ОСОБА_3, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була призначена пенсія у розмірі 90% від суми відповідного грошового забезпечення (вказана обставина підтверджується відповіддю ГУПФУ в Херсонській області від 25.05.2018 № 5732/03-16). До перерахунку пенсії її розмір складав 3779 грн. 85 коп. (90% від суми 4199 грн. 83 коп.).

У зв'язку з внесенням змін у статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.12.2015 та прийняттям Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988, з 01.01.2016 у пенсіонерів органів внутрішніх справ України виникло право на перерахунок пенсії, у зв'язку з тим, що грошове забезпечення колишніх працівників міліції було прирівняне до рівня діючих поліцейських.

У березні 2018 року ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області на ім'я позивача було виготовлено довідку від 24.03.2018 № 19/2965 та направлено її до ГУПФ України в Херсонській області для перерахунку пенсії.

В квітні 2018 року при отриманні розрахунку пенсії за вислугу років із автоматизованої системи ГУПФ України в Херсонській області, позивачу стало відомо, що йому було зроблено перерахунок пенсії, але розмір пенсії став складати після перерахунку 70% від суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2965, замість раніше призначених 90% суми грошового забезпечення. Після перерахунку пенсії її розмір складає 5424 грн. 80 коп. (70% від суми 7749 грн. 72 коп.).

Вважаючи такі дії протиправними, у травні 2018 року представник ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_1 звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила повідомити про розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_3 у відсотковому значенні до перерахунку пенсії у 2018 та після нього.

Листом ГУПФУ в Херсонській області від 25.05.2018 № 5732/03-16 на адвокатський запит було надано відповідь, з якої вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсію призначено з 02.09.2011 в розмірі 90 % грошового забезпечення. Відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії Нам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_3 перерахували пенсію з 01.01.2016 за нормами Закону, що діють на час перерахунку, а саме 70% грошового забезпечення визначеного на цю дату. Так, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вказано, що до перерахунку розмір пенсії складав 3779 грн. 85 коп. (90% від суми 4199 грн. 83 коп.); розмір пенсії після перерахунку складає 5424 грн. 80 коп. , що не перевищує 70% від суми 7749 грн. 72 коп.

Позивач вважає вищезгадані дії відповідача по проведенню перерахунку протиправними та такими, що порушують його пенсійні права, а тому через свого представника звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII.

Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р.N 900-VIII у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Частинами 2, 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Разом з тим, п.15 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом , або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2, 3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби.

Частиною 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як вбачається з положень ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) від 09.04.1992р. № 2262-XII, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При цьому, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, при перерахунку пенсії, у даному випадку пенсіонеру органів внутрішніх справ України, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13 та підтримана постановою Верховного Суду від 03.04.2018р. по справі №175/1665/17.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання станом на 01.01.2016р., але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене та те, що відповідач змінивши позивачу основний розмір призначеної пенсії з 90% на 70% діяв протиправно, то з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що суд прийшов до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, позовні вимоги ОСОБА_3 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 № 19/2965, починаючи з 01.01.2016, також підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по перерахунку ОСОБА_3 пенсії в розмірі 70% від суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 №19/2965 з 01.01.2016 - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90 % суми грошового забезпечення, вказаної довідці УМВС України в Херсонській області від 24.03.2018 №19/2965, починаючи з 01.01.2016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_3 (74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. К. Маркса, 97/3, ІПН НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 серпня 2018 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 10.2.4