Рішення від 07.08.2018 по справі 805/2646/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 р. Справа№805/2646/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Горічевої С.В., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Баранової К.В., Проценка П.Ю., Старчеуса Г.В., Філюшина В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказів, та поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

13 квітня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, про визнання протиправним та скасування наказів, та поновлення на посаді. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач незаконно звільнив його з посади за систематичне невиконання умов контракту. Посилаючись на статті 19, 43-46 Конституції України, статті 1, 2 «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052, позивач з урахуванням уточнених позовних вимог (том 2, а.с.162-169) просив:

- визнати протиправним та скасувати наказ №495 від 13 жовтня 2017 року про оголошення догани;

- визнати протиправним та скасувати наказ №516 від 30 жовтня 2017 року про оголошення суворої догани;

- визнати протиправним та скасувати наказ №615 від 15 грудня 2017 року про неповну службову відповідність;

- визнати протиправним та скасувати наказ №60 к від 12 березня 2018 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ №119 о/с від 26 березня 2018 року про звільнення за систематичне невиконання умов контракту;

- поновити його на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій на посаді начальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області з 26 березня 2018 року;

- стягнути з відповідача на його користь середню заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 26 березня 2018 року по день винесення рішення;

- допустити негайне виконання рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що відповідачем спірні накази видавалися без проведення службового розслідування, хоча таке мало проводитися. У нього не відбиралися пояснення з приводу виявлених порушень. Перед звільненням безпосередній та прямий керівники (начальники) не проводили з ним індивідуальних бесід, а його атестування відбулося з порушенням встановленого порядку.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. ОСОБА_1 проходив службу в 41 державній пожежно-рятувальний частині 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області. В 2013 році між позивачем та відповідачем був укладеній контракт №309/13 про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту строком на 10 років. Позивач був звільнений за систематичне порушення статутних правил несення служби, незадовільне ставлення до виконання службових обов'язків: наказом №495 від 13 жовтня 2017 року на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання службових обов'язків, наказом №516 від 30 жовтня 2017 року на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани за неналежне виконання службових обов'язків, наказом №615 від 15 грудня 2017 року на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, наказом №60к від 12 березня 2018 року на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту. Всі дисциплінарні стягнення були накладені на позивача у відповідності до Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

18 квітня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами загального позовного провадження.

18 червня 2018 року позовна заява була залишена без руху у зв'язку із пропущенням строку звернення до суду із адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування наказів №495 від 13 жовтня 2017 року, №516 від 30 жовтня 2017 року, №615 від 15 грудня 2017 року.

18 липня 2018 року причини пропуску позивачем строку звернення до суду визнані поважними та розгляд справи було продовжено.

У судових засіданнях, які відбулися 24 липня та 07 серпня 2018 року позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі. Надали пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Покликалися на те, що дисциплінарні стягнення накладені з порушенням чинного законодавства, від позивача не відбиралися пояснення перед накладенням дисциплінарних стягнень, з наказами про їх накладання позивача не знайомили, акти фіксації від письмового ознайомлення з наказами сфальсифіковані, що підтверджено наказом №66к від 19 березня 2018 року про недоліки в роботі головного спеціаліста Костянтинівського районного відділу Головного управління ОСОБА_7

У судових засіданнях, які відбулися 24 липня та 07 серпня 2018 року представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили відмовити в їх задоволенні в повному обсязі. Надали пояснення аналогічні викладеним у відзиву на адміністративний позов. Представник відповідача Старчеус Г.В. додатково пояснив, що у його присутності ОСОБА_1 відмовлявся від письмового ознайомлення з наказом №495 від 13.10.2017 та №516 від 30.10.2017 про що були складені відповідні акти, які він підписував.

Заслухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідача, дослідивши письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, докази, надані сторонами, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

З 14 травня 2002 року по 26 березня 2018 року ОСОБА_1 проходив службу в Державній службі України з надзвичайних ситуацій на різних посадах (том 2, а.с. 232-243, том 3, а.с. 1-22).

05 квітня 2013 року між ОСОБА_1 та Міністерством надзвичайних ситуацій України був укладений контракт №309/13 про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту строком на десять років (том 1, а.с. 13-14, 186, 191).

10 січня 2017 року ОСОБА_1 ознайомлений з посадовою інструкцією начальника третього караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Донецькій області (том 2, а.с.179-180).

09 жовтня 2017 року за наслідками оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 05 жовтня 2017 року, начальником Оперативно-координаційного центру Головного управління Філюшиним В.В. поданий рапорт на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. про неналежне виконання начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 службових обов'язків, що призвело до явних недоліків (том 2, а.с.74-76).

