Рішення від 25.07.2018 по справі 804/8824/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року Справа № 804/8824/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В.

за участі секретаря судового засіданняЗелецького Р.Р.

за участі:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Постольник О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті з врахуванням уточненої позовної заяви від 15.05.2018р. з позовними вимогами про: - визнання протиправним та скасування розрахунку від 24 листопада 2017 року № 311/17 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 24 листопада 2017 №0000560 на суму 469,80 Євро, складеного Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті щодо ОСОБА_5.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 24.11.2017р. Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу вантажного сідлового тягача марки DAF модель FT95XF, ВВ 9245СВ. Вимога водія про надання документів про державну метрологічну атестацію зазначеного вимірювального приладу та документу про проведення перевірки вимірювального приладу, свідоцтва про державну метрологічну атестацію, була проігнорована працівниками відповідача. Також, не був представлений протокол, свідоцтво про метрологічну атестацію в ДП «Укрметртестстандарт» на предмет відповідності технічних характеристик ваг вимогам технічної документації виробника саме у режимі зважування у русі, врахування наливного стану вантажу. Не було повідомлено назву вагового комплексу та невідображені ці данні в акті №0000560 від 24.11.2017 року. Наведені обставини свідчать про те, що при складанні розрахунку плати за проїзд №311/17 від 24.11.2017 р., складеного на підставі акту №0000560, були допущені грубі порушення вимог законодавства, тому розрахунок є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача надав до суду заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що ваги пройшли метрологічну атестацію та періодичну перевірку, про що зазначено у Паспорті та підтверджено Свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 20.04.2017 р. За результатами зважування було складено Довідку №0019097 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт №0000560 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 24.11.2017 р., на підставі яких здійснено оспорюваний Розрахунок №311/17. Отже, нарахування позивачу плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування було здійснено перевіряючим у відповідності до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування", тобто на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, підстави для задоволення позову відсутні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 р. у справі №804/8824/17 на підставі клопотання відповідача та належного на підставі ст.48 КАС України здійснено заміну відповідача належним відповідачем - Державною службою України з безпеки на транспорті.

Заслухавши пояснення позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, та чинне законодавство, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, 24 листопада 2017 року співробітниками Управлінням Уктрансбезпеки у Херсонській області проведено рейдову перевірку вантажного сідлового тягача марки DAF модель FT95XF, реєстраційний номер НОМЕР_1 (відповідно до тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_4), з напівричіпом паливоцистерною марки ЕХО модель 99983, реєстраційний номер НОМЕР_2 (відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5), які належать ОСОБА_5, за результатами якого складено:

- квитанцію №65866 від 24.11.2017 р.;

- довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0019097 від 24.11.2017 р. відповідно до якого навантаження на 1 вісь становить 7,65 т, на 2 вісь - 12,25 т., на 3 вісь 4,35 т., на 4 вісь 4,30 т., на 5 вісь 4,15 т.;

- акт №0000560 від 24.11.2017 р. про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, відповідно до якого посадовими особами контролюючого органу під час проведення габаритно-вагового контролю були встановленні наступні порушення.

Згідно вказаного акту зазначена повна маса нормативно допустима - 44,00 т., -фактична 32,70 т. Фактична маса осьового навантаження: на 1 вісь становить 7,65 т, при нормативно допустимій масі 11,00 т.; на 2 вісь - 12,25 т., при нормативно допустимій масі 11,00 т; на 3 вісь 12,8 т. - допустимий показник 22,00 т.

24 листопада 2017 року на підставі вказаного акту відповідачем був складений Розрахунок № 311/17 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування, відповідно до якого: - пройдена відстань - 580 км; - склад автопоїзду 5,12 м; - навантаження на другу одиничну вісь 12,25т., плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, склала 469,80 Євро .

Не погодившись з розрахунком №311/17 від 24.11.2017 р., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про дорожній рух" цей Закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що законодавство про дорожній рух складається з цього Закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.

Згідно з приписами ст. 3 Закону України "Про дорожній рух" державне управління у сфері дорожнього руху та його безпеки здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими на це центральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі Порядок №1567).

Відповідно до п.1 Порядку №1567 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.

У відповідності до приписів п. 14 вказаного Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення такої перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю (п. 16 вказаного Порядку.)

Відповідно до статей 4 і 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пп. 2 п. 2 цього Порядку вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Пунктом 19 Порядку №879 (на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.

Отже, з аналізу наведених приписів законодавства слідує, що на час виникнення спірних правовідносин органам Укртрансбезпеки було надано повноваження з проведення перевірки та здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, але у відповідності з методикою визначення параметрів фактичної маси та навантаження на вісь ( осі) транспортного засобу, затвердженою Мінекономрозвитку або затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 24.11.2017 року співробітниками відповідача було здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF, модель FT95XF, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричіпом ЄХО, модель 99983, реєстраційний номер НОМЕР_2 (довідка №0019097), з питань додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та здійснено габаритно-ваговий контроль, у ході здійснення якої встановлено перевищення транспортним засобом встановлених вагових обмежень осьових навантажень.

За результатами перевірки транспортного засобу контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки був складений акт від 24.11.2017 р. №0000560 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.11.2017 року № 0000560 у якому визначено плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 469,80 євро.

Між тим, суд зазначає, що на час складання акту №0000560 від 24.11.2017 року та розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не було затверджено методику визначення параметрів фактичної маси та навантаження на вісь ( осі) транспортного засобу.

Враховуючи відсутність на час складання акту перевірки та розрахунку плати за проїзд методики визначення параметрів фактичної маси та навантаження на вісь ( осі) транспортного засобу, суд приходить до висновку про відсутність на час виникнення спірних правовідносин правових підстав визначення перевищення нормативних вагових параметрів транспортного засобу та відповідно складання розрахунку плати за проїзд за перевищенння вагових параметрів.

За таких обставин суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 до Державної служби України з безпеки на транспорті, про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.11.2017 року №0000560 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-255 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_3) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги 14, ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування розрахунку - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 311/17 від 24.11.2017 до акту від 24.11.2017 р. №0000560 на суму 469,80 Євро, платником за яким є ОСОБА_5.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 03 серпня 2018 року.

Суддя Н.В. Турлакова