ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
16 травня 2018 року Справа № 804/1696/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О.
при секретарі судового засідання Воробйовій П.В.
за участю:
представника позивача Серьогіна В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн., -
03.03.2018 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» до Одеської митниці Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби України надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
12.11.2015 р. Дніпропетровською митницею ДФС було прийнято рішення про коригування митної вартості № 500060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 р., в якому митна вартість товару була скоригована до 0,93 дол. США за одиницю, та визначена загальна вартість товару у сумі 20460,00 дол. США, внаслідок чого Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпропромрегіон" було донараховано митний збір у розмірі 6883,97 грн., донарахований імпортний митний збір у розмірі 6883,97 грн. та податок на додану вартість в сумі 30289,44 грн., всього на суму 44057,38 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що товар, імпортований ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна», був випущений відповідачем у вільний обіг під гарантійні зобов'язання ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» у вигляді сплати грошової застави на загальну суму 44057,38 грн., обчисленої як різниця між сумою митних платежів, згідно з митною вартість товару, визначеною митним органом.
Факт доплати ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» митних платежів у сумі 44057,38 грн. підтверджується митною декларацією від 12.11.2015 р. №500060006/2015/010631, оформленою після коригуванння митної вартості імпортованого товару, та платіжним дорученням від 12.11.2015 р. №1788, яким було сплачено фінансову гарантію на суму 44500 грн., тобто у розмірі, що перевищує суму грошової застави, яка складала 44057,38 грн.
При цьому, відповідач зазначає, що Одеська митниця ДФС, в листі від 05.02.2018 р. №475/10/15-70-19-02 зазначила, що загальна сума митних платежів 44057,38 грн. перерахована до Державного бюджету із сум наданих ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» фінансової гарантії.
На підставі зазначеного вище, повноважний представник позивача зазначає, що Одеська митниця ДФС підтвердила факт сплати ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» та подальше перерахування до Державного бюджету митних платежів у розмірі 44 057,38 грн. додатково сплачених у зв'язку з винесенням відповідачем рішення про коригування митної вартості товару №50060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 р.
Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги, повноважний представник позивача також зазначив, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2015 р. у справі №804/16549/15 було скасовано картку відмови в прийняті митної декларації №500060006/2015/00111 від 12.11.2015 р. та рішення про коригування митної вартості товарів №500060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 р.
Зазначена вище постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2015 р. у справі №804/16549/15 набрала законної сили 23.11.2015 р.
Відтак, 23.11.2017 р. у ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» вважає, що 23.11.2017 р. у ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» виникло законне право звернутись до Одеської митниці ДФС із заявою про повернення надміру сплачених митних платежів, а у відповідача - обов'язок надати органу Державного казначейства України висновок про повнернення таких коштів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 р. у справі № 804/1696/18 провадження було відкрито та справа призначена до розгляду в порядку підготовчого провадження.
При цьому, суд зазначає, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 р. у справі № 804/1696/18 клопотання відповідача - Одеської митниці Державної фіскальної служби України, подане в порядку ст.49 КАС України про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м.Одеса, вул.Садова, 1-а) по справі №804/1696/18 було задоволено. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м.Одеса, вул.Садова, 1-а) до участі в адміністративній справі №804/1696/18 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби України надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.
В судове засідання, призначене на 16.05.2018 р., з'явився повноважний представник позивача, відповідач та третя особа до зали судового засідання своїх представників не направив.
При цьому, суд зазначає, що засобами електронного зв'язку, 15.05.2018 р. на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду повноважним представником відповідача було надіслано клопотання від 15.05.2018 р. за вх.№3524-ел про подальший розгляд справи без його участі.
Будь-яких заяв чи клопотань від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надіслано не було.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі за викладених у ньому підстав.
Суд зазначає, що 23.04.2018 р. повноважним представником відповідача, шляхом поштового зв'язку, було направлено на адресу Дніпропетрвоського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву від 23.04.2018 р. за вх.№19705/18, в якому зазначено наступне.
Після завершення митного оформлення митної декларації за письмовим зверненням декларанта можуть вноситись зміни шляхом подання додаткової митної декларації та оформлення її митним органом або шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування у відповідності з вимогами пункту 37 Положення про митні декларації, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2015 р. №450, Порядку оформлення аркуша коригування, який затверджений наказом Міністерства фінансів України 06.11.2012 р. №1145.