11 жовтня 2017 року начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. подані власноручно написані пояснення щодо недоліків, виявлених під час оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (том 2, а.с.77-78).

13 жовтня 2017 року наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №495 «Про недоліки в організації роботи та покарання винних» за самоусунення від організації служби внутрішнього наряду, на незадовільному рівні здійснення ведення планування щодо утримання ПТО, організацію експлуатації та ведення документації ПТО, не здійснення обліку аварійно-рятувального обладнання у підрозділі на начальника караулу 41 ДПРЧ ДПРЗ-16 Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 у відповідності із положеннями пунктів 57, 58, 68, 80 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани (том2, а.с.69-73).

26 жовтня 2017 року на нараді в ДПРЗ-16 ГУ ДСНС України у Донецькій області перший заступник начальника ДПРЗ-16 довів до відома ОСОБА_1 наказ Головного управління ДСНС України у Донецькій області №495 від 13 жовтня 2017 року, про що зазначено в протоколі №25 проведення службової наради в ДПРЗ-16 ГУ ДСНС України у Донецькій області (том 2, а.с.80-86)

26 жовтня 2017 року складено акт фіксації відмови від письмового ознайомлення з наказом, згідно якого ОСОБА_1 відмовився ставити підпис про ознайомлення з наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №495 від 13 жовтня 2017 року (том 2, а.с.79).

18 жовтня 2017 року за наслідками оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 17 жовтня 2017 року, начальником Оперативно-координаційного центру Головного управління Філюшиним В.В. поданий рапорт на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. про неналежне виконання начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 службових обов'язків, що призвело до явних недоліків (том 2, а.с.98-101).

25 жовтня 2017 року складено акт фіксації відмови від надання письмових пояснень, згідно якого ОСОБА_1 відмовився надати письмові пояснення щодо недоліків, виявлених під час оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 17 жовтня 2017 року (том 2, а.с.94).

30 жовтня 2017 року наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №516 «Про недоліки в організації роботи та покарання винних» за неналежне виконання службових обов'язків, що призвело до наявних недоліків, на начальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 у відповідності із положеннями пунктів 57, 58, 68, 80 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту накладено дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани (том 2, а.с.89-93).

02 листопада 2017 року на нараді в ДПРЗ-16 ГУ ДСНС України у Донецькій області начальник ДПРЧ-41 ДПРЗ-16 довів до відома ОСОБА_1 наказ Головного управління ДСНС у Донецькій області у Донецькій області №516 від 30 жовтня 2017 року, про що зазначено в протоколі №26 проведення службової наради в ДПРЗ-16 ГУ ДСНС України у Донецькій області (том 2, а.с.96-97).

02 листопада 2017 року складено акт фіксації відмови від письмового ознайомлення з наказом, згідно якого ОСОБА_1 відмовився ставити підпис про ознайомлення з наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №516 від 30 жовтня 2017 року (том 2, а.с.95).

За наслідками оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 04 грудня 2017 року, начальником Оперативно-координаційного центру Головного управління Філюшиним В.В. поданий рапорт на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. про неналежне виконання начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 службових обов'язків, що призвело до явних недоліків (том 2, а.с.109-112).

04 грудня 2017 року начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. подані власноручно написані пояснення щодо недоліків, виявлених під час оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 04 грудня 2017 року. ОСОБА_1 визнав свою провину (том 2, а.с. 108).

15 грудня 2017 року наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №615 «Про недоліки в організації роботи та покарання винних» за неналежне виконання службових обов'язків, що призвело до наявних недоліків, на начальника караулу 41 ДПРЧ ДПРЗ-16 Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 у відповідності із положеннями пунктів 57, 58, 68, 80 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту накладено дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність (том 2, а.с. 104-107).

20 лютого 2018 року за наслідками оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Донецькій області, яка мала місце 14 лютого 2018 року, начальником Оперативно-координаційного центру Головного управління Філюшиним В.В. поданий рапорт на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. про неналежне виконання начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту начальником ОСОБА_1 службових обов'язків, що призвело до явних недоліків (том 1, а.с.33-37).

14 лютого 2018 року начальником караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_1 на ім'я начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Ільченка М.В. подані власноручно написані пояснення щодо недоліків, виявлених під час оперативної перевірки організації служби в підрозділах 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, яка мала місце 14 лютого 2018 року. ОСОБА_1 визнав свою провину в частині недоліків (том 1, а.с. 31-32).

12 березня 2018 року наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №615 «Про недоліки в організації роботи та покарання винних» за незадовільне виконання посадових обов'язків, що призвело до наявних недоліків, на начальника караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 у відповідності із положеннями пунктів 57, 58, 68, 80 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту (том 1, а.с. 28-30).

