Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 серпня 2018 р. Справа№805/4155/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Селидіввугілля» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
31 травня 2018 року шляхом надсилання поштою позивач, Державне підприємство «Селидіввугілля», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач прийняв протиправне податкове повідомлення-рішення на підставі висновків акту перевірки №257/05-99-49-08/33426253 від 25.04.2018. З посиланням на статтю 19 Конституції України, статті 14, 286, 287 Податкового кодексу України, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0020724908 від 15.05.2018 про нарахування штрафу у розмірі 20% у сумі 782,00 гривень.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач покликався на те, що він здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» звільнений від плати за землю та відповідно відповідальності за її несвоєчасну сплату. Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та Податковий кодекс України по різному регулюють питання щодо плати за землю на території, на якій проводилась антитерористична операція, і у питанні плати за землю співвідносяться як спеціальний та загальний закони, а тому слід керуватися нормами Закону, які є спеціальними по відношенню до норм Податкового кодексу України. Судовим рішенням у справі №805/1329/16-а, яке набрало законної сили, за позовом Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області до позивача встановлено той акт, що позивач звільнений від сплати земельного податку в період 2014-2016 років згідно статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», тому відповідно до приписів статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню. Подання позивачем уточнюючої декларації не можна ототожнювати з поняттям «сплати грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу». Відповідачем були порушені терміни проведення камеральної перевірки податкової звітності з орендної плати за землю, а її предметом, поміж іншого, була податкова інформація та дані інтегрованої картки платника податку. Інформація зібрана відповідачем поза межами заходу податкового контролю та не відноситься до предмету камеральної перевірки, а тому не може слугувати підставою для прийняття спірного податкового-повідомлення рішення.
У відзиву на адміністративний позов відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з наступних підстав. Камеральна перевірка була проведена законно, її предметом може бути своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах даних органу ДФС, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України. Погашення податкового боргу це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом. Оскільки податкове зобов'язання з плати за землю, самостійно визначене позивачем в податковій декларації, не було сплачено в установленні строки, а погашення податкового боргу відбулося внаслідок подання уточнюючої декларації, позивач був притягнути до відповідальності у вигляді штрафу з урахуванням загального строку затримки сплати суми податкового боргу.
11 червня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
06 червня 2005 року Державне підприємство «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, місцезнаходження: 85400, м. Селидове, вул. Карла Маркса, буд. 41) зареєстровано Виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області та перебуває на обліку, як платник податків у Днiпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
01 лютого 2016 року Державним підприємством «Селидіввугілля» до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області була подана звітна податкова декларація з орендної плати за землю за 2016 рік в розділі ІІІ «Розрахунок податкового зобов'язання» була визначена річна сума орендної плати 25492,27 гривень, в період з січня по листопад по 2124,36 гривень, грудень - 2124,31 гривень. Код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ - 1423310600 (а.с. 23-25).
21 жовтня 2016 року Державним підприємством «Селидіввугілля» до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області була подана уточнююча податкова декларація з орендної плати за землю за 2016 рік починаючи з 01 жовтня 2016 року в розділі ІІІ «Розрахунок податкового зобов'язання» річна сума орендної плати була зменшена на 6373,03 гривень, за місяці жовтень-листопад податкові зобов'язання зменшені на 2124,36 гривень, грудень - 2124,31 гривень (а.с. 26-28).
25 квітня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області складений акт №257/05-99-49-08/33426253 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за 2016 рік ДП «Селидіввугілля» код ЄДРПОУ 33426253». За висновками камеральної перевірки позивач несвоєчасно сплатив самостійно визначені грошові зобов'язання за січень, лютий, березень 2016 року з орендної плати за землю (а.с. 22).
15 травня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0020724908 за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в суми 3910,00 гривень ДП «Селидіввугілля» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 782,00 гривні (а.с. 8).
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) ДП «Селидіввугілля» самостійно визначені в податковій декларації №9007864139 від 01.02.2016 грошові зобов'язання в сумі 2124,36 гривень граничним терміном сплати 01.03.2106, 30.03.2016, 30.03.2016, 30.04.2016 були фактично сплачені відповідно 30.11.2016 в сумі 1430,50 гривень, 30.11.2016 в сумі 693,90 гривень, 30.12.2016 в сумі 1430,50 гривень, 30.01.2017 в сумі 355,10 гривень (а.с. 9).
Згідно Державному класифікатору об'єктів адміністративно-територіального устрою України (код КОАТУУ 1423310600) земельна ділянка розташована в м. Курахове Донецької області.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У пункті 288.7 статті 288 ПК України зазначено про те, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Разом з тим, Законом України від 2 вересня 2014 року №1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон №1669-VII) для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, були визначені тимчасові заходи.
На дату подання звітної податкової декларації з орендної плати за землю за 2016 рік Закон №1669-VII діяв в редакції Закону України №911-VIII від 24.12.2015.
Згідно статті 6 Закону №1669-VII під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 1 Закону №1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Згідно абзацу 2 статті 1 Закону №1669-VII територія проведення антитерористичної операції це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
02 грудня 2015 року на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669-VII Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Згідно з додатком до розпорядження від 02.12.2015 № 275-р м. Селидове та м. Курахове віднесено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
За наслідками судового розгляду встановлено, що:
позивач є суб'єктом господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції;
предметом камеральної перевірки була своєчасність сплати самостійно визначених грошових зобов'язань за січень, лютий, березень 2016 року з орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності;
спірним податковим повідомленням-рішенням позивач притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень, лютий, березень 2016 року - тобто за період, протягом якого проводилась антитерористична операція.
Станом на момент розгляду даної справи Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України видано не було.
За методом правового регулювання стаття 6 Закону №1669 -VII відноситься до імперативної правової норми, тобто в норми, яка в категоричній, наказовій формі звільняє суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.
Частина 3 статті 11 Закону № 1669-VII встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Враховуючи викладене, суд застосовує статтю 6 Закону №1669-VII до спірних правовідносин.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для визнання протиправним та скасування спірного податкового-рішення.
Суд не приймає до уваги інші аргументи сторін щодо законності/незаконності предмету камеральної перевірки, тлумачення поняття «погашення податкового боргу», оскільки ці аргументи не впливають на правовий висновок про те, що в період з січня по березень 2016 року позивач Законом №1669-VII був звільнений від сплати орендної за користування земельною ділянкою, розташованою в м. Курахове.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Державного підприємства «Селидіввугілля» (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, б.41, код ЄДРПОУ 33426253) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 13-ї Таганрозької дивізії, б.114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0020724908 про зобов'язання Державного підприємства «Селидіввугілля» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 782 (сімсот вісімдесят дві) гривні 00 копійок за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, прийняте 15 травня 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Стгянути на користь Державного підприємства «Селидіввугілля» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 (тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Повний текст рішення складений 09 серпня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Циганенко А.І.