При цьому, в поданому відзиві від 23.04.2018 р. за вх.№19705/18 повноважним представником відповідача було зазначено, що Одеська митниця ДФС листом №475/10/15-70-19-02 від 05.02.2018 р. повідомила ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» що, повернення з Державного бюджету України суми помилково та/або надмірно сплачених до бюджету митних платежів, можливе за умови вжиття заходів щодо внесення відповідних змін до граф митної декларації від 12.11.2015 р. №500060006/2015/010631, згідно з Положеннями про митні декларації, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №450 та Порядку оформлення аркуша коригування, який затверджений наказом Міністерства фінансів України 06.11.2012 №1145 та за умови подання заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів, поданої у відповідності до положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, Миткого кодексу України від 13.03.2012 р. №4495- VI, Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казнацейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 р. №1146 та Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643.
Відтак, повноважний представник відповідача зазначає, що посилання ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» на те, що начебто у відповідності до Порядку оформлення аркуша коригування, який затверджений наказом Міністерства фінансів країни 06.11.2015 р. №1145 внесення змін до митної декларації не може передувати процесу повернення платежів, є завершальним етапом і може бути здійснено лише після фактичного повернення грошових коштів, суперечить законодавству України, оскільки постановою Кабінету Міністрів абзац сьомий пункту 37 Положення про митні декларації, яке завтерджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №450 викладений у наступній редакції: «Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або повнерненням митних платежів, у тому числі у зв'язку зі скасуванням рішення митного органу».
У зв'язку із зазначеним вище, та з посиланням на відповідні норми чинного законодавства, відповідач просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.
Повноважний представник позивача не заперечував щодо переходу до розгляду справи по суті. У зв'язку з неявкою в судове засідання як повноважного представника відповідача, так і повноважного представника третьої особи думка останніх щодо можливості переходу до розгляду справи по суті суду не відома.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії, та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 16.05.2018 року.
Дослідивши в судовому засіданні докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» є юридичною особою, що підтверджується відповідними відомостями, які містяться в матеріалах справах.
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2. «Мета та предмет діяльності товариства» статута Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна», копія якого містяится в матеріалах справи, товариство створюється з метою одержання прибутку внаслідок господарської діяльності Товариства та використання його в інтересах учасників.
Відповідно до пункту 2.2 розділу 2. «Мета та предмет діяльності товариства» зазначеного вище статута Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна», мета товариства досягається шляхом здійснення нижче наведеного предмету діяльності, зокрема: організація в Україні та за її межеми посередницької, виробничої, орендної, будівельної, брокерської , маклерської, сільськогосподарської, комерційної, впроваджувальної, поліграфічної, транспортної, проектної: представницької, дилерської, комісійної, агантської, консультаційної тощо.
12.11.2015 р. Дніпропетровською митницею ДФС було прийнято рішення про коригування митної вартості № 500060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 р., в якому митна вартість товару була скоригована до 0,93 дол. США за одиницю, та визначена загальна вартість товару у сумі 20460,00 дол. США, внаслідок чого Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» було донараховано митний збір у розмірі 6883,97 грн., донарахований імпортний митний збір у розмірі 6883,97 грн. та податок на додану вартість в сумі 30289,44 грн., всього на суму 44057,38 грн.
При цьому, суд зазначає, що факт доплати позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» митних платежів у сумі 44057,38 грн. підтверджується митною декларацією від 12.11.2015 р. №500060006/2015/010631, копія якої міститься в матеріалах справи, оформленої вже після коригування митної вартості імпортованого товару, та платіжним доручення від 12.11.2015 р. №1788, яким сплачено фінансову гарантію на суму 44500 грн., копія якого міститься в матеріалах справи.
Відтак, сплачена фінансова гарантія на суму 44500 грн. перевищую суму грошової застави, яка складала 44057,38 грн.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» було оскаржено в судовому порядку картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060006/2015/00111 від 12.11.2015 року Одеської митниці ДФС, а також рішення відповідача про коригування митної вартості товару № 500060006/2015/000072 від 12.11.2015 року.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15 у задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення № 50060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 р. та картки відмови № 500060006/2015/00111 від 12.11.2015 р. було відмовлено.
При цьому, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" було задоволено. Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року - скасовано. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та картки відмови задоволено. Визнано протиправною та скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060006/2015/00111 від 12.11.2015 року Одеської митниці ДФС. Визнано протиправним та скасувано Рішення про коригування митної вартості товару № 500060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 року Одеської митниці ДФС. Присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС судові витрати у розмірі 5115,60 грн.
Постановою Верховного Суду від 30.03.2018 р. у справі №804/16549/15 (адміністративне провадження №К/9901/11260/18) касаційну скаргу Одеської митниці ДФС залишено без задоволення, постанову Дніпропетровського апеляційного адміністратвиного суду від 23.11.2017 р. - без змін.
На момент винесення зазначеної вище постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15 діяв КАС України в редакції від 03.08.2017 р.
Відтак, суд зазначає, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, згідно до ст.254 КАС України.