12 березня 2018 року рішенням начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області затверджений атестаційний лист за період з квітня 2013 року до лютого 2018 року на ОСОБА_1 (том 1, а.с. 173-174).

26 березня 2018 року начальником 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області Нечволодом С.В. проведена бесіда з ОСОБА_1 (том 2, а.с.34-36).

26 березня 2018 року начальником 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області Нечволодом С.В. внесено подання, згідно якого начальник караулу 41 державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області капітан служби цивільного захисту ОСОБА_1 подається до звільнення зі служби у запас Збройних Сил за пунктом 176 підпунктом 6 (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) (том 1, а.с. 171-172).

26 березня 2018 року наказом начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області №119 о/с «Про звільнення зі служби» ОСОБА_1 звільнений зі служби у запас за пунктами 182, 173, 176 підпункт «6» у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу (том 1, а.с. 26).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Частина шоста статті 43 Конституції України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Згідно статті 101 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.

Статтею 102 КЦЗ України встановлено, що на службу цивільного захисту приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни України з повною загальною середньою освітою, які відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров'я виконувати свій службовий обов'язок.

Згідно статті 103 КЦЗ України щодо проходження служби цивільного захисту може бути укладено контракт про проходження служби цивільного захисту з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту […]. Контракт щодо проходження служби цивільного захисту укладається на строк [...] від трьох до десяти років з особами, які приймаються на службу за контрактом на посади, що заміщуються особами середнього, старшого і вищого начальницького складу [...]. Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 106 КЦЗ України контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу.

"Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення). На час виникнення спору Положення діяло в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №910.

У […] Положенні визначається порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов'язані з перебуванням громадян України [...] у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту (пункт 1 Положення).

Згідно пункту 3 Положення особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.

Згідно пункту 29 Положення особи рядового і начальницького складу можуть бути […] притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.

Пунктом 31 Положення встановлено, що особи рядового і начальницького складу зобов'язані: чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України; добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки; проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби; додержуватися норм професійної та службової етики; зупинити членство в політичних партіях, організаціях чи рухах на період проходження служби цивільного захисту; додержуватися вимог антикорупційного законодавства; берегти та підтримувати у належному стані передані їм у користування майно і техніку; постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність; виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування. У разі прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість, призначення на іншу посаду за станом здоров'я або надання відпустки у зв'язку з хворобою - проходити медичну комісію за місцем медичного обліку; сприяти підтриманню порядку і дисципліни; звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника); доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження; додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, підвищувати повсякденно фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок; своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності тощо); повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо); з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.

Згідно пункту 32 Положення за протиправні дії чи бездіяльність під час виконання службових обов'язків особи рядового і начальницького складу несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 45 Положення встановлено, що контракт про проходження служби цивільного захисту це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином та державою, від імені якої виступає ДСНС, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.

За приписами пункту 46 Положення для проходження служби цивільного захисту можуть бути укладені [...] контракти […] про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в порядку, встановленому цим Положенням [...]. Контракт укладається про проходження служби цивільного захисту - на строк […] від трьох до десяти років - з особами, які приймаються на службу за контрактом на посади, що заміщуються особами

Підпунктом 6 пункту 176 Положення передбачено, що контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту […] у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу.

Згідно пункту 182 Положення контракт про проходження служби цивільного захисту може бути розірвано достроково з ініціативи ДСНС, яку представляє керівництво органу чи підрозділу цивільного захисту, і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби цивільного захисту у випадках, передбачених підпунктом [...] 6 [...] пункту 176 [...] Положення.

Особи рядового і начальницького складу, стосовно яких прийнято рішення про дострокове розірвання контракту, мають право оскаржити таке рішення у порядку, встановленому законодавством. У разі визнання рішення про дострокове розірвання контракту незаконним особи рядового і начальницького складу поновлюються на посадах, які займали раніше, або на рівнозначних посадах з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного невиконання службових обов'язків (пункт 184 Положення).

Дисциплінарний статут служби цивільного захисту затверджений Законом України від 5 березня 2009 року №1068-VI "Про дисциплінарний статут служби цивільного захисту", в редакції Закону України №1170-VII від 27.03.2014, (далі - Дисциплінарний статут).

Згідно пункту 1 розділу І "Загальні положення" Дисциплінарного статуту службова дисципліна це бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).

За приписами пункту 3 розділу І "Загальні положення" Дисциплінарного статуту службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби: виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; захищати життя, здоров'я, права та власність громадян, територію, інтереси суспільства і держави у разі виникнення надзвичайних ситуацій; бути чесним, сумлінним і дисциплінованим; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані із службою, не шкодувати сил під час виконання поставлених завдань; постійно вдосконалювати професійну майстерність, підвищувати свій професійний рівень; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов'язків, бути вільним від впливу політичних партій і громадських організацій; поважати людську гідність і бути готовим у будь-який час надати допомогу людям; сприяти зміцненню службової дисципліни, виявляти повагу до начальників та старших за званням, бути ввічливим, додержуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; зберігати державну таємницю та іншу охоронювану законом інформацію; берегти та підтримувати в належному стані передані їй у користування майно і техніку.

Згідно пункту 6 розділу І "Загальні положення" Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.

Пунктом 8 розділу І "Загальні положення" Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни це протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов'язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.

Згідно пункту 57 розділ ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.

Пунктом 64 розділ ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту встановлено, що дисциплінарні стягнення, накладені на осіб рядового і начальницького складу письмовим наказом, діють протягом року з дня видання наказу про накладення дисциплінарного стягнення […].

Відповідно до пункту 68 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.

Згідно пункту 77 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту за кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення.

Пунктом 78 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту встановлено, що дисциплінарні стягнення у вигляді зауваження, позачергового призначення в наряд на службу (за винятком призначення до складу варти або черговим підрозділу), позбавлення чергового звільнення з розташування навчального закладу (підрозділу) можуть накладатися відданим усно або виданим письмово наказом. Інші види дисциплінарних стягнень, передбачені пунктами 68-70 цього Статуту, на осіб рядового і начальницького складу накладаються виданим письмово наказом.

Дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність застосовується одноразово (пункт 79 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту).

Відповідно до пункту 80 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту або через службову невідповідність є крайнім заходом дисциплінарного впливу і може застосовуватися у разі, якщо раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів або якщо вчинене дисциплінарне правопорушення не сумісне з перебуванням на службі цивільного захисту.

Згідно пункту 81 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.

Пунктом 83 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту встановлено, що прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з'ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.

Згідно пункту 86 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом 30 днів від дня, коли про правопорушення стало відомо начальнику, а у разі проведення за фактом вчинення правопорушення службового розслідування - від дня закінчення службового розслідування, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці порушника дисципліни.

Згідно пункту 98 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту про накладення дисциплінарного стягнення оголошується […] середньому, старшому та вищому начальницькому складу - особисто, на нараді або на зборах відповідної категорії начальницького складу.

Пунктом 100 розділу ІІІ "Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни" Дисциплінарного статуту встановлено, що про накладення дисциплінарного стягнення на порушника може видаватися наказ, зміст якого доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності під її підпис. У разі звільнення зі служби особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу. У разі відмови особи рядового чи начальницького складу від ознайомлення з наказом під її підпис безпосередній начальник складає про це акт.

"Порядок проведення атестування осіб рядового і начальницького складу в органах і підрозділах цивільного захисту", затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від10.09.2014 № 929, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2014 року за № 1192/25969 (далі - Порядок).

Пунктом 1 розділу І Порядку визначено, що цей Порядок визначає механізм проведення атестування осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, утворення, роботи та компетенції атестаційних комісій в органах і підрозділах цивільного захисту.

Згідно пункту 2 розділу І Порядку атестування осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) проводиться з метою визначення рівня їх професійної підготовки, ділових та моральних якостей, відповідності займаним посадам та можливості використання на службі відповідно до "Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення).

Пунктом 5 розділу І Порядку встановлено, що атестування осіб рядового і начальницького складу проводиться [...] у разі розірвання контракту достроково однією із сторін при звільненні із служби цивільного захисту […] у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу - незалежно від строку попереднього атестування.;

Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку для проведення атестування осіб рядового і начальницького складу утворюються атестаційні комісії. Атестаційна комісія є колегіальним органом, який здійснює всебічну оцінку ділових, морально-етичних, професійних та індивідуально-психологічних якостей осіб рядового і начальницького складу, дає відповідні рекомендації, складає висновки щодо їх подальшого службового використання, а також у разі необхідності розглядає інші питання, пов'язані зі службовою діяльністю.

Пунктами 6, 7, 8 розділу ІV Порядку визначено, що залежно від оцінки рівня професійних, ділових, морально-етичних, індивідуально-психологічних якостей та дисциплінарної характеристики особи рядового чи начальницького складу робиться висновок щодо відповідності посаді, яку вона займає, а також визначення перспективи її службового використання.

Комісія шляхом відкритого голосування приймає один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді не відповідає […].

Одночасно з висновком комісія може приймати одну з таких рекомендацій […] підлягає звільненню із служби у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу.

