09 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1093/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Комунального підприємства "Таврійський водоканал" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 23.07.2018 року, просить стягнути кошти з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 337 953,72 грн. та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 101 771,41 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті несплати відповідачем узгоджених грошових зобов'язань за здійснення фінансово-господарської діяльності, станом на 18.07.2018 року за останнім рахується податковий борг в сумі 439 725,13 грн., з якого по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 200 553,00 грн., штрафних санкцій - 137 400,72 грн. та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 100 968,62 грн., пені, нарахованої за невчасну сплату грошових зобов'язань - 802,79 грн.
З метою погашення податкового боргу позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та стягнути кошти з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу.
Ухвалою суду від 12.06.2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін. Судове засідання призначено на 19.07.2018 року.
Ухвалою суду від 19.07.2018 року розгляд справи відкладено 07.08.2018 року у зв'язку з відповідним клопотанням сторін.
16.07.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач визнає заявлену до стягнення суму податкового боргу у 111 995,65 грн.
Сума невизнаного відповідачем боргу складається з податку на додану вартість у сумі 337953,72 грн., яку відповідач вважає погашеною згідно договору №3 від 20.07.2017 року про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам та аналогічного договору №27.
Також, відповідач не визнає суму боргу по надходженню збору за спеціальне використання водних ресурсів на суму у 12 500,00 грн. Оскільки вказаний борг погашений підприємством 20.06.2018 року (згідно платіжного доручення №177).
26.07.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив та заява про зменшення позовних вимог, в якій ГУ ДФС підтверджує факт погашення відповідачем боргу на суму 12747,23 грн. та викладає позовні вимоги в зміненій редакції.
В судове засідання, призначене на 07.08.2018 року сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені завчасно та належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень - ухвал про призначення розгляду справи, підписані вповноваженими особами сторін.
Цієї ж дати від представників сторін надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі, в порядку письмового провадження. Також, представник позивача в своєму клопотанні повідомив про наявність описки в мотивувальній частині позову, яка вже врахована судом при викладенні позовних вимог в наведеній в цьому рішенні редакції.
Частиною 3 статті 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. ст. 194 та 205 КАС України суд вважає, що подання позивачем та відповідачем по справ заяв про розгляд справи без їх участі у порядку письмового провадження є підставою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства суд дійшов наступного.
Комунальне підприємство "Таврійський водоканал" (код ЄДРПОУ 37787048) здійснює господарську діяльність на підставі державної реєстрації Новокаховським міським управлінням юстиції Херсонської області від 29.01.2011 р. № 15011020000001682, перебуває на податковому обліку в Новокаховській ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 30.08.2011 р.
За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності за відповідачем, станом на 18.07.2018 року обліковується податковий борг в сумі 439 725,13 грн., з якого по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 200 553,00 грн., штрафних санкцій - 137 400,72 грн. та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 100 968,62 грн., пені, нарахованої за невчасну сплату грошових зобов'язань - 802,79 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість виник починаючи з 30.08.2017 р. за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, які нараховані згідно:
- податкової декларації з податку на додану вартість №9166477475 від 18.08.2017 року на суму 40027,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9190740258 від 19.09.2017 року на суму 24412,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9215207820 від 17.10.2017 року на суму 30862,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9166477475 від 18.08.2017 року на суму 34226,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9166477475 від 18.08.2017 року на суму 19858,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9166477475 від 18.08.2017 року на суму 30476,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість №9166477475 від 18.08.2017 року на суму 20692,00 грн.;
- податкового повідомлення-рішення (форма 'Ш') №0014741201 від 29.05.2017 року на суму 87 756,23 грн.;
- податкового повідомлення-рішення (форма 'Ш') №0046661201 від 21.09.2017 року на суму 87 756,23 грн.;
Податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення виник починаючи з 19.08.2017 р. за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, які нараховані згідно:
- розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, №9297579079 від 31.01.2018 року на суму 32986,75 грн;
- розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, №9219250062 від 23.10.2017 року на суму 55530,09 грн;
- розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, №9151700496 від 02.08.2017 року на суму 12451,78 грн;
За несвоєчасну сплату вищезазначених грошових зобов'язань, контролюючим органом нарахована пеня у сумі 802,79 грн.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі-ПК України) до обов'язків платника податків віднесено, окрім іншого - подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 36.1 ст.36 ПКУ визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно із п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Положеннями п.54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Отже, податкове зобов'язання, яке самостійно задеклароване відповідачем є узгодженим.
Пунктом 57.3 ст.53 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Протягом зазначеного часу, згідно даних ГУ ДФС, сума зобов'язання відповідачем не була сплачена, доказів оскарження податкового повідомлення-рішення сторонами суду не надано, тому визначені грошові зобов'язання суд вважає узгодженими.
Положеннями п.57.1 ст.57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, станом на 18.07.2018 року у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 439725,13 грн., який складається з самостійно задекларованої суми узгодженого грошового зобов'язання по податку на додану вартість та грошового зобов'язання визначеного контролюючим органом та не оскарженого відповідачем, разом, на загальну суму 337953,72 грн., а також з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 100 968,62 грн. та пені у розмірі 802,79 грн.
Таким чином, станом на 18.07.2018 року за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 439725,13 грн., який є узгодженим та станом на день розгляду не погашений.
Відповідно до п.59.1 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
02 лютого 2016 року відповідачу виставлено податкову вимогу форми "Ю" № 92-23 на суму 21314,00 грн.
Вказана вимога отримана уповноваженою особою коледжу - директором ОСОБА_1, що підтверджено власним підписом вказаної особи на корінці податкової вимоги.
В силу вимог пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Із часу направлення податкової вимоги до часу звернення із позовом до суду відповідач був постійним боржником, що підтверджується копією зворотного боку облікової картки платника. Зазначена обставина звільняє податковий орган від необхідності повторного направлення податкової вимоги.
Застосовані ГУ ДФС заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення виниклого податкового боргу.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Як вбачається із матеріалів справи, в банківських установах на ім'я Комунального підприємства «Таврійський водоканал» відкриті банківські рахунки, з яких може проводитись стягнення податкового боргу.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.95.4 ст. 95 ПК України Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 41.2. ст. 41 ПК органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі вищевикладеного, та враховуючи, що дії позивача відповідають вимогам чинного законодавства України, а також приймаючи до уваги факт не надання відповідачем до суду доказів погашення податкової заборгованості (зазначеної з урахуванням їх зменшення), чи будь-яких доказів, які б спростовували наведені доводи позивача, суд доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства "Таврійський водоканал" (код ЄДРПОУ 37787048, адреса: 74988, Херсонська область, м. Нова Каховка, м. Таврійськ, пров. Комунальний, буд.3) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 14010100), отримувач - УК у м ОСОБА_2/м ОСОБА_3/14060100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38053504, банк отримувача (ГУДКСУ) - ГУДКСУ у Херсонській області, код банку (МФО ГУДКСУ) - 852010, номер рахунку - 31119029700012, у сумі 337 953,72 гривень, по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, (код платежу 13030100), отримувач - УК у м ОСОБА_2/м ОСОБА_3/13030100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38053504, банк отримувача (ГУДКСУ) - ГУДКСУ у Херсонській області, код банку (МФО ГУДКСУ) - 852010, номер рахунку - 33115366700012 у сумі 101771,41 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 8.2.3