Так, як вбачається з тексту постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15, постанову Дніпропетровського оружного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року - скасовано. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та картки відмови задоволено. Визнано протиправною та скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060006/2015/00111 від 12.11.2015 року Одеської митниці ДФС. Визнано протиправним та скасувано Рішення про коригування митної вартості товару № 500060006/2015/000072/2 від 12.11.2015 року Одеської митниці ДФС. Присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС судові витрати у розмірі 5115,60 грн.
Відтак, станом на 23.11.2017 р. постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15 набрала законної сили у відповідності до ст. 254 КАС України.
В матеріалах справи містяться відомості, що повноважним представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" було направлено на адресу начальника Одеської митниці ДФС України Власова Олександра Сергійовича лист від 23.01.2018 р. №23/01/02-18 з вимогою не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання даної заяви підготувати та надати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 44 057,38 грн., та митний збір у розмірі 6883,97 грн. додатковий імпортний збір у розмірі 6883,97 грн. та податок на додану вартість у розмірі 30289,44 грн. перерахувати на поточний рахунок ТОВ "Торгівельний дім "АТК Україна" за вказаними в даному листі банківськими реквізитами.
Листом Одеської митниці ДФС від 05.02.2018 р. №475/10/15-70-19-02, останньою було надано відповідь щодо розгляду заяви про повернення коштів, в якій зазначено наступне.
На виконання рішення суду митницею рішення про коригування митної вартості товарів від 12.11.2015 р. №500060006/2015/000072/2 скасовано шляхом проставлення відповідної відмітки про скасування зазначеного рішення в АСМО «ІНСПЕКТОР». Але відповідні зміни не внесено МД від 12.11.2015 р. №500060006/2015/010631.
При цьому зазначено, що питання стосовно повернення з Держбюджету ТОВ "Торгівельний дім "АТК Україна" суми помилково та/або намірно сплачених до бюджету митних платежів, буде розглянуто у разі вжиття заходів щодо внесення відповідних змін до граф митної декларації від 12.11.2015 р. №500060006/2015/010631 згідно із положеннями ПКМУ №450 та Порядку №1145 та за умови подання заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів, поданої у відповідності до положень ПКУ, МКУ, Порядку №1146 та Порядку №643.
В матеріалах справи міститься лист Головного управління ДФС у Дніпропетовській області від 23.01.2018 р. №3019/10/0436-17-05-13, направлений на адресу керівника ТОВ «ТД «АТК Україна», з тексту якого вбачається, що станом на 23.01.2018 р., згідно даних ІС «Податковий блок», у платника податків ТОВ «ТД «АТК Україна» (код ЄДРПОУ 39090479) заборгованість зі сплати податків, зборів та платежів відсутня.
18.01.2018 р. у справі №804/16549/15 Дніпропетровським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист, строк пред'явлення до виконання якого, становить до 24.11.2020 р.
Правовідносини сторін, пов'язані із справлянням митних платежів, встановлення порядку і умов переміщення товарів через митний кордон України, їх митним оформленням і митним контролем, застосуванням механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; веденням митної статистики; обміном митної інформації; веденням Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; здійсненням відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України; запобігання та протидією контрабанді; боротьбою з порушеннями митних правил; організацією і забезпеченням діяльності органів доходів і зборів та іншими заходами, спрямованими на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу та регулюються нормами Конституції України, Митного кодексу України; Податкового кодексу України, тощо.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтями 61, 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.
При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобовязує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Стаття 2 КАС України зазначає, що основними завданнями (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне зясування всіх обставин у справі; 5) обовязковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4 ст. 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до Угоди про застосування статті VІІ Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року за митними органами зберігається право перевіряти інформацію імпортерів щодо визначення митної вартості, з точки зору її повноти і правильності ( статті 17 та додаток Ш, параграф 6 Угоди).
Відповідно до норм ст.31 Митного кодексу України, Проведення передбачених цим Кодексом митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється з використанням інформаційних технологій, у тому числі заснованих на інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, і засобів їх забезпечення.
Впровадження інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем здійснюється відповідно до міжнародних стандартів та стандартів України. Під час їх впровадження органи доходів і зборів проводять консультації з усіма безпосередньо заінтересованими сторонами.
У державній митній справі можуть застосовуватися інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані органами доходів і зборів.
Інформаційні, телекомунікаційні та інформаційно-телекомунікаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані органами доходів і зборів, є державною власністю і закріплюються за відповідними органами доходів і зборів.
Можливість використання для здійснення державної митної справи інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і засобів їх забезпечення, а також порядок і умови їх застосування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
За нормами п.2 ч.3 ст.52 Митного кодексу України визначено, що на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі визнання органом доходів і зборів заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю;
у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу.