Згідно пунктам 12, 13 розділу ІV Порядку такими, що не відповідають займаним посадам, визнаються особи, які мають хоча б один з таких недоліків […] порушують Присягу, порядок і правила, установлені статутами, нормативно-правовими актами і наказами відповідних керівників органів і підрозділів цивільного захисту, що видаються в межах їх повноважень.

Для керівників усіх рівнів як додаткові критерії їх діяльності враховуються також стан дисципліни і правопорядку в підпорядкованих їм органах та підрозділах.

Відповідно до пункту 16 розділу ІV Порядку особа, яка атестувалася, ознайомившись із висновком атестаційної комісії, ставить під ним свій підпис і дату. У разі незгоди з висновком атестаційної комісії особа рядового чи начальницького складу після засідання атестаційної комісії протягом 10 днів з дати оголошення цього висновку подає мотивований рапорт на ім'я керівника органу чи підрозділу цивільного захисту, який приймає остаточне рішення. Рапорт підлягає розгляду в тридцятиденний строк з дня подання. У разі згоди керівника органу чи підрозділу цивільного захисту з рішенням атестаційної комісії він затверджує його, а у разі незгоди - приймає власне рішення, про що зазначається у відповідному розділі атестаційного листа.

Згідно пунктів 1, 3 розділу V Порядку начальники всіх рівнів з урахуванням висновків атестаційної комісії та рішення керівника, який їх затвердив, повинні протягом шістдесяти днів після такого затвердження забезпечити їх реалізацію. Реалізація висновку атестації проводиться після ознайомлення з ним особи, яка атестувалася. У разі відмови від підпису атестаційного листа особою, яка атестується, реалізація висновку атестації проводиться після складання відповідного акта.

Щодо осіб, які за висновком атестування підлягають переміщенню на нижчі посади або звільненню із служби, протягом шістдесяти днів з дня затвердження висновку атестаційної комісії керівником органу чи підрозділу цивільного захисту приймається одне із зазначених рішень.

Після закінчення шістдесятиденного строку переміщення на нижчу посаду або звільнення із служби не допускається. Час перебування особи рядового і начальницького складу у відпустці або на лікуванні у шістдесятиденний строк не зараховується.

За наслідками судового розгляду суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 під час проходження служби цивільного захисту порушив службову дисципліну, установлену Кодексом цивільного захисту України, Дисциплінарним статутом, Положенням та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту.

За скоєні дисциплінарні правопорушення ОСОБА_1 був підданий дисциплінарним стягненням в порядку та на умовах, установлених Дисциплінарним статутом.

Атестація ОСОБА_1 була проведена у відповідності до Порядку, а реалізація висновків атестування відбулася у встановлені Порядком строки.

ОСОБА_1 був звільнений зі служби цивільного захисту з дотриманням процедури, встановленої Дисциплінарним статутом, Положенням та Порядком.

Суд не бере до уваги посилання позивача на не проведення службового розслідування, оскільки проведення такого розслідування є правом, а не обов'язком відповідача.

Покази ОСОБА_1 про те, що у нього не відбиралися пояснення з приводу виявлених порушень спростовуються письмовими доказами, наданими відповідачем.

Посилання ОСОБА_1 про фальсифікацію актів відмови від підпису наказів та надання письмових пояснень спростовуються поясненнями представника відповідача Старчеуса Г.В. - особи, яка була присутня під час їх складання та підписувала ці акти.

Наказом №66к від 19 березня 2018 року «Про недоліки в організації роботи та покарання винного» встановлені недоліки в роботі головного спеціаліста Костянтинівського районного відділу Головного управління ОСОБА_7: несвоєчасне подання до Головного управління ДСНС у Донецькій області актів фіксації від письмового ознайомлення з наказами, а не факти фальсифікації цих актів.

Перед звільненням ОСОБА_1 з ним проводилася індивідуальна бесіда.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, а тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд.175, код ЄДРПОУ 38652962) про визнання протиправними та скасування наказів про накладення дисциплінарних стягнень №495 від 13 жовтня 2017 року про оголошення догани, №516 від 30 жовтня 2017 року про оголошення суворої догани, №615 від 15 грудня 2017 року про попередження про неповну службову відповідність, №60к від 12 березня 2018 року про звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту, наказу №119 о/с від 26 березня 2018 року про звільнення зі служби у запас у зв'язку із систематичним невиконання умов контракту особою рядового і начальницького складу, поновлення на службі в Державній службі України з надзвичайних ситуацій на посаді начальника караулу 41 Державної пожежно-рятувальної частини 16 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, - відмовити повністю.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 07 серпня 2018 року.

Повний текст рішення складений 09 серпня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Циганенко А.І.