Відповідно до ч.7 ст.55 Митного кодексу України визначено, що у випадку незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів орган доходів і зборів за зверненням декларанта або уповноваженої ним особи випускає товари, що декларуються, у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів, шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу. Строк дії таких гарантій не може перевищувати 90 календарних днів з дня випуску товарів.
Відповідно до норм ст.301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо: законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом; у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим; відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі; митну декларацію змінено або визнано недійсною; у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу; платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.
Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Повернення сплачених сум митних платежів здійснюється у валюті України. Якщо сплата або стягнення митних платежів здійснювалося в іноземній валюті, повернення сум митних платежів здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 3-1 цього Кодексу, на день, коли відбулася їх сплата.
Повернення не здійснюється: 1) якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень; 2) в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.
Відповідно до норм ст.43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п.1 розділу III Порядку
повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. №976/30844, повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятоюстатті 301 Митного кодексу, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Відповідно до п.3 Розділу III Порядку
повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. №976/30844, у заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою);в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.
До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).
Відповідно до п.п. 4, 5 Розділу III Порядку
повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. №976/30844, після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу.
Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу).
Відповідно до п.8 Розділу III Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. №976/30844, Митниця ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за відповідними платежами для виконання вiдповiдному органу Державної казначейської служби України (далі - орган Казначейства).
Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України та надаючи оцінку доводам сторін, як викладених в заявленій позовній заяві та відзиві до неї, суд виходить з наступного.
Суд критично ставиться до позиції Одеської митниці Державної фіскальної служби України щодо ненадання висновку Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області про повернення позивачу - ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн., оскільки посилання відповідача на той факт, що питання стосовно повернення з Держбюджету ТОВ «Торгівельний Дім «АТК Україна» суми помилково та/або надмірно сплачених до бюджету митних платежів буде розглянуто у разі вжиття заходів щодо внесення відповідних змін до граф митної декларації від 12.11.2015 №500060006/2015/0000722/2, та за умови подання заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів спростовуються наступним.
Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 р. №643 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 р. №976/30844 не містить таких вимог для повернення грошових коштів, як попереднє внесення змін до митної декларації або здійснення будь-ких інших процедур на які посилається відповідач.
При цьому, відповідно до п.33 Положення про митні декларації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №450 від 21.05.2012 р., за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана.
Суд також зазначає, що п.37 Положення про митні декларації. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №450, після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом: заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4. Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом, зокрема, у разі: необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішенням митного органу.
Внесення змін до митної декларації шляхом: заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування здійснюється у відповідності з Порядком оформлення аркушу коригування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1145 від 06.11.2012 р.
Так, п.3 п.13 зазначеного вище Порядку оформлення аркушу коригування аркуш коригування складається у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №450, посадовою особою митного органу, який здійснювався випуск товарів за митною декларацією у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня надходження до митного органу інформації про доплату (повернення) сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі.
Суд зазначає, що відповідно до чинного митного законодавства, внесення змін до митної декларації не може передувати процесу повернення платежів, а є завершальним етапом і може бути здійснено лише після повернення грошових коштів позивачу.
Відтак, у зв'язку з набранням постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 р. у справі №804/16549/15 законної сили, - 23.11.2017 р., у відповідності до ст. 254 КАС України, суд зазначає, що у позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" виникло право на звернення до Одеської митниці Державної фіскальної служби із заявою про повернення надміру сплачених митних платежів, а у відповідача - Одеської митниці Державної фіскальної служби України обов'язок надати органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.
Суд зауважує, що, відповідач жодними належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст73, 74 КАС України, не довів правомірності своїх дій, які полягають в ненаданні Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одесікій області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів в сумі 44 057,38 грн.
Таким чином, оскільки відповідачем в порядку, передбаченому ч.2 ст.77 КАС України не доведено правомірності дій останнього стосовно ненадання висновку Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів в сумі 44 057,38 грн., суд приходить до висновку про необґрунтованість тверджень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву від 23.04.2018 р. вх.№19705/18.
У зв'язку із зазначеним вище, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Відповідно до платіжного дорученя від 01 березня 2018 р. №6676 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1 762,00 грн., який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету.
Враховуючи задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.., суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Державної фіскальної служби України а саме, судового збору у розмірі 1 762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн., 00 коп.).
Керуючись ст. ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «АТК Україна» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання Одеської митниці Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн. - задовольнити.
Зобов'язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Одеській області висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" надмірно сплачених митних платежів у сумі 44 057,38 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний Дім "АТК Україна" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1 762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн., 00 коп